Хвороби новонароджених — небезпеки перших тижнів життя

Новонародженим вважається дитина з моменту народження, першого вдиху і перев’язки пуповини до чотиритижневого віку. Це дуже непростий час для малюка: небезпеки підстерігають його на кожному кроці, так як всі його органи і системи починають працювати по-новому, а це вимагає сил і напруги. У цей період на дитині також позначаються і всі захворювання матері під час вагітності.

асфіксії новонароджених

В період новонародженості у дітей відмічається більш часта захворюваність, ніж в інші періоди життя. Розвитку захворювань можуть сприяти різні обмінні порушення, що виникають ще внутрішньоутробно у зв’язку з порушеннями в єдиній регуляторній системі плід-плацента-матір.

Найбільш частою причиною захворюваності новонароджених є внутрішньоутробна гіпоксія (недолік кисню), після якої часто розвивається асфіксія новонароджених — тяжкі порушення з боку центральної нервової системи (ЦНС) з глибокими розладами мозкового кровообігу і нерідко з внутрішньочерепними крововиливами. Асфіксія новонароджених може бути викликана і іншими причинами, наприклад, родовими травмами.

Під час асфіксії змінюється активність ферментних систем, порушуються обмінні процеси, виникає ацидоз (pH внутрішнього середовища організму зсувається в кислу сторону), який порушує роботу всіх органів і систем в організмі дитини. Особливо страждає головний мозок, який не може нормально функціонувати в умовах нестачі кисню.

Ускладнення асфіксії можуть бути ранніми (розвиваються в перші години і добу життя) і пізніми (з кінця першого тижня життя і пізніше). До ранніх ускладнень відносять ураження ЦНС (набряк головного мозку, внутрішньочерепні крововиливи, відмирання або некроз ділянок тканини мозку), зміни серцево-судинної системи (недостатня скорочувальна здатність серця, минущі порушення кровопостачання серцевого м’яза), порушення роботи нирок (порушується виведення з організму шкідливих продуктів обміну речовин), порушення легеневого кровообігу (набряк, запалення тканини легенів), ураження шлунково-кишкового тракту (може розвинутися навіть кишкова непрохідність) та інше.

Серед пізніх ускладнень переважають неврологічні: ураження головного мозку з розвитком гідроцефалії (надмірного накопичення рідини, що міститься в порожнинах головного мозку і спинномозковому каналі) і судомного синдрому. До пізніх ускладнень відносять також приєднання інфекції у вигляді запалень легень, менінгіту, зараження крові і так далі.

Внутрішньоутробні інфекції

Внутрішньоутробні інфекції (ВУІ) — це інфекційні процеси, спричинені збудниками, які проникли до дитини від матері або до пологів, або в процесі народження. Причиною ВУІ найчастіше бувають інфекції, що передаються статевим шляхом — хламідіоз, цитомегалія, мікоплазмоз, статевий герпес і так далі. Частою причиною можуть бути також токсоплазмоз, корова краснуха і вітряна віспа. ВУІ проявляються тільки в тому випадку, коли інфікування матері відбулося під час вагітності.

При нормально розвиненої імунній системі дитина може бути інфікованим, але проявів захворювання у нього не буде. Тому ВУІ найчастіше бувають у ослаблених недоношених дітей або у дітей, які перенесли внутрішньоутробну гіпоксію.

Наслідки впливу на плід ВУІ залежать від терміну інфікування матері: якщо це сталося в перші три місяці вагітності, діти народжуються зі значними порушеннями розвитку у вигляді різних вад. У пізньому періоді вплив ВУІ може викликати множинні інфекції внутрішніх органів і ЦНС.

Різні ВУІ в період новонародженості протікають в більшості випадків однаково у вигляді зниження апетиту, відставання у вазі, млявості, блідості шкірних покривів, жовтяниці, задишки, синюшності, блювоти і проносу, набряклості, підвищеній збудливості, судорог і так далі.

Поява таких ознак вимагає обстеження дитини на наявність ВУІ. Виявлення збудника інфекції проводять методом дослідження крові: полімеразної ланцюгової реакції — ПЛР (виявляється ДНК збудника інфекції) або методом імуно-ферментного аналізу — ІФА (виявляються антитіла до збудника інфекції). Проводять також мікробіологічне дослідження: посів біологічних середовищ (крові, сечі і так далі) на спеціальні середовища з виявленням збудника інфекції і його чутливості до тих чи інших лікарських препаратів. Лікування проводиться тільки після лабораторного підтвердження діагнозу.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.