Хто відкрив Антарктиду?

Антарктида — це цілий континент, який розташовується на самому півдні Землі. Його центр майже збігається з південним полюсом. Омивається Південним океаном. Площа всього континенту становить 14,4 тисячі квадратних кілометрів. До території Антарктиди також відносять і острови, розташовані в водах Південного океану.

Хто відкрив Антарктиду?

У 1820 році 16 січня дві шлюпки під назвами «Восток» і «Мирний», пристали до узбережжя Антарктиди. Це була експедиція під керівництвом Фаддея Беллінсгаузена і Михайла Лазарєва. Вони вважаються офіційними першовідкривачами Антарктиди. Після цієї експедиції було підтверджено існування шостого материка. Раніше його наявність передбачалося гіпотетично. І нерідко його пов’язували з Південною Америкою. Але після експедиції російських вчених, які обігнули Земну кулю через льоди південного полюса, було встановлено точне свідчення про існування материка на південному полюсі Землі. Беллінсгаузен і Лазарєв підійшли до льодовиках. А першими людьми, які спустилися на континентальну частину Антарктиди, були капітан судна «Антарктика» Крістенсен і викладач природних наук Карстен Борхгревінк.

Американський дослідник Антарктиди Річард Берд у 1947 році писав: «На краю нашої планети лежить, як спляча принцеса, земля, закута в блакитне. Зловісна і прекрасна, вона лежить у своїй морозної дрімоті, в складках мантії снігу, що світиться аметистами і смарагдами льодів. Вона спить в переливах крижаних гало Місяця і Сонця, і її горизонти пофарбовані рожевими, блакитними, золотими та зеленими тонами пастелі … Така Антарктида — материк, за площею майже дорівнює Південній Америці, внутрішні області якої нам відомі фактично менше, ніж освітлена сторона Місяця ».

Найперші згадки про існування материка на південному полюсі були зроблені в 1501-1502 рр.. Експедиція на чолі з Амеріго Веспуччі, метою якої було дослідження південних широт, досягла острова Південна Георгія. Він розташовується досить далеко від Антарктиди. Пізніше Веспуччі писав про причина повернення експедиції: «Холод був такий сильний, що ніхто з нашої флотилії не міг переносити його».

Плавання експедиції під керівництвом Беллінсгаузена і Лазарева тривало 751 день. Відстань, яку пройшли «Восток» і «Мирний» склав 100 000 кілометрів. Таку відстань дорівнює двом з половиною оборотів Землі по екватору. У результаті експедиції 29 нових островів були нанесені на карту. Ці дослідження стали початком довгого шляху освоєння нового шостого материка, незвіданою південній землі Антарктиди.

Трохи про Антарктиду:

Антарктида — найвищий континент на Землі. Середня висота над рівнем моря становить більше 2 тисяч метрів. У центрі континенту висота досягає 4000 метрів. Антарктиду ділять на дві частини Транс антарктичні гори. Вони перетинають Антарктиду по всій довжині. Таким чином, Антарктида ділиться на Східну і Західну. Весь континент покритий великим льодовим покривом, і тільки лише деякі ділянки Транс антарктичних гір вільні від льоду. Найвища точка Антарктиди становить 5140 метрів над рівнем моря. Це масив Вінсон в горах Елсуорт. Найнижча точка, яка становить 2555 метрів нижче рівня моря знаходиться в западині Бентлі.

Відкриття Антарктиди привело до усвідомлення людства того, що та планета, на якій воно живе, таїть величезні таємниці і невирішені питання. З кожним роком інтерес в галузі вивчення південних широт зростає. Це пов’язано не тільки з оригінальністю континенту і його рельєфу, але і з озонової дірою, яка щорічно з’являється над Антарктидою в вересні-жовтні місяці.

«Все з дитинства знають, що те-то і те-то неможливо. Але завжди знаходиться неук, який цього не знає. Він-то і робить відкриття.» (Альберт Ейенштейн)

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Освіта. Додайте в закладки постійне посилання.