«Я жертва, тому правила на мене не поширюються» або як відучити дитину від віктимної мислення

Пошук виправдань , прагнення перекласти провину за свої провини на інших і знайти пояснення для неприйнятної поведінки — все це ознаки віктимної мислення. У сучасному суспільстві і діти, і дорослі навчилися вміло використовувати ці стратегії, щоб пояснити свої вчинки.

Коли підліток не хоче брати на себе відповідальність, цілком імовірно, що він спробує представити себе як жертву. Коли ваша дитина заявляє: «Ти мене не розумієш!», Він зображує жертву, тому що насправді він хоче сказати: «Я — жертва нерозуміння». Коли дитина говорить: «Учитель мене недолюблює і занижує оцінки. Тому я не зробив домашнє завдання », він демонструє віктимна мислення, тому що звинувачує вчителя у тому, що не виконав своє завдання. І коли ви чуєте: «Я вдарив сестру, тому що вона показала мені язика», це теж прояв віктимної мислення, тому що дитина шукає виправдання порушенню правил поведінки, встановлених у вашій родині.

Ось де таїться небезпека: в основі віктимної мислення лежить переконання, що якщо ви є жертвою, значить, правила на вас не поширюються. Інакше кажучи, якщо ви жертва, ви не несете відповідальність за наслідки ваших дій. Отже, якщо ви не несете відповідальність, то вам не доведеться нічого змінювати, адже винні інші.

У сучасному суспільстві прийнято вважати, що якщо у вас було важке дитинство, і ви є жертвою поганого виховання, ви не можете нести повну відповідальність за свої провини. Нісенітниця. Подібне мислення призвело до формування того типу суспільства, що ми бачимо сьогодні, товариства споживачів, в якому ніхто не бере на себе відповідальність ні за що, і в якому кожен є жертвою обставин чи несправедливості.

Звідки ж взялося це мислення? Озирніться навколо. Подивіться на глав держав, міністрів, відомих чиновників, подивіться на політиків. Вони ніколи не винні в тому, що відбувається в країні, вони завжди жертви чогось або когось. Сумна істина в тому, що віктимна мислення пронизує наше суспільство на всіх рівнях.

віктимності мислення і підлітки: «Ти мене просто не розумієш!»

Причина, по якій підлітки найчастіше піддаються спокусі віктимної мислення, — вони прагнуть у такий спосіб дистанціюватися від батьків і затвердити свою індивідуальність. Вони бачать у батьків не захисників і охоронців їх інтересів, а силу, що посягають на їх незалежність, а себе вважають жертвою батьків. Вони відчувають себе жертвою правил, побутових обмежень, встановлених суспільством кордонів і заручниками очікувань батьків.

Якщо дивитися на події очима дитини, підлітковий вік, напевно, самий суперечливий вік у житті людини. Підлітки переживають найсильніші емоції, не кажучи вже про гормональних, фізичних і сексуальних змінах. З кожним роком на них плечі лягає все більша відповідальність, що нерідко викликає у них неприйняття і відкритий протест. Не забувайте, що шістнадцятирічному дитині, яка сьогодні може витрачати гроші, водити машину, займатися сексом, вживати алкоголь і наркотики, ще чотири роки тому було дванадцять років.

Як батьки, ви повинні пам’ятати, як швидко все відбувається в цьому віці, і як швидко діти дорослішають. Це не означає, що дитина не повинна нести відповідальність за свої дії, аж ніяк немає. Просто батьки повинні знати про природної схильності підлітків вдаватися до віктимної мисленню, і повинні вміти протистояти цим спробам маніпулювання.

Багато дітей дуже комфортно почувають себе в ролі жертви. Коли ви відмовляєтеся бачити в дитині жертву, він може не просто образитися на вас. Будьте готові до того, що таке ставлення викликає у дитини різке неприйняття і протест. Він може сказати: «Ти просто мене не розумієш», коли ви не відреагуєте так, як йому потрібно. Хоча в більшості випадків батьки реагують саме так, як очікує дитина. Вельми поширена помилка батьків — культивувати в дітях віктимна мислення і намагатися виправити становище за них. Але досвід свідчить про те, що така виховна стратегія створює дуже складну ситуацію для всієї родини.

Коли дитина говорить: «Ти мене не розумієш», він кидає вам виклик. Не піддавайтеся на цю провокацію і не вступайте з ним в боротьбу. Вам потрібно сказати: «Може бути, я тебе не розумію. Але я розумію ось що: ти повинен зробити домашню роботу, і поки ти не підготуєшся до уроків, про ігровій приставці (або комп’ютері) можеш забути ».

Ви також можете сказати: «Може бути, я тебе не розумію, але важливо, щоб ти розумів, чого я від тебе чекаю». Не сперечайтеся з дитиною, не відволікайтеся на з’ясування стосунків, хто ког розуміє, і хто кого любить. Проявляйте твердість і не дозволяйте втягнути себе в скандал.

Чому вважати себе жертвою — помилка

віктимності мислення — це одна з так званих «помилок мислення». Так-так, в мисленні теж можуть бути помилки, як в орфографії. Можна написати слово або вирішити математичну задачу певним чином і отримати неправильну відповідь, але при цьому бути впевненим, що все правильно.

Точно так само люди допускають помилки мислення і отримують неправильну відповідь на життєві питання. Сумно те, що вони вважають, що все роблять правильно, і не можуть побачити свою помилку. Поширені помилки мислення, властиві підліткам: нечесність, виправдання своїх вчинків, прагнення перекласти вину і відповідальність на інших, і представлення себе як жертви.

Тому багато підлітків використовують віктимна мислення, так як воно об’єднує цілий сонм помилок мислення і дозволяє уникнути відповідальності за те, що вони зробили або чого вони не хочуть робити.

Підлітки в більшості своїй вірять, в те, що говорять; це не свідома маніпуляція. Коли ваша дитина зображує жертву, шукає собі виправдання або винуватих, він не сумнівається в тому, що прав, що все так і є насправді.

Це не означає, що на цій підставі дитини слід позбавити від відповідальності за його дії. Ні, дитина повинна бачити, що його поведінка матиме наслідки. Якщо дозволити дитині використовувати помилки мислення для того, щоб уникнути відповідальності, це не закінчиться нічим хорошим. Дитина звикне сприймати себе як жертву і не буде готовий до дорослого життя і прийняттю зважених рішень.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.