Як боротися з дитячою алергією: спостереження і спокій

Алергії по-різному проявляються в різних вікових групах. У немовлят і маленьких дітей алергія набуває форми атопічного дерматиту (екземи) або харчової алергії. Дітей з атопічним дерматитом піддаються підвищеному ризику розвитку алергії і бронхіальної астми, що особливо ймовірно в віці від півтора до шести років. Ця модель переходу від однієї форми алергічних захворювань до іншої відома як «атопічний марш».

«Атопічний» — термін, який лікарі використовують для позначення алергічної природи того чи іншого захворювання (наприклад, атопічний кон’юнктивіт, атопічний дерматит, атопічний риніт, атопічна астма та інші). Алергенами, тобто збудниками захворювання, можуть бути продукти харчування, зовнішні тригери: пилок, цвіль, шерсть і лупа домашніх тварин.

Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит — саме раннє прояв алергії, спостерігається у 10-20% дітей, нерідко в дитинстві. Атопічний дерматит (діатез або дитяча екзема) характеризується сверблячкою і висипами на розчесаного ділянках шкіри. Сип червоний і суха, можлива поява безлічі дрібних бульбашок, які з часом лущаться з виділенням вмісту.

У немовлят і маленьких дітей висип найчастіше виникає на обличчі (особливо на щоках), грудях і животі, а також на руках і ногах. Такий розподіл висипки по тілу пояснюється тим, що саме ці ділянки дитині легко розчесати при появі свербежу. У дітей старшого віку локалізація висипки змінюється, і атопічний дерматит поширюється на ліктьові і підколінні згини, на бічні поверхні шиї, верхню частину грудей і кисті. Харчові та зовнішні алергії, призводять до загострення атопічного дерматиту.

Харчові алергії

У багатьох дітей спостерігаються харчові алергії. Як правило, вони виникають після переходу з м’якою на тверду їжу. Майже у всіх дітей з харчовою алергією після вживання продукту-алергену з’являються шкірні симптоми: кропив’янка, набряк, свербіж або почервоніння шкіри. Ці симптоми зазвичай з’являються протягом декількох хвилин після вживання продукту-алергену, але в деяких випадках симптоми помітні лише через кілька годин. Інші симптоми харчової алергії у дітей молодшого віку: нудота, блювання, біль у животі, діарея, утруднене дихання (ознака бронхіальної астми), нежить, чхання, і запаморочення. У деяких випадках у дітей спостерігається сильна алергічна реакція — анафілактичний шок, що представляє загрозу для життя.

Атопічний риніт

Атопічний риніт спостерігається у приблизно 50% дітей з атопічним дерматитом. У більшості випадків атопічний риніт проявляється тільки в шкільному віці, але іноді перші симптоми з’являються раніше. Як правило, поштовхом до проявів атопічного риніту є зовнішні тригери: шерсть домашніх тварин, пил і цвіль (у маленьких дітей) і пилок (у дітей старшого віку).

Симптоми алергічного риніту: чхання, нежить, свербіж у носі та очах, закладеність носа. Іноді з носа «тече», під очима з’являються темні кола («алергічні ліхтарі»), дитина постійно тре ніс і перенісся («алергічний салют»).

Бронхіальна астма

Бронхіальна астма спостерігається у 8% населення планети, це найпоширеніше хронічне дитяче захворювання. У більшості випадків астма викликана алергією; у кожного четвертого дитини, що страждає атопічним ринітом, розвивається астма. Бронхіальна астма може виникнути в будь-якому віці, хоча найчастіше проявляється у чоловіків в допубертатном віці і у жінок в підлітковому віці. Іноді астму важко діагностувати у маленьких дітей, тому краще звертатися до фахівця, а не до терапевта.

Симптоми астми:

 • кашель. У деяких випадках кашель може бути єдиним симптомом. Кашель часто сухий, уривчастий, посилюється вночі і фізичного навантаження. У деяких дітей кашель настільки сильний, що викликає блювоту.
 • свистяче дихання. Вдих і видих супроводжується високим присвистом. Як правило, свистяче дихання посилюється при загостренні інших симптомів астми, після фізичних навантажень і впливу інших тригерів астми.
 • задишка. У деяких дітей спостерігається задишка, через що вони менш активні, ніж їх однолітки. Діти з більш важкими формами астми страждають від задишки у стані спокою і уві сні.
 • відчуття здавленості у грудях. У дитини виникає відчуття, ніби його хтось сильно стискає в обіймах, він може скаржитися на біль у грудях.
 • інші симптоми, неспецифічні для астми: поганий апетит, постійна втома і апатія, небажання брати участь в іграх з іншими дітьми, порушення сну.
 • Якщо у дитини спостерігаються один або декілька з перерахованих вище симптомів, можливо, у нього алергія. Рекомендуємо проконсультуватися у лікаря-алерголога або імунолога і пройти медичне обстеження.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.