Хронічний аднексит: небезпечні наслідки

загрузка...

Запальні процеси статевих органів займають перше місце серед всіх гінекологічних захворювань. Але пальму першості, мабуть, тримає аднексит. Аднексит часто переходить в хронічну форму з усіма витікаючими з цього наслідками. Хронічний аднексит небезпечний не тільки розвитком безпліддя, але і розладом психіки, в результаті чого погіршується якість життя жінки. Улюблена усіма жінками приповідка: «Я подумаю про це завтра» не дає вчасно звернутися до лікаря і пройти необхідний курс лікування, що має велике значення при розвитку аднекситу.

Що таке аднексит

Аднексит або сальпінгоофорит — це запалення придатків матки (труб і яєчників). Запалення може виникати як з одного (правої або лівої) сторони, так і з обох (двосторонній аднексит). Хронічний аднексит є результатом непролеченний або недолікованого процесу і характеризується морфологічними та структурними змінами придатків. У хронічній стадії запалення придатків в малому тазі формуються інфільтрати, слизова та м’язова оболонки матковий труби втрачають свої фізіологічні функції, просвіт звужується, в трубі з’являються склеротичні зміни. Тривалий перебіг процесу супроводжується утворенням перитубарних і періоваріальнимі спайок.

Причини хронічного аднекситу

Фактори, що сприяють хронізації запального процесу в придатках:

 • медичний аборт, що ускладнився запаленням органів малого тазу;
 • ускладнений перебіг пологів (затяжні пологи, тривалий безводний проміжок, акушерські маніпуляції);
 • гнійно-запальні захворювання в післяпологовому та післяопераційному періоді;
 • проведення діагностичних вискоблювання матки;
 • носіння внутрішньоматкової спіралі;
 • переохолодження;
 • апендицит і захворювання травного тракту (коліт, холецистит).
 • Клінічна картина хронічного аднекситу

  Виділяють дві форми загострення хронічного аднекситу:

 • інфекційно-токсична — симптоматика загострення схожа з гострим аднекситом і характеризується ексудативним процесами в придатках, посиленням патологічної секреції, появою лейкоцитозу крові і прискоренням ШОЕ;
 • нейровегетативной — проявляється погіршенням самопочуття, зниженою працездатністю, появою невротичних, судинних та ендокринних розладів.
 • Основною скаргою пацієнток при хронічному аднекситі є болі. Болі локалізуються внизу живота, ниючого або тупого характеру, посилюються при переохолодженні та впливі інших сприяючих чинників (стрес, ГРВІ, грип), а також напередодні і / або під час місячних. Нерідко виникають відбиті болю: в поперековому відділі, в області крижів і піхви, по ходу тазових нервів з розвитком невралгії. Відмінною рисою болю є невідповідність її інтенсивності змін у трубах та яєчниках.

  Близько половини пацієнток відзначають порушення менструальної функції, які проявляються хворобливими, нерегулярними, мізерними або рясними менструаціями. Можлива поява кров’янистих виділень в середині менструального циклу або перед місячними. Ці порушення пов’язані із залученням у запальний процес яєчників і зміною їх функції. Також запалення яєчників супроводжується їх гіпофункцією та ановуляцією, що є однією з причин безпліддя при хронічному аднекситі.

  Третина хворих хронічним аднекситом відзначають розлади статевої функції. Пацієнтки скаржаться на болі під час статевого акту, зниження або відсутність статевого потягу. Причиною цих порушень є органічні зміни в придатках матки, формуванні спайок, а також розлади центральної нервової системи. Утворення спайок у малому тазі, близько яєчників і труб призводить до розвитку трубному (непрохідність фаллопієвих труб) і перитонеальному безпліддя. Хронічний аднексит нерідко супроводжується белями, цервицитом і клопотів.

  Наслідки

  Тривалий перебіг і часті загострення захворювання невротизують жінку, виникають конфлікти в родині і на роботі, порушується сон, знижується працездатність.

  При пальпації придатків під час гінекологічного огляду визначаються щільні та болючі тяжі, кістозноізмененние яєчники. Зводи піхви вкорочені або згладжена, матка (за рахунок спайок) обмежено рухома або нерухома. На УЗД визначається гідросальпінкс (наявність серозної рідини в трубі) або піосальпінкс (присутність гною). При проведенні гістеросальпінгографії діагностують зміни труб (покручені, з звуженим просвітом) або їх непрохідність.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.