Хворі нирки і вагітність: особливості та вплив на плід

Захворювання нирок при вагітності посідають друге місце після хвороб серцево-судинної системи. Хворі нирки під час вагітності так чи інакше дадуть про себе знати. Тому, перед тим, як планувати вагітність, варто звернутися до лікаря для детального огляду, обстеження та виявлення можливих протипоказань до виношування вагітності.

Якщо взяти до уваги, що в людському організмі близько 5,5 літрів крові, то через нирки щодня прокачується близько 1700 літрів. Це величезне навантаження, яка зростає з вагітністю. До того ж, якщо у жінки були проблеми з нирками до вагітності, то робота нирок стає удвічі важкою. Нирки виводять з організму токсичні речовини, під час вагітності до них приєднуються продукти розпаду життєдіяльності плода, а хворі нирки невсегда можуть впоратися з подібним навантаженням під час вагітності. Тому при деяких захворюваннях жінці забороняється народжувати.

Причини і фактори, що привертають

Причини і фактори, що привертають можуть викликати захворювання нирок під час вагітності або загострення наявних хронічних:

 • збільшення навантаження на сечостатеву систему;
 • ослаблення імунітету;
 • порушення нормального руху сечі — рефлюкс (зворотний заброс сечі у верхні відділи сечових шляхів);
 • осередки хронічної інфекції (тонзиліт, карієс, фурункульоз, молочниця);
 • постійні запори;
 • аномалії розвитку нирок і сечових шляхів;
 • рецидивуючий цистит до вагітності;
 • цукровий діабет;
 • викиди гормонів (прогестерон розслабляє гладку мускулатуру сечоводів, вони розширюються, подовжуються і згинаються).
 • Часто під час вагітності зустрічається пієлонефрит, гідронефроз і безсимптомна бактеріурія. Набагато рідше відзначається гломерулонефрит, туберкульоз нирок, сечокам’яна хвороба та вади розвитку сечовивідної системи.

  Пієлонефрит

  У перебігу пієлонефриту виділяють три ступені ризику:

 • 1 ступінь — неускладнений пієлонефрит, що виник під час вагітності;
 • 2 ступінь — хронічний пієлонефрит, що існував до вагітності;
 • 3 ступінь — пієлонефрит і гіпертензія або анемія, пієлонефрит єдиної нирки.
 • Виношування вагітності протипоказано при третього ступеня ризику. Лікування пієлонефриту полягає в повноцінній, вітамінізованої дієти, рясному питво, антибактеріальної і дезінтоксикаційної терапії.

  Гломерулонефрит

  Гломерулонефрит — це інфекційно-алергічне захворювання, що приводить до іммуннокомплексних ураження нирок. Протікає в трьох формах: нефротической, гематурической і з підвищенням артеріального тиску. Виношування вагітності протипоказане при гострому гломерулонефриті, при загостренні хронічного гломерулонефриту з вираженою гіпертензією та азотемією.

  Гідронефроз

  Гідронефроз може бути вродженим або набутим і характеризується здавленням каменем, пухлиною або перегином сечоводу, що призводить до застою сечі в чашково-мискової системі та її розширенню. Пролонгувати вагітність при гідронефроз не можна.

  Сечокам’яна хвороба

  Сечокам’яна хвороба характеризується наявністю каменів в сечовидільної системи, часто з приєднанням вторинного пієлонефриту. Під час нападу (коліки) з’являються болі в поперековій області, в пахових областях, по ходу сечоводів, гематурія і відходження каменів. Вагітність не протипоказана, але вимагає ретельного контролю і профілактичного лікування.

  Пороки розвитку сечовивідної системи

  Найчастіше зустрічається єдина нирка. Також дана патологія може бути і придбаної. При аплазії нирки (відсутність нирки) вагітність протипоказана, якщо приєднується пієлонефрит.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.