Хронічний панкреатит — чому необхідна сувора дієта

Хронічний панкреатит — це запальне захворювання підшлункової залози. Підшлункова залоза — це м’яка, довгаста заліза, розташована у верхній частині черевної порожнини, за шлунком. Її умовно поділяють на дві частини — головку і тіло підшлункової залози. Через головку підшлункової залози проходить жовчний протік, який потім з’єднується з дванадцятипалої кишкою, а тіло підшлункової залози знаходиться поруч з лівою ниркою і селезінкою. Оскільки підшлункова залоза розташована в задній частині черевної порожнини, діагностувати її захворювання буває дуже важко.

Будь-яке запалення підшлункової залози називається панкреатитом. Гострий панкреатит викликає сильне запалення і пацієнту при цьому часто потрібна невідкладна допомога. Хронічний панкреатит розвивається або в результаті кількох нападів гострого панкреатиту, або через пошкодження підшлункової залози, що мають інші причини.

Фахівці вважають, що руйнування тканини підшлункової залози відбувається, коли травні ферменти, які зберігаються в підшлунковій залозі, починають перетравлювати її. В результаті цього починається запалення, а коли воно припиняється, в процесі рубцювання структура підшлункової залози змінюється таким чином, що вірогідність повторних запалень підвищується. Через повторюваних протягом деякого часу нападів і поступового пошкодження підшлункова залоза втрачає здатність виробляти травні ферменти в достатніх кількостях і забезпечувати нормальне переварювання їжі. Це призводить до зменшення ваги і більш частим, ніж зазвичай, дефекації; кал при цьому нерідко має світлий колір і містить надмірну кількість жиру. Надалі руйнування клітин підшлункової залози, які виробляють інсулін, може призвести до розвитку діабету.

Причини хронічного панкреатиту

Найпоширенішою причиною хронічного панкреатиту є тривале зловживання алкоголем. Існує прямий зв’язок між надмірним вживанням алкоголю і розвитком цього захворювання. Інші причини:

 • Високий рівень кальцію в крові
 • Структурні аномалії, як правило, вроджені
 • Муковісцидоз
 • Підвищений рівень тригліцеридів у крові (гіпертригліцеридемія)
 • У рідкісних випадках панкреатит може бути викликаний прийомом деяких медикаментів
 • Іноді не вдається встановити точну причину хронічного панкреатиту. Такі порушення прийнято називати ідіопатичним панкреатитом.

  Симптоми хронічного панкреатиту

  У хронічного панкреатиту можуть бути дуже різні симптоми. Практично у всіх пацієнтів це захворювання на тій чи іншій стадії розвитку супроводжується болем. Її інтенсивність може варіюватися від слабкої до дуже сильної. Біль може тривати від кількох годин до кількох днів і іноді, щоб впоратися з нею, пацієнту потрібні потужні рецептурні знеболюючі.

  Часто біль віддається в спину. Вона може посилюватися після їжі та / або по ночах. Характер болю може бути різним, але в більшості випадків вона постійна, а не хвилеподібний.

  Механізм виникнення болю при хронічному панкреатиті не цілком ясний. Очевидно, вона може ставати сильнішими після вживання жирної і / або пряної їжі. Зв’язок між інтенсивністю болю і ступенем тяжкості запалення щитовидної залози не встановлена.

  Діабет може бути як ознакою, так і ускладненням хронічного панкреатиту. У процесі рубцювання з часом руйнуються ті області підшлункової залози, які виробляють інсулін, а результаті чого розвивається діабет.

  Діарея — ще один симптом хронічного панкреатиту, який спостерігається приблизно у половини пацієнтів з цим порушенням. У нормі жири, що містяться в продуктах харчування, розщеплюються ферментами підшлункової залози, після чого вони абсорбуються в стінки тонкого кишечника. Через недостатню кількість ферментів підшлункової залози жир в практично незмінному вигляді надходить у товсту кишку. Там він частково розщеплюється бактеріями товстої кишки; результатом цього є речовини, що викликають подразнення товстої кишки і, як наслідок, діарею.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.