Хвороба Пертеса — якщо ви раптом зашкутильгав

Хвороба Пертеса — це хвороба стегнової кістки та кульшового суглобу у дітей. Самі діти, як правило, не можуть описати перші симптоми цього захворювання. На ранній стадії розвитку хвороби Пертеса у дитини може час від часу з’являтися кульгавість. Далі хвороба прогресує і кульгавість посилюється. Потім дитина починає відчувати біль в колінах, стегнах, або паховій області, коли на ноги тисне вага тіла, і / або при рухах тазостегнового суглоба. Крім того, тазостегновий суглоб може стати менш рухливим. Якщо дитина хворіє протягом тривалого часу, хвора нога у нього буде трохи коротше і тонше здоровою.

Незважаючи на біль і кульгавість, діти з хворобою Пертеса в цілому здорові. Зазвичай хвороба Пертеса вражає дітей у віці від трьох до одинадцяти років. Вона частіше зустрічається у хлопчиків, ніж у дівчаток. Більш, ніж у 75% хворих вражений тільки один тазостегновий суглоб.

Причини хвороби Пертеса невідомі. Хвороба проходить декілька стадій розвитку. Спочатку відбувається тимчасове припинення припливу крові до голівки стегнової кістки, в результаті чого остання повільно розм’якшується і руйнується. Через це голівка стегнової кістки, в нормі — кругла, стає плоскою або деформується, стаючи схожою на гриб. Потім кісткова тканина починає затискати, іноді в значній мірі деформуючись.

Більшість дітей з хворобою Пертеса повністю видужують, хоча може пройти від двох до п’яти років, поки пошкоджена кістка відновиться. Якщо голівка стегнової кістки не була серйозно деформована, стегнова кістка і тазостегновий суглоб будуть функціонувати нормально. Більш серйозні деформації можуть призвести до обмеження рухливості суглоба і раннього артриту.

Діагностика

На ранніх етапах, як правило, хвороба Пертеса не вдається виявити за допомогою рентгена. Для більш точної діагностики використовуються ультразвук і магнітно-резонансна томографія. Якщо ж на рентгенівському знімку добре видно типові для хвороби Пертеса зміни, використання інших методів діагностики не потрібно.

Лікування

Завдання лікування при хворобі Пертеса — зменшити біль і ригідність суглобів, і запобігти деформації голівки стегнової кістки. Вибір засобів лікування залежить від віку дитини та ступеня тяжкості захворювання.

Дітям у віці до п’яти років з легкими формами хвороби Пертеса зазвичай рекомендується уникати напруженої фізичної активності, а при появі болю в суглобах — багато відпочивати. Інші засоби лікування використовуються рідко.

Дітям старше п’яти років при хворобі Пертеса іноді доводиться носити спеціальні ортопедичні пристрої — як правило, протягом одного або двох років. При дуже сильної деформації голівки стегнової кістки, а також у разі, якщо дитина відмовляється носити фіксатори, може бути необхідна хірургічна операція.

Період лікування може бути психологічно дуже важким для дітей і їх батьків. Обмеження активності може викликати у дитини дратівливість і підвищену тривожність. Батькам необхідно проявляти розуміння і терпіння; при необхідності слід звертатися за консультацією до дитячого психолога.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.