Хронічний цистит: правильний діагноз — головне

Хронічний цистит виникає або після неправильно пролікованого гострого циститу ( але для цього, як правило, у людини повинні бути порушення імунітету), або при порушенні відтоку сечі з сечового міхура. Лікування такого циститу може проводитися тільки на підставі повного обстеження і після постановки правильного діагнозу.

Що таке хронічний цистит і чому він виникає

Хронічний цистит — це хронічний запальний процес в стінці сечового міхура, який поширюється глибше слизової оболонки і супроводжується порушенням функції сечового міхура.

Слизова оболонка сечового міхура володіє прекрасними відновними здібностями, тому гострий цистит часто проходить самостійно без лікування або при лікуванні народними засобами. Але якщо у людини знижений імунітет, то будь-який гострий запальний процес, у тому числі і в області сечового міхура може стати хронічним. Сприяють хронізації запального процесу в сечовому міхурі і різні перешкоди, що не дозволяють сечовому міхуру своєчасно звільнитися. Наприклад, звуження сечовипускального каналу (уретри) або здавлювання її збільшеною передміхуровою залозою при її запаленні або розростанні. Застій сечі в сечовому міхурі може також виникати при рідкісне сечовипускання, коли людина терпить до останнього, поки його сечовий міхур не переповниться. Це сприяє ослабленню м’язового тонусу сечового міхура і осадженню на слизову оболонку великої кількості бактерій.

Крім того, останнім часом відзначається схильність до тривалих вялотекущим запальних захворювань, пов’язана з великим поширенням самолікування. Хворий починає самостійно приймати антибіотики, ознаки захворювання швидко проходять, але процес залишається не вилікуваним або через занадто короткого курсу і неправильної дозування препарату, або через несприйнятливості збудників інфекції до принимаемому антибіотика. Через деякий час загострення захворювання починається знову, і лікувати його складніше.

Найчастіше циститом страждають жінки, але зустрічається він і у чоловіків, що пов’язано, як правило, з різними захворюваннями передміхурової залози. Майже завжди хронічний цистит пов’язаний з інфекцією (кишковою паличкою, стафілококами, грибами, вірусами, найпростішими). Часто причиною хронічних циститів бувають інфекції, що передаються статевим шляхом, до яких потім вже приєднується неспецифічна бактеріальна інфекція.

Як протікає і проявляється хронічний цистит

Хронічний цистит може протікати латентно (приховано). При цьому ознак захворювання (в тому числі лабораторних) може не бути зовсім або вони періодично з’являються 1-2 рази в році і протікають як гострий або підгострий (менш виражений, ніж гострий) процес. Наявність латентного перебігу можна підтвердити тільки за допомогою ендоскопічних досліджень — цистоскопії. Існує і звичайне хронічний перебіг циститу (персистуюча), яке легко виявити за наявності відповідних скарг у хворого і змін у сечі. Є інтерстиціальний цистит, який проявляється вираженими болями і порушенням сечовипускання.

За характером і глибині змін стінки сечового міхура хронічний цистит ділиться на катаральний, виразковий, поліпозний, кістозний, некротичний і деякі інші види.

При загостренні хронічний цистит протікає як гострий: з’являються часті хворобливі сечовипускання, болі внизу живота, іноді — кров у сечі. Поза загостренням ознак захворювання може і не бути, але при глибокому ураженні стінки сечового міхура хворих турбує постійний біль і приватні наказові позиви на сечовипускання. Болі часто виникають або посилюються при сечовипусканні. Це відбувається через розтягнення стінок сечового міхура і подразнення нервових закінчень.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.