Хвороба Бехтерева — потрібно багато терпіння

Хвороба Бехтерева (анкілозуючий спондилоартрит) — це хронічне запальне захворювання хребта і суглобів, при якому відбувається зрощення (анкілоз) міжхребцевих суглобів, що істотно обмежує руху, зменшує гнучкість і погіршує поставу. У важких випадках хвороби Бехтерева людина не може підняти голову досить високо, щоб подивитися вперед. Хвороба Бехтерева вражає чоловіків частіше, ніж жінок. Ознаки та симптоми хвороби Бехтерева зазвичай проявляються у дорослому віці. Запалення також може виникати і в інших частинах тіла, наприклад, у кишечнику. Специфічного лікування хвороби Бехтерева не існує, але терапія допоможе зменшити біль і частково усунути симптоми.

Симптоми хвороби Бехтерева

Ранні ознаки і симптоми хвороби Бехтерева — біль і скутість в поперековому відділі хребта і стегнах, особливо вранці і після тривалої бездіяльності. Ці симптоми можуть розвиватися поступово, тому їх помічають, коли хвороба вже перейшла на наступну стадію. З плином часу симптоми можуть погіршитися, частково або повністю зникнути і знову з’явитися.

Найчастіше хвороба Бехтерева вражає наступні ділянки:

 • суглоб між підставою хребта і тазу;
 • хребці поперекового відділу хребта;
 • місця кріплення сухожиль і зв’язок до кістки, в основному в хребті, але іноді і в задній частині п’яти;
 • хрящові тканини між грудиною і ребрами;
 • стегновий і плечовий суглоби.
 • Коли потрібно звернутися до лікаря

  Зверніться до лікаря, якщо у вас відзначаються хронічні болі і скутість в поясниці і стегнах, а при глибокому вдиху виникає біль у грудях. Негайно зверніться до лікаря, якщо з’явився біль в очах, світлобоязнь і погіршився зір.

  Причини хвороби Бехтерева

  Основна причина хвороби Бехтерева — агресивність імунітету щодо тканини власних суглобів і зв’язок (неадекватний імунна відповідь), обумовлена генетичною схильністю у носіїв певного антигену (HLA-В 27). У цьому випадку імунна система помилково сприймає деякі тканини організму як чужорідні, що і є причиною агресії.

  У міру прогресування хвороби Бехтерева і погіршення запалення відбувається утворення нової кістки — так організм намагається зцілитися. Ця нова кістка поступово займає відстань між хребцями, що в кінцевому підсумку призводить до зрощення хребців. Зрощенні хребці втрачають гнучкість, стають ригідними (нерухомими). Зрощення хребців також може обмежувати рух грудної клітки, що негативно впливає на роботу легенів.

  Фактори ризику

 • Пол. Чоловіки більш схильні до розвитку хвороби Бехтерєва, ніж жінки.
 • Вік. Хвороба починає розвиватися в пізньому підлітковому або ранньому дорослому віці.
 • Спадковість. Більшість людей, які страждають анкілозивний спондиліт, є носіями антигену HLA-B27, але його наявність обов’язково означає розвиток хвороби Бехтерева.
 • Ускладнення хвороби Бехтерева

  Хвороба Бехтерева не розвивається за певним сценарієм. Тяжкість перебігу захворювання та ймовірність ускладнень строго індивідуальні. До найбільш поширених ускладнень хвороби Бехтерева відносяться:

 • запальне ураження очей (увеїт). Увеїт — запальне захворювання судинної оболонки ока — може викликати різкий біль в очах, підвищену чутливість до світла і затуманений зір. Зверніться до лікаря, якщо Ви помітили у себе ці симптоми.
 • компресійні переломи. На ранніх стадіях хвороби Бехтерева у деяких людей відбувається витончення кісткової тканини. Ослаблені тонкі хребці можуть кришитися, що тільки посилює сутулість. Переломи хребта інколи можуть призвести до пошкодження спинного мозку і хребетних нервів.
 • утруднене дихання (задишка). Якщо хвороба Бехтерева вражає ребра, зрощені кістки не можуть рухатися, коли ви дихаєте, що ускладнює розгортання легких до повного об’єму і, як наслідок, порушує дихання.
 • проблеми з серцем. Анкілозуючий спондиліт порушує функцію аорти, найбільшої артерії нашого тіла. Запалена аорта може збільшитися до такої міри, що буде спотворювати форму аортального клапана в серці, що призведе до порушення його роботи.
 • Діагностика хвороби Бехтерева

  Діагностування хвороби Бехтерева, як правило, відбувається із запізненням, якщо симптоми слабо виражені або приписані іншим поширеним захворюванням хребта.

  Візуалізаційні дослідження

 • Рентгенівське дослідження. Рентгенівське випромінювання дозволяє виявити зміни в суглобах і кістках, хоча характерні ознаки хвороби Бехтерева з’являються тільки на пізніх стадіях захворювання.
 • Комп’ютерна томографія (КТ). Комп’ютерна томографія сполучає рентгенівські знімки суглобів і кісток, зроблені з різних ракурсів, в єдине зображення внутрішніх структур в розрізі. КТ дозволяє отримати більш детальну інформацію про стан хребта.
 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ). МРТ використовує радіохвилю і сильне магнітне поле для отримання зображень м’яких тканин, зокрема, хрящів. Однак у зв’язку з обмеженою кількістю обладнання для МРТ, хвороба Бехтерева рідко виявляється в початковій формі і зазвичай виявляється вже в розвиненому стані другій стадії.
 • Лабораторні дослідження

  Не існує специфічних лабораторних досліджень для виявлення хвороби Бехтерева. Деякі аналізи крові можуть визначити наявність ознак запалення (показник ШОЕ), але це запалення може бути викликано безліччю інших захворювань. При підозрі на хворобу Бехтерева проводиться дослідження на наявність антигену HLA В27, так як його наявність говорить про спадкової схильності до хвороби Бехтерева. Цей антиген зазвичай виявляється у 80-90% хворих.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.