Хвороба Альцгеймера — можна уповільнити, не можна вилікувати

Хвороба Альцгеймера викликає зміни мозку, функції якого поступово погіршуються . Це найбільш поширена причина недоумства — групи порушень, які поступово призводять до втрати інтелектуальних і соціальних навичок, досить важким для того, щоб знизити якість життя. При хворобі Альцгеймера клітини мозку руйнуються і гинуть, викликаючи неухильне погіршення пам’яті і психічних функцій.

Симптоми

Першими симптомами хвороби Альцгеймера, які може помітити людина, часто є зростаюча безпам’ятність і часом виявляється легка сплутаність свідомості. З часом хвороба буде надавати все більший вплив на пам’ять, здатність зв’язно говорити і писати, виносити судження і вирішувати проблеми. Хворі можуть не помічати, що з ними щось не в порядку, навіть коли зміни стануть очевидні для членів сім’ї, друзів і колег.

Пам’ять

У кожної людини час від часу трапляються «провали в пам’яті». Забути, куди ви поклали ключі, або як звуть людину, якого ви давно не бачили — нормально. При хворобі Альцгеймера погіршення пам’яті може мати такі ознаки:

 • Пацієнт кілька разів ставить одне і те ж питання чи повідомляє одну і ту новину;
 • Людина забуває про призначені зустрічі, справах, не пам’ятає деяких подій;
 • З’являється раніше нехарактерна звичка постійно перекладати з місця на місце речі; часто пацієнт кладе їх в невідповідні місця (наприклад, пульт від телевізора в холодильник);
 • Пацієнт забуває імена членів родини, назва та призначення предметів побуту — це відбувається на пізніх стадіях розвитку хвороби.
 • Дезорієнтація, порушення почуття простору і часу

  Пацієнт може не пам’ятати, який сьогодні день, час року, або рік та / або не знати, де він знаходиться, не пам’ятати важливих обставин свого життя. Хвороба Альцгеймера також порушує здатність мозку інтерпретувати те, що людина бачить, через що хворий може заблукати навіть в добре знайомому місці.

  Мова і письмо

  Хворим може бути важко знайти правильні слова для позначення навіть простих об’єктів, висловлювати свої думки або брати участь у розмовах. З часом порушується здатність читати і говорити.

  Мислення і увагу

  Пацієнтам з хворобою Альцгеймера може бути важко зосереджувати увагу на об’єкті, узагальнювати і класифікувати інформацію.

  У міру прогресування хвороби у пацієнтів виникають труднощі з виконанням навіть таких завдань, як одягання і миття.

  Зміни особистості і поведінки

  Для людей з хворобою Альцгеймера характерні:

 • Депресія;
 • Підвищена тривожність;
 • Соціальна ізоляція;
 • Різкі коливання настрою;
 • Недовіра до оточуючих;
 • Підвищений, часто безпричинне, упертість;
 • Дратівливість або агресивність.
 • Причини

  Фахівці вважають, що в більшості випадків хвороба Альцгеймера розвивається в результаті поступового впливу на головний мозок таких факторів, як генетика, спосіб життя і навколишнє середовище. Менш, ніж в 5% хвороба Альцгеймера викликана особливими генетичними змінами, які обумовлюють розвиток цього порушення.

  Фактори, що підвищують ризик розвитку хвороби Альцгеймера:

 • Вік. Ймовірність розвитку хвороби Альцгеймера зростає в міру збільшення віку. Після 65 років ризик подвоюється кожні п’ять років; ймовірність захворіти хворобою Альцгеймера у віці старше 85 років становить приблизно 50%.
 • Сімейний анамнез і генетика. Ризик розвитку хвороби Альцгеймера особливо великий у тих, чиї близькі родичі хворіли або хворіють цією хворобою. Вчені виявили рідкісні мутації в трьох генах, які практично гарантують, що у людини рано чи пізно розвинеться хвороба Альцгеймера. Однак ці мутації спостерігаються лише у 5% хворих.
 • Пол. Ймовірність розвитку хвороби Альцгеймера у жінок трохи вище, ніж у чоловіків — почасти в силу того, що перші, в середньому, живуть довше.
 • Спосіб життя. Передбачається, хоча і не доведено, що такі фактори, як малорухливий спосіб життя, куріння, високий кров’яний тиск, підвищений рівень холестерину, неконтрольоване діабет, можуть сприяти розвитку хвороби Альцгеймера.
 • Освіта та соціальна активність. Дослідження показали, що навчання і соціальна активність протягом усього життя знижують ризик розвитку хвороби Альцгеймера. Високий рівень формальної освіти, робота, мотивуюча до постійного розвитку, захоплення, пов’язані з інтелектуальними зусиллями (наприклад, читання, гра на музичних інструментах, шахи, і так далі) і обширні соціальні зв’язки сприяють зменшенню ймовірності розвитку цієї хвороби.
 • Вчені не можуть точно пояснити причину цього зв’язку. Згідно однієї теорії, розумова активність сприяє утворенню великого числа зв’язків в головному мозку, які перешкоджають розвитку хвороби Альцгеймера. Прихильники іншої теорії вважають, що у людей, які постійно зайняті розумовою діяльністю і соціально активні, оцінити ступінь погіршення роботи мозку важче. Втім, деякі фахівці вважають, що справа в тому, що люди, які страждають на хворобу Альцгеймера, втрачають схильність до занять, стимулюючим розумову діяльність, задовго до того, як їм ставлять діагноз.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.