Хвороба Келлера: захворювання кісткової системи

Хвороба Келлера — це захворювання кісток стопи, яке зазвичай зустрічається в дитячому та юнацькому віці. Воно являє собою остеохондропатії — процес поетапного руйнування і подальшого відновлення кісткової тканини.

Що відбувається з кістками при хворобі Келлера

При цьому захворюванні порушується приплив крові до кісток стопи, через це вони не отримують достатньо поживних речовин і кисню. Кісткова тканина починає відмирати, цей процес називається асептичним некрозом.

Зміни в кістках, які відбуваються при остеохондропатії, можна розділити на кілька стадій:

 • Стадія некрозу. У цей період гинуть кісткові балки — структурні елементи кісток.
 • Стадія компресійного перелому. На місці мертвої тканини починають утворюватися нові кісткові елементи, але вони ще не достатньо міцні. Такі кісткові балки не витримують механічного навантаження, ламаються і вклинюються один в одного.
 • Стадія фрагментації. Остеокласти (клітини кістки, руйнують її) розсмоктують загиблі кісткові балки.
 • Стадія відновлення форми і структури кістки.
 • Причини і види

  До розвитку хвороби Келлера призводять наступні фактори:

 • Травми стопи
 • Носіння тісної, незручною або підібраною не за розміром взуття
 • Плоскостопість
 • Ендокринні захворювання
 • Спадкова схильність
 • В залежності від того, які кістки стопи уражаються, захворювання буває двох видів. Хвороба Келлера I — поразка човноподібної кістки стопи, яка знаходиться у її внутрішнього краю. При хворобі Келлера II патологічні зміни виникають у головках II і III плеснових кісток стопи (суглобовими поверхнями вони з’єднуються з фалангами пальців).

  Симптоми хвороби Келлера та її діагностика

  Хвороба Келлера I найчастіше розвивається у хлопчиків у віці від трьох до семи років. На тильній поверхні внутрішнього краю стопи з’являються хворобливість і припухлість. На тлі цього дитина починає кульгати. Зазвичай уражається тільки одна стопа. Тривалість захворювання складає приблизно рік, потім болі припиняються.

  Хвороба Келлера II зазвичай починається непомітно і частіше виникає у дівчаток підліткового віку. Захворювання може бути двостороннім. В області головки II або III плеснових кісток з’являються слабкі болі спочатку при навантаженні на передній відділ стопи, а через деякий час і в спокої. Виникає кульгавість, ходьба у взутті на тонкій підошві або босоніж, по нерівній поверхні стає скрутної. На тильній поверхні стопи в області розвитку патологічного процесу з’являється набряк. Палець, який розташований поруч з головкою ураженої п’ясткової кістки, коротшає, а обсяг рухів у цьому суглобі обмежується. Такий стан триває близько двох років.

  Діагностика хвороби Келлера заснована на виявленні стадійних змін в уражених кістках, які визначаються на рентгенівських знімках. В залежності від розташування процесів руйнування і відновлення кісткової тканини визначається вид захворювання.

  Лікування і профілактика

  Лікування хвороби Келлера I в більшості випадків консервативне (без оперативного втручання). Стопа фіксується гіпсовою пов’язкою, що зменшує навантаження і забезпечує її підтримку. Така фіксація проводиться на строк до одного місяця. Після зняття гіпсу дитині не можна бігати, стрибати і довго ходити. Також потрібно використовувати спеціальні індивідуальні устілки, які дозволяють зменшити тиск на човноподібна кістка. Це призводить до зменшення болю і забезпечує хороші умови для відновлення живлення кісткової тканини.

  Обов’язково повинні призначатися засоби, які покращують обмін кальцію і фосфору. Препарат Остеохель не тільки покращує кальцієвий обмін, але і володіє протизапальною, знеболюючою дією. Він відноситься до групи гомеопатичних засобів і нормалізує обмінні процеси в кістковій тканині. Такими ж властивостями володіє Траумель C, який застосовується у вигляді мазі або таблеток. Під час лікування пацієнт повинен приймати кальцитріол (регулює фосфорно-кальцієвий обмін), вітаміни B, E та мінеральні комплекси, що містять кальцій в біодоступного (добре засвоюваної в організмі) формі.

  Фізіотерапія застосовується для лікування цього захворювання разом з іншими методами. Проводяться курси електрофорезу з анальгетиками, хлоридом кальцію, нікотиновою кислотою, призначається магнітотерапія. У стадію фрагментації також застосовують УВЧ.

  Якщо консервативні методи не допомагають, а болю значні, проводиться хірургічне лікування — реваскулярізірующіх остеоперфорація. Під час цієї операції в човноподібної кістки формують маленькі канали, по яких швидко проростають нові судини. Харчування кістки значно поліпшується, тому вона швидше відновлюється, а болі зникають. Ця методика дозволяє значно скоротити терміни лікування хвороби Келлера I. Після операції призначаються перераховані медикаменти, фізіотерапія. Носіння ортопедичних устілок, бажано виготовлених за індивідуальним замовленням, також є обов’язковим.

  Для лікування хвороби Келлера II накладається гіпсовий чобіток на строк до одного місяця. Після його зняття потрібно носити ортопедичне взуття, щоб підтримати склепіння стопи. В цей же час призначають фізіотерапію та ножні ванни.

  При хворобі Келлера I і II необхідно проводити масаж м’язів стопи і гомілки, адже ця процедура покращує кровообіг у тканинах. Діти з цим захворюванням також повинні займатися лікувальною гімнастикою.

  Правильне лікування цього захворювання зазвичай призводить до повного відновлення кісток. Але якщо хвороба Келлера не почати лікувати вчасно, результатом цього буде необоротна деформація стопи.

  Профілактика хвороби Келлера зводиться до цих заходів:

 • Носіння зручного взуття;
 • Зменшення механічного навантаження на стопи;
 • Обов’язкове звернення до лікаря при травмах стопи;
 • Своєчасне лікування будь-яких деформацій стопи.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.