Хронічні захворювання й вагітність: екстрагенітальна патологія

В останні роки все частіше і частіше у людей виявляються різні хронічні захворювання. Це пов’язано з ритмом життя, порушеною екологією, неправильним і незбалансованим харчуванням. Особливо небезпечні хронічні захворювання у вагітних жінок. Кожне хронічне захворювання впливає на перебіг вагітності, а вагітність, у свою чергу на захворювання. Ось чому так важливо на прийомі у лікаря не замовчувати про свою патології, а навпаки, як можна докладніше розповісти про неї.

Що таке хронічні захворювання

Хронічні захворювання або екстрагенітальна патологія — це ті захворювання, якими жінка страждала ще до вагітності тривалий час. Вагітні з наявністю екстрагенітальної патології відносяться до групи високого ризику і потребують більш пильному і ретельному спостереженні не тільки лікаря-гінеколога, але й фахівця, що здійснював контроль за перебігом хвороби ще до вагітності. Хронічна патологія при вагітності вимагає розширених методів обстеження і коригування доз препаратів, а може бути і зміни їх на безпечні для вагітності.

Бронхіальна астма та вагітність

Бронхіальна астма — це хронічне захворювання з алергічним компонентом, що характеризується нападами ядухи. Перебіг астми не впливає на вагітність, за винятком астми тяжкого ступеня, при якій вагітність взагалі протипоказана. Інгалятори і інші ліки, необхідні для лікування астми безпечні для вагітних, тому їх можна приймати всю вагітність. Рекомендується уникати контакту з алергенами. Під час вагітності жінка повинна постійно перебувати під наглядом у лікаря-алерголога і при необхідності здавати тести для визначення функції легень.

Цукровий діабет і вагітність

Цукровий діабет — це захворювання, пов’язане з нестачею інсуліну (гормон, що розщеплює цукор крові), що виробляється підшлунковою залозою. Цукровий діабет різко знижує здатність завагітніти, а при вагітності підвищує ризик народження дитини з макросоміей (великий плід), мертвонародження, мимовільних викиднів і вроджених вад розвитку. При наявності цукрового діабету вагітна регулярно здає аналізи крові на цукор і знаходиться під спостереженням лікаря-терапевта. Якщо до вагітності жінка перебувала на таблетованих формах інсуліну, то вагітність може зажадати перехід лікування на ін’єкції. Доза інсуліну під час вагітності значно збільшується, так як вагітність може погіршити перебіг захворювання.

Гіпертонічна хвороба і вагітність

Про гіпертонічної хвороби говорять, коли має місце підвищення артеріального тиску до 140/90 і вище. У першому триместрі вагітності артеріальний тиск навіть знижується, але основний ризик падає на більш пізні терміни вагітності. При легкому перебігу гіпертонічної хвороби вагітна скаржиться на слабкість, нездужання, головний біль. Гіпертонічна хвороба підвищує ризик відмови роботи нирок і гіпертонічного кризу. Також на її тлі набагато частіше зустрічаються гестози, які протікають важче, аж до еклампсії. Підвищення тиску зменшує приплив крові до плаценти, внаслідок чого можлива внутрішньоутробна затримка розвитку плода. Деякі лікарські препарати, необхідні для лікування гіпертонії, протипоказані при вагітності, тому в цей період необхідно провести їх заміну на більш безпечні. Під час вагітності необхідний регулярний контроль артеріального тиску і постійне спостереження у лікаря-терапевта. Препарати потрібно приймати постійно, з можливим збільшенням доз і навіть додаванням додаткових ліків.

Захворювання щитовидної залози і вагітність

Захворювання щитовидної залози можуть бути пов’язані як з надлишком, так і з недоліком тиреоїдного гормону (тиреотоксикоз і гіпотиреоз). При наявності гіпотиреозу призначається тиреоїдний гормон. Сам гіпотиреоз може бути причиною невиношування вагітності. Тиреотоксикоз — захворювання, при якому прискорені всі обмінні процеси, може викликати передчасні пологи і внутрішньоутробну затримку розвитку плода.

Пієлонефрит і вагітність

Пієлонефрит — це запальне захворювання нирок. Пієлонефрит має схильність до частих загострень під час вагітності у зв’язку з особливостями сечовидільної системи у вагітних. Вимагає постійного профілактичного лікування всю вагітність і спостереження у лікаря-нефролога. Пієлонефрит може бути причиною передчасних пологів, гестозу та внутрішньоутробного інфікування плода. У вагітної підвищений ризик ниркової недостатності та бактеріального шоку.

Незважаючи на всі особливості лікування кожного захворювання під час вагітності, усі вагітні потребують профілактичного лікування внутрішньоутробної затримки розвитку плода, гіпоксії плода, невиношування вагітності і гестоза.

Ганна Созінова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.