Хронічний ларингіт: хвороба вчителів

Хронічний ларингіт розвивається в осіб, часто страждають гострими ларингіти , довгостроково перенапружувати голос чи мають відповідні професійні шкідливі фактори. Виникненню захворювання сприяють куріння, вживання міцних спиртних напоїв, різні хронічні захворювання, а також порушення вуглеводного обміну.

Клінічна картина і класифікація

При хронічному ларингіті пацієнт пред’являє скарги на відчуття першіння і сухість у горлі, осиплість або захриплість голосу, сухий, нав’язливий кашель. При ларингоскопії лікар діагностує катаральну, гіпертрофічну або атрофічний форму хронічного ларингіту.

 • Катаральна форма характеризується гіперемією і інфільтрацією слизової оболонки гортані, потовщенням і не повним змиканням голосових складок, погіршенням голоси внаслідок запальних змін тканин гортані.
 • Гіпертрофічна форма часто є продовженням катаральної, але може розвиватися самостійно і характеризується гіперплазією слизової оболонки гортані, слабо вираженими, але стійкими гіперемією і інфільтрацією.
 • Розрізняють обмежений гіперпластичний ларингіт, для якого характерне утворення вузликів, пахідермії, гіперкератозу на тлі помірно зміненої слизової оболонки і дифузний гіпертрофічний ларингіт, при якому гіперплазія поширена дифузно, більш всього в районі голосових складок, які виглядають потовщеними, гіперемована, погано змикаються і покриті в’язким слизом, тому що є порушення секреції залоз слизової оболонки гортані.
 • Атрофічна форма характеризується витончення слизової оболонки гортані, яка виглядає шорсткою, покритою в’язкою, засихає в кірки слизом. За ступенем прояву розрізняють субатрофіческіх і атрофічних форми хронічного ларингіту.
 • Діагностика та лікування

  Хронічний ларингіт діагностує отоларинголог після проведення огляду, спеціальних методів дослідження та диференціальної діагностики з деякими подібними за клінічними проявами захворюваннями, такими, як сифіліс, туберкульоз і рак гортані.

  Лікування хронічних ларингітів комплексне, тривале й залежить від форми захворювання. Інгаляційна терапія починається із застосування розріджують слиз відхаркувальних засобів, у зв’язку з тим, що при всіх формах хронічного ларингіту є велика кількість в’язкого слизу або кірок, які перешкоджають всмоктуванню лікарських засобів. Після цього призначаються інгаляції лікарських засобів, а потім хвилин через тридцять — інгаляції рослинними оліями.

  При катаральній і гіпертрофічної формах для інгаляцій в якості протизапальних засобів використовуються розчини хімотрипсину, гідрокортизону і преднізолону. Можуть призначатися танін, відвар кори дуба, деякі інші в’яжучі та слабопріжігающіе засоби для зменшення секреції слизу і набряклості слизової оболонки. При наявності запального компонента у пацієнтів з хронічним гіпертрофічним ларингітом додатково можуть призначатися антибіотики широкого спектру дії і біологічно активні стимулятори, такі як лізоцим. При хронічному атрофічному ларингіті використовуються теплі вологі інгаляції слабосоленої розчинами, мінеральною водою.

  З спектра фізіотерапевтичних процедур використовуються УВЧ-індуктотермія, дарсонвалізація грязьові аплікації на область гортані. Велике значення має виключення подразнюючих чинників, загальнозміцнюючі заходи, санація вогнищ хронічної інфекції, правильний голосовий режим і дихальна гімнастика.

  Світлана Шимкович

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.