Хто скасував кріпосне право?

Давайте спробуємо розібратися: хто скасував кріпосне право. Чи пам’ятаєте Ви, хто вперше скасував кріпосне право в Росії та світі? Слідувала наша країна європейських тенденцій в цьому питанні, і таким чи великим було відставання?

Скасування кріпосного права в Росії

Кріпосне право в Росії було скасовано в 1861 році царем Олександром II маніфестом від 19 лютого. За це Олександр II отримав прізвисько «визволитель». Кріпосне право було скасоване в зв’язку з його економічною неефективністю, невдачами в Кримській війні, а також наростаючими селянськими заворушеннями. Багато істориків оцінюють дану реформу як формальну, не викорінюють соціально-економічний інститут рабства. Існує точка зору, що скасування крпеостного права в 1861 році послужила лише підготовчим етапом до реальної скасування кріпосного права, яке расстянулось на десятиліття. Самі ж селяни порахували, що дворяни спотворили волю імператора в «Маніфесті про скасування кріпосного права» і «Положення про селян, що виходять з кріпосної залежності». Нібито імператор дав їм справжню волю, але вона була змінена дворянами.

Скасування кріпосного права в Європі

Часто в контексті теми першості скасування кріпосного права говорять про Великобританію. Зокрема, в Англії до 15 століття це сталося не формально, але реально. Причиною послужила епідемія чуми в середині 14 століття, яка знищила половину населення Європи, внаслідок чого робочих рук стало мало, і з’явився ринок праці. Панщина — робота на господаря практично зникла. Те ж саме справедливо для Франції і Західної Німеччини. Заборона на работоргівлю був введений в Англії в березні 1807 року, а на свої колонії вона розповсюдила цей закон в 1833 році.

Формально ж скасування кріпосного права відбулася в серпні 1789 року у Франції шляхом прийняття революційним Установчими зборами декрету «Про знищення феодальних прав і привілеїв». Умовах виходу із залежності не були прийнятним для селян, тому по Франції прокотилася хвиля селянських протестів.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Освіта. Додайте в закладки постійне посилання.