Хвороби щитовидної залози у підлітків: важливо вчасно відреагувати

Щитовидна залоза — це маленька залоза , розташована під шкірою та м’язами на передній частині шиї, приблизно там, де носять краватку-метелика. Вона коричнево-червоного кольору, має дві окремі половинки (їх називають частками), які виглядають як крила метелика. Крім того, вона і легка, як метелик, зазвичай важить менше 30 м.

Незважаючи на свій маленький розмір, щитовидна залоза дуже важлива для організму, особливо для підлітків. Вона виробляє гормони, які допомагають контролювати обмін речовин і зростання. Для того, щоб виконувати свою роботу, щитовидна залоза потребує хімічному елементі йоді, який організм отримує з їжі та води. У всьому тілі людини міститься близько 50 мг йоду. Від 1/5 до 1/3 цієї кількості (10-15 мг) знаходиться у щитовидній залозі. У щитовидній залозі комбінуються йод і тирозин (амінокислота) і виробляються важливі гормони.

Гормони щитовидної залози виділяються з неї і, подорожуючи з потоком крові, потрапляють в клітини тіла. Вони допомагають керувати ростом і структурою кісток, статевим дозріванням і багатьма іншими функціями організму. Допомагаючи клітинам переробляти кисень і калорії в енергію, яка їм потрібна, щоб добре працювати, ці гормони дуже важливі для визначення правильного дорослішання. Гормони щитовидної залози безпосередньо впливають на роботу більшої частини органів тіла. Так що якщо ваша щитовидна залоза працює неправильно, у вас можуть виникнути проблеми в самих різних частинах тіла.

Що таке хвороби щитовидної залози

Хвороби щитовидної залози з’являються, коли залоза не забезпечує необхідне організму кількість гормонів. Якщо щитовидна залоза дуже активна, вона викидає зайва кількість гормонів у кров, що призводить до гіпертиреоз («гіпер» — грецьке слово, що означає «понад» або «над»). Гіпертиреоз змушує тіло використовувати енергію швидше, ніж потрібно, і хімічна активність (обмін речовин) в клітинах прискорюються.

Якщо щитовидна залоза менш активна, ніж потрібно, і виробляє занадто мало гормонів, це призводить до гіпотиреозу («гіпо» означає «під» або «нижче»). Коли кількість гормону щитовидної залози в крові дуже низьке, організм використовує енергію повільніше, ніж слід, і хімічна активність (обмін речовин) в клітинах сповільнюється.

Хоча це два різних захворювання, і при гіпотиреозі і при гіпертиреозі щитовидна залоза може збільшуватися. Збільшена щитовидна залоза виглядає як пухлина під шкірою, яку можна намацати. Коли вона збільшується настільки, що її добре видно, це називається зобом. Люди, які не отримують достатню кількість йоду з їжею, теж можуть страждати від зобу. Але в США такі випадки рідкісні, їжа тут зазвичай містить достатню кількість йоду.

Хвороби щитовидної залози, ріст і статеве дозрівання

Під час статевого дозрівання в організмі відбуваються вельми помітні зміни. Так як гормони щитовидної залози відіграють важливу роль у цьому процесі, хвороби щитовидної залози можуть уповільнювати або заважати фізичному розвитку підлітка. Але важливо знати, що все розвиваються в різному віці і з різною швидкістю. Якщо ваш друг чи подруга раптово зросли на десять сантиметрів, а ви ще ні, це ще не означає, що у вас проблеми зі здоров’ям взагалі або з щитовидною залозою зокрема.

Проблеми з щитовидною залозою можуть викликати зміни в менструальному циклі у дівчат. Ці захворювання можуть викликати посилення або ослаблення менструацій і зміни періоду між менструаціями. Однак у дівчат, у яких менструації тільки починаються, цикл може бути нерегулярним протягом приблизно першого року, так що зазвичай турбуватися тут нема про що.

Якщо є підозри на захворювання щитовидної залози, слід звернутися до лікаря. Можливо, проблема в чомусь іншому. Але якщо все ж виявляється захворювання щитовидної залози, постановка діагнозу та правильне лікування (включаючи відновлення нормального рівня гормонів щитовидної залози в крові) звичайно дозволяють запобігти або вирішити будь-які проблеми.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.