Хвороби при вагітності: з чим може зіткнутися кожна жінка

Як часто майбутні мами стикаються з хворобами в період вагітності , про які навіть не підозрювали. Здається, звідки у мене виникло це захворювання, адже до вагітності я ні чим не страждала. Є певні хвороби, які характерні саме для періоду вагітності. Виникають вони в результаті гормональної перебудови організму, підвищеної навантаження на серцево-судинну, сечовидільну та інші системи. Зазвичай, після розродження ці хвороби зникають, але іноді можуть і призвести до хронічних процесів.

Найбільш часті хвороби при вагітності

Є три основні захворювання у вагітних, з якими часто зустрічаються майбутні матері. А в наше століття підвищених швидкостей, порушеної екології і скаженим ритмом життя хоча б з одним з цих захворювань доведеться зіткнутися:

 • залізодефіцитна анемія вагітних;
 • гестоз вагітності;
 • гестаційний пієлонефрит.
 • Залізодефіцитна анемія вагітних

  Анемія, або недокрів’я — це зниження гемоглобіну нижче 110 г / л, еритроцитів нижче 3,5 млн. / мкл, а рівень гематокриту (показник згущення крові) до 0,30-0,33, зменшення сироваткового заліза, підвищення железосвязивающей здатності. Гемоглобін, у складі якого присутній залізо, бере участь в доставці кисню органам і тканинам, і при його недоліку мама і майбутня дитина недоотримують кисень, поживні речовини та вітаміни. Розрізняють три ступені анемії:

 • легкий ступінь — рівень гемоглобіну 110-90 г / л;
 • помірна ступінь — гемоглобін дорівнює 89-80 г / л;
 • важка ступінь — гемоглобін нижче 80г / л.
 • Клінічна картина залежить від ступеня тяжкості. При легкій анемії вагітні можуть не пред’являти скарг, симптоми проявляються при більш важкого ступеня. Це можуть бути слабкість, запаморочення, млявість, сонливість, посічене волосся, ламкі нігті. Лікування анемії полягає в призначенні препаратів заліза і нормалізації харчування (печінка, гречка, риба, яйця, бобові). Лікування варто продовжувати і після нормалізації гемоглобіну, щоб заповнити його депо в організмі.

  Гестаційний пієлонефрит

  Під інфекціями сечовивідних шляхів увазі наявність мікробів у сечових шляхах: у сечовому міхурі — цистит, в нирках — пієлонефрит, у сечі (ізольовано) — бактеріурія. Найбільш часто зустрічається гестаційний пієлонефрит, що пов’язано з виробленням гормону вагітності — прогестерону, здавлення вагітною маткою сечових шляхів і наявність вогнищ хронічної інфекції (карієс, ангіна). Прогестерон розслаблює гладку мускулатуру кишечника і сечових шляхів, що призводить до запорів, порушення кровопостачання в нирках, а сечоводи стають видовженими, звитими, з безліччю перегинів. Це порушує відтік сечі з нирок і сприяє приєднанню інфекції. Розрізняють серозний і гнійний пієлонефрит. Клініка серозного пієлонефриту стерта, а ось гнійний пієлонефрит протікає з вираженими симптомами: підвищенням температури, дизурическими розладами (часте, хворобливе сечовипускання), слабкістю, нездужанням. Лікування гестаційного пієлонефриту полягає в призначенні протизапальної терапії, уросептиків, інфузійної терапії.

  Гестоз вагітності

  Гестоз, або пізній токсикоз, розвивається виключно при вагітності і безпосередньо пов’язаний з наявністю плодового яйця. Зазвичай гестоз виникає з 16-20 тижня вагітності. Чим раніше проявилося захворювання, тим важче воно протікає. Після розродження симптоми гестозу сходять нанівець протягом тижня. Класична тріада гестозу — це поява набряків, підвищення артеріального тиску, поява білка в сечі. Іноді набряки як такі відсутні (приховані набряки) їх виявляють по патологічній набирання ваги (більше 400 грам на тиждень) і пробі Макклюра-Олдріча. Суть проби полягає у введенні внутрішньошкірно фізіологічного розчину, після чого засікається час розсмоктування папули (менше 35 хвилин підтверджує набряки). У важких випадках може виникнути прееклампсія та еклампсія. Прееклампсія (Предсудорожний синдром) проявляється миготінням мушок перед очима, закладенням носа, шумом у вухах і головним болем. Без лікування прееклампсія переходить в еклампсію, коли з’являються судоми, а жінка втрачає свідомість. Цей стан може призвести до смерті матері і плоду. Ось чому дуже важливо раннє виявлення гестозу. Для лікування використовують розчини крохмалю, декстрани, актовегін і інше. Ні в якому разі не можна застосовувати сечогінні, так як вони тільки погіршать стан (зайва рідина знаходиться в тканинах).

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.