Хвороба легіонерів — мандрівникам на замітку

Хвороба легіонерів відома з середини сімдесятих років минулого століття, коли вперше її виявили в учасників з’їзду Американського легіону, звідки і пішла її назва. Це досить важке захворювання, при якому уражаються багато внутрішні органи і системи, але особливо страждають легені.

Що таке хвороба легіонерів і як їй можна захворіти

Хвороба легіонерів (легіонельоз) — це гостре інфекційне захворювання, викликане різними бактеріями з роду легионелл. Захворювання протікає важко, з високою температурою, порушенням загального стану хворого, запаленням легень і ураженням інших органів і систем, у тому числі головного мозку.

Уперше захворювання, схоже на хворобу легіонерів було описано в 1949 році, після цього був ряд аналогічних спалахів захворювань, і тільки майже через 30 років після опису першого випадку були, нарешті, виділені збудники цієї інфекції — легионелли. Сьогодні виділено близько 40 видів легіонел, 17 з яких викликають легіонельоз. Деякі легионелли викликають захворювання тільки при зниженні імунітету.

легионелл поширені в навколишньому середовищі і здатні довгостроково зберігатися в ній, особливо у водному середовищі при температурі до 60? С. Тому легіонельоз вважається техногенної інфекцією: збудники інфекції розмножуються в кондиціонерах, душових кабінах, водопровідних трубах і шлангах. Крім того, легионелли можуть розмножуватися в водоймах з теплою прісною водою.

В організм людини легионелли потрапляють повітряно-крапельним шляхом при вдиханні водних аерозолів (наприклад, під час прийняття душу), повітряно-пиловим способом при вдиханні пилу, що містить легіонелли, а також при їх попаданні з води прісних водоймищ під час купання. Часто спалаху легіонельозу спостерігаються у людей, що проживають в одному готелі або кемпінгу, тому хвороба легіонерів іноді називають хворобою мандрівників.

Потрапляють в організм людини легионелли через слизову оболонку дихальних шляхів, проникаючи в її клітини, розмножуючись там і поширюючись на всю бронхо-легеневу систему. Пневмонії, викликані легіонелами, звичайно захоплює цілі частки легких, і протікають дуже важко.

Статистикою встановлено, що найбільше шансів захворіти хворобою легіонерів у людей, які подорожують в теплу пору року, що палять і вживають алкоголь чоловіків старше 40 років зі зниженим імунітетом.

Ознаки хвороби легіонерів

Інкубаційний період хвороби легіонерів (час від моменту зараження до появи перших ознак захворювання) становить від 2 до 10 днів. Після цього у людини з’являється млявість, швидка стомлюваність, розбитість, головний біль, іноді — рідкі випорожнення.

Через деякий час різко піднімається і наростає температура, досягаючи дуже високих цифр. Погіршується загальний стан хворого: з’являється озноб, наростаючий головний біль, млявість, загальмованість, біль у м’язах і суглобах, сухий кашель. Поступово мокрота стає вологою, з домішкою слизу, гною і крові. З’являються болі в грудях, все частіші при глибокому вдиху і кашлю — це говорить про те, що у процес втягнута плевра (серозна оболонка, що покриває легені), а також наростаюча задишка.

Іноді на перший план виходять ознаки загальної інтоксикації (отруєння організму токсинами, які виділяються збудниками інфекції): нудота, блювання, пронос, біль у животі, сильні головні болі. При ураженні головного мозку можуть виникати порушення свідомості, порушення мови, судоми. В результаті отруєння організму токсинами може виникнути гостре порушення роботи нирок — гостра ниркова недостатність.

Важкий стан триває зазвичай близько двох тижнів, потім (при адекватному та своєчасному лікуванні) починається повільне одужання з поступовим зниженням температури і відновленням функції уражених органів. У деяких випадках при тяжкому перебігу і несвоєчасно розпочатому лікуванні хворі гинуть від важкої пневмонії або гострої ниркової недостатності.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.