Хто може бути хрещеним?

Хрещення дитини — одна з головних подій у житті — це його друге, духовне народження. В процесі таїнства — обряді Хрещення — малюк триразово занурюється в освячену воду, змиваючи таким чином гріхи. Вважається, що занурюючись у воду, людина вмирає з Христом і воскресає з Ним для «вічної» життя. Після занурення священик передає дитину новим, духовним батькам: ті, хто приймає малюка з його рук, називаються хрещеними батьками або хрещеними. З цього моменту вони відповідають за духовне виховання дитини і наставляють його на шлях істинний, от чому вибір хрещеного батька — важливий і, мабуть, найскладніший, етап підготовки до Хрещення.

Хто може бути хрещеним батьком?

Безумовно, важливим аспектом при виборі хрещених своєму малюкові є любов до дитини і готовність дорослого взяти на себе відповідальність за майбутнього хрещеника. Найчастіше, хрещених вибирають за віком молодше кровних батьків, але при цьому бажано, щоб вони вже мали досвід виховання дітей у вірі та благочесті. Це пояснюється тим, що у випадку, якщо кровні батьки не зможуть дотримуватися свої обов’язки з яких-небудь причин, це право перейде до духовних батьків дитини.

Близькі родичі: тітка або дядько, бабуся або дідусь можуть стати хрещеними малюка, а от сімейна пара: чоловік і дружина бути хрещеними одну дитину не можуть так само як і батьки немовляти не повинні бути його хрещеними. Не можуть ставати хрещеними батьками:

 • не віруючі і не хрещені;
 • люди, які не бажають бути хрещеними;
 • вітчим у свого прийомного сина;
 • особи до 14 років;
 • представники інших конфесій;
 • ченці і священики (хоча священик — це та людина, хто може бути хрещеним для знайомого йому дитину);
 • душевно хворі, морально нестійкі люди.
 • Згідно російської традиції у дитини має бути два воспріємник, однак за правилами Церкви досить одного хресного батька: чоловік для хлопчика і жінка для дівчинки. Втім, і до Свідоцтва про Хрещення зазвичай записують ім’я тільки одного воспріємник.

  Таким чином, хрещеним може стати близький родич, друг сім’ї або просто хороший знайомий. Головне, щоб це був воцерковлений чоловік, тобто той, який дотримується православні обряди, і дійсно піклувався про хрещеника. Зазвичай, на підтвердження того, що доросла бере шефство над малюком, восприемник дарує хрещенику невеликі подарунки. Так, наприклад, хрещена мати купує «крижма» або «різка» — спеціальну тканину або рушник, в яке загортають дитину, виймаючи з купелі. Хресний тато в свою чергу купує натільний хрестик і ланцюжок. Ще один традиційний подарунок — срібна ложка «на зубок» — це перша ложечка дитини, якій будуть годувати малюка. Іноді на ній роблять гравіювання імені або християнську символіку.

  Втім, не важливо який подарунок піднесуть хресні батьки вашому малюкові, адже головне, щоб вони щогодини і щодня дарували тепло свого хрещеника, були порадниками і змогли виховати його духовно справжньою людиною, що живуть за заповідями божим: таким простим і таким складним одночасно.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Релігія. Додайте в закладки постійне посилання.