Хто винайшов літак?

Здавна людина думав, як йому навчитися літати як птах. Ще давньогрецька міфологія розповідала про Ікрі, який зробив для себе і свого сина крила, щоб злетіти в небо. Леонардо Давінчі присвятив чимало праць конструювання літального апарату. Багато міфів різних часів і народів розповідають про «крилатих колісницях», а єгипетські ієрогліфи зображають літальні апарати. Але хто винайшов перший літак? Це сталося тільки до двадцятому столітті.

Складно однозначно відповісти на питання, хто винайшов літак, оскільки в кінці IXX — початку XX століття багато конструктори випробовували свої моделі, і їх конструкторські ідеї були схожими. Багато апарати навіть відривалися від землі, але керованого польоту з посадкою так і не виходило. Поки 17 грудня 1903 брати Орвіл і Уілбур Райт не підняли в повітря свій «Флайер-1», який протримався в повітрі 59 секунд і пролетів 260 метрів над долиною Кітті-Хок.

Їх літак вдавав із себе біплан, на нижньому крилі якого розташовувався пілот. Кермо напрямки розташовувався ззаду, а кермо висоти — спереду. Каркас літака був виготовлений з ялини, дерев’яними були й гвинти. Крила були обшиті мусліном. Апарат був забезпечений чотиритактним 16-сильним бензиновим двигуном вагою в 77 кілограм.

Єдиним недоліком літака Райтом була нездатність самостійного зльоту. Для зльоту був необхідний сильний зустрічний вітер, і запуск проводився з рейок. Це послужило причиною заперечування права першості у винаході літака Бразильським конструктором Сантосом-Дюмоном, чий прототип «14-біс» був здатний самостійно злітати на тязі двигунів, що Дюмон продемонстрував 23 жовтня 1906 перед Французьким аероклубів. У Бразилії Сантос-Дюмон офіційно вважається винахідником літака, однак більшість країн є прихильниками братів Райт.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Освіта. Додайте в закладки постійне посилання.