Хребетна грижа: операція і відновлення після неї

У більшості випадків лікування хребетної грижі рекомендується починати не з операції, а з менш радикальних методик. Тим не менш, в окремих випадках оперативне хірургічне втручання необхідне — наприклад, коли хребетна грижа викликає прогресуючу слабкість рук або ніг внаслідок обмеження нерва зміщенням міжхребцевого диска. У таких випадках відсутність необхідної операції може привести до остаточного руйнування нерва і втрати нервових закінчень.

Крім того, операція на хребті вимагається при деяких рідкісних порушеннях, пов’язаних з хребетної грижею. До таких порушень відноситься, наприклад, синдром кінського хвоста, що супроводжується прогресуючою слабістю в ногах і порушенням функцій тазових органів.

Діскектомія — операція, що передбачає видалення хірургічним шляхом зміщеного міжхребцевого дика з хребетного каналу. Діскектомія — відкрита операція, тобто хірургічна процедура, що вимагає виконання невеликого надрізу для видалення диска і виключення тиску на нервові закінчення.

Як виконується операція

Діскектомія виконується під загальним наркозом. Тривалість процедури становить порядку години в залежності від ряду факторів — у тому числі зростання пацієнта, ступеня зміщення міжхребцевого диска і так далі. Перед операцією пацієнт займає горизонтальне положення обличчям вниз.

Для того щоб видалити фрагмент зміщеного міжхребцевого диска, хірург виконує розріз уздовж хребта в центрі спини довжиною приблизно в три сантиметри, а потім обережно січуть м’язові тканини поруч з хребтом. За допомогою спеціальних хірургічних інструментів видаляються ділянки зв’язок і кісток (цей етап операції називається ламінотоміей). Після ламінотоміі хірург може оцінити ступінь пошкодження нервів поруч з хребтом, викликаного зсувом міжхребцевого диска. Після виявлення зміщеного диска окремі його фрагменти видаляються. У залежності від ступеня зміщення і стану міжхребцевого диска він може бути видалений частково або повністю для попередження повторної хребетної грижі в майбутньому. Після видалення міжхребцевого диска розріз зшивається хірургічними нитками.

Відновлення після операції

У більшості випадків біль та інші неприємні симптоми, викликані хребетної грижею, зникають відразу ж після операції, хоча іноді для повного зникнення симптомів грижі потрібно кілька тижнів. Біль в області розрізу, виконувати перед операцією, спостерігається дуже часто, але в більшості випадків неприємні відчуття після операції легко придушуються стандартними болезаспокійливими препаратами. Тривалість перебування в лікарні після діскектоміі зазвичай складає не більше доби.

Деяка фізична активність після операції на міжхребцевому диску не тільки не протипоказана, але навіть корисна, однак підняття важких предметів, інтенсивні фізичні вправи зі скручуванням спини після операції не рекомендовані.

Потенційні ускладнення діскектоміі

Найпоширеніша проблема, що спостерігається після діскектоміі — зміщення іншого фрагмента міжхребцевого диска, що приводить до повернення неприємних симптомів хребетної грижі. Шанс появи так званої повторної хребетної грижі становить близько десяти-п’ятнадцяти відсотків.

У більшості випадків операція дозволяє моментально позбутися всіх симптомів хребетної грижі, проте показник ефективності діскектоміі складає близько вісімдесяти п’яти — дев’яноста відсотків, що означає невдачу і присутність симптомів хребетної грижі в десяти відсотках випадків після операції. Ризик невдалої операції і відновлення вище у пацієнтів з високим ступенем пошкодження нервових закінчень в результаті зсуву міжхребцевого диска (наприклад, при значній слабкості ніг).

Інші потенційні ускладнення діскектоміі аналогічні ризикам будь-який інший хірургічної процедури — інфекція, кровотеча, які можна успішно вилікувати після операції.

Ендоскопічна діскектомія

Для лікування хребетної грижі може застосовуватися і більш нова процедура — так звана ендоскопічна діскектомія. Ця операція дозволяє за допомогою спеціальних хірургічних інструментів і оптичного приладу-ендоскопа видалити зміщений міжхребцевий диск через дуже маленькі надрізи.

Ендоскопічна діскектомія виконується в тих же цілях, що і стандартна відкрита діскектомія — видалення зміщеного міжхребцевого диска або його фрагментів, але через набагато менші за розміром надрізи. Для визначення розташування хребетної грижі застосовується ендоскоп — невеликий пристрій з камерою. Ендоскопічна діскектомія зазвичай не вимагає загального наркозу і значного висічення м’язових тканин. Така процедура корисна далеко не у всіх ситуаціях — у багатьох випадках традиційна відкрита діскектомія для лікування хребетної грижі набагато ефективніше. У ендоскопічної діскектоміі є дуже важлива перевага — набагато менш тривалий період відновлення після операції.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.