Хворобливі місячні: терпіти або йти до лікаря

загрузка...

Більш-менш хворобливі місячні бувають у багатьох жінок, але далеко не завжди вони викликають кожен місяць порушення працездатності жінки. Дуже сильні болі під час місячних вимагають звернення за медичною допомогою та проведення всебічного обстеження.

Хворобливі місячні — ознака неблагополуччя

Невеликі болі в перші два — три дні менструації бувають у більшості жінок, але вони не дуже їх турбують і дозволяють не змінювати звичного способу життя. Дуже сильні болі кожен місяць починаються за кілька днів до менструації і продовжуються протягом усього часу менструальної кровотечі. Такі болі, як правило, супроводжуються і іншими неприємними симптомами (головним болем, нудотою, блювотою, підвищеною пітливістю, скачками артеріального тиску і так далі) і повністю позбавляють жінку працездатності. Такий стан називається дисменорея (альгоменореєю, альгодисменорея).

Альгодісменорея може виникати з самого початку встановлення місячних, в такому випадку вона називається первинною. Первинна альгодисменорея найчастіше буває наслідком недорозвитку або неправильного будови матки. Виникає вона і при порушеннях гормонального фону. Остаточний діагноз альгодисменореи ставиться тільки після того, як менструальний цикл не встановився протягом двох років. Але лікареві підлітка потрібно показати якомога раніше.

Існує і вторинна альгодисменорея, коли нормально протікають місячні раптом стають болючими. Причиною вторинної альгодисменореї є запальні процеси жіночих статевих органів (у тому числі викликані статевими інфекціями), ендокринні захворювання (наприклад, ендометріоз — розростання ділянок слизової оболонки в мускулатурі матки), пухлини. Якщо у жінки серед повного здоров’я раптом з’явилися дуже хворобливі менструації, яких раніше не було, вона повинна негайно звернутися до лікаря і пройти повне обстеження — затягування цього процесу може бути небезпечним.

Механізм хворобливих місячних

При запальних процесах частина м’язових волокон може замінюватися сполучною тканиною, це створює нерівномірні скорочення матки, які і викликають сильні болі. Нерівномірні скорочення матки можуть бути і при вродженому недорозвиненні матки, порушенні її будови. Болі посилюються за рахунок порушень з боку центральної нервової системи. Під дією структур головного мозку гіпоталамуса і гіпофіза блокується синтез природних знеболюючих речовин — опіатів і одночасно стимулюється синтез біологічно активних речовин — простагландинів, які запускають механізм запалення і болю. Від цього матка набуває підвищену чутливість до болю.

Як протікають хворобливі місячні

Болі, як правило, починаються за один-два дні до менструації. При первинній альгодисменореї вони найчастіше бувають нападоподібний, у вигляді сутичок, при вторинній — постійними і ниючими.

Одночасно з’являється ознаки порушення вегетативної нервової системи — постійна виснажлива нудота, іноді — блювота, часто бувають проноси, що чергуються із запорами. Порушується і робота кровоносних судин, вони то стискаються, то розслаблюються, що відбивається на артеріальному тиску — з’являються його різкі перепади з головними болями, запамороченням, болями в серці і частим серцебиттям.

Такий стан триває у жінок, які страждають альгодисменорея, кожен місяць, що, безсумнівно, відбивається на стані її нервової системи. Жінка стає нервовою, дратівливою, часто до всіх її бід приєднується ще і неврастенія.

Чи можна допомогти жінці з хворобливими місячними

Для цього жінка повинна якомога раніше звернутися до акушера-гінеколога і піти повне обстеження. Тільки після встановлення правильного діагнозу може бути призначено правильне адекватне лікування.

У процесі обстеження досліджують кров на гормони в різні фази менструального циклу, виявляють запальні процеси, ендокринні захворювання, пухлини за допомогою лабораторних та інструментальних (рентгенологічних, ендоскопічних, ультразвукових) методів дослідження.

Лікування запальних процесів і гормональних порушень проводиться зазвичай консервативними методами. Якщо ж це пухлина або ендометріоз, то вдаються до оперативного лікування. Одночасно для зняття болю призначають знеболюючі засоби, спазмолітики, загальнозміцнюючі і заспокійливі засоби.

Хворобливі місячні — це завжди ознака неблагополуччя в жіночій статевій сфері. У більшості випадків, якщо жінка вчасно звертається до лікаря, їй вдається допомогти. Якщо ж процес запущений, то це часто призводить до стійкого безпліддя.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.