Холестерин і його значення — поганий чи хороший?

загрузка...

Холестерин — жирне, воскоподібна з’єднання, що виявляється в клітинних стінках. Деяка кількість холестерину необхідно організму: холестерин використовується організмом для синтезу деяких гормонів, вітаміну D і жовчних кислот, які допомагають розщеплювати жири. Якщо ж рівень холестерину в крові дуже високий, холестерин починає накопичуватися в артеріях, що може призвести до розвитку хвороби коронарних артерій і ряду інших важких захворювань.

Які фактори підвищують рівень холестерину

До основних факторів ризику, так чи інакше впливає на підвищення рівня холестерину в крові, можна віднести:

 • Ожиріння
 • Надмірне вживання в їжу продуктів з транс-жирами або насиченими жирами
 • Недолік клітковини в раціоні
 • Малорухливий спосіб життя
 • Стреси
 • Куріння
 • Гіпотиреоз (зниження функції щитовидної залози)
 • Діабет
 • Синдром полікістозу яєчників
 • У більшості випадків основними «винуватцями» підвищеного рівня холестерину стають неправильне харчування укупі з малорухливим способом життя.

  «Поганий» і «добрий» холестерин

  Рівень холестерину в крові визначається двома чинниками: кількістю холестерину, всмоктуваного в кишечнику, і кількістю холестерину, вироблюваним печінкою. У крові міститься холестерин двох різних видів: ліпопротеїни низької щільності («шкідливий» холестерин) і ліпопротеїни високої щільності («корисний» холестерин). «Шкідливий» холестерин відіграє ключову роль у розвитку атеросклерозу — формування холестеринових бляшок у кровоносних судинах, яке в кінцевому підсумку може призвести до важких захворювань серцево-судинної системи. «Корисний» холестерин, навпаки, сприяє захопленню холестерину печінкою, де відбувається синтез жовчі.

  Як знизити рівень холестерину

  Підтримання рівня холестерину в крові в нормі та своєчасне зниження рівня холестерину дуже важливо для здоров’я: таким чином можна запобігти атеросклерозу і знизити ризик розвитку важких захворювань серцево-судинної системи (у тому числі інфаркту). Знизити рівень холестерину допомагають не тільки ліки, але і деякі зміни в способі життя — ті способи, якими людина може скористатися самостійно:

 • Правильне харчування: чим менше вміст жирів і чим більше вміст клітковини в раціоні, тим імовірніше зниження рівня холестерину. Відмова від шкідливих транс-жирів і насичених жирів, «перехід» на багаті клітковиною овочі та цільнозернові продукти може значно поліпшити здоров’я серцево-судинної системи.
 • Риба і риб’ячий жир: жирні кислоти омега-3, які містяться в риб’ячому жирі і м’ясі жирної риби — чудовий помічник у боротьбі з холестерином, що підтверджують і численні медичні дослідження. Щоб знизити рівень холестерину, достаньо двічі на тиждень вживати в їжу жирну рибу. Дослідження показали, що така кількість жирних кислот в раціоні допомагає знизити ризик розвитку захворювань серцево-судинної системи, спровокованих підвищеним рівнем холестерину в крові, мінімум на тридцять п’ять відсотків.
 • Відмова від куріння: своєчасна відмова від нікотину в будь-якій формі — запорука здоров’я серцево-судинної системи. При найменшому ризику розвитку важких хвороб серця лікарі обов’язково рекомендують пацієнтові кинути палити.
 • Фізична активність: рухливий спосіб життя допомагає не тільки знизити рівень холестерину, але і, за рахунок підтримки маси тіла в нормі, підтримувати рівень холестерину в нормі постійно. Не можна забувати про те, що надлишкова маса тіла, ожиріння — один з основних чинників ризику, що провокують підвищення рівня холестерину.
 • Медикаментозне зниження рівня холестерину

  У деяких випадках внесення змін у спосіб життя, правильного харчування і фізичної активності недостатньо для ефективного зниження рівня холестерину. У таких ситуаціях призначається медикаментозне лікування: найчастіше для зниження рівня холестерину застосовуються препарати групи статинів. Крім того, крім статинів можуть бути призначені нікотинова кислота, препарати-інгібітори абсорбції холестерину та інші ліки.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.