Холера: головне — не допустити зневоднення організму

Холера — це бактеріальне захворювання, яке зазвичай поширюються через заражену воду . Вона викликає сильну діарею і зневоднення. Без лікування холера може призвести до смерті за лічені години, навіть якщо хворі — раніше абсолютно здорові люди.

Сучасні системи каналізації та очистки води практично ліквідували холеру в промислово розвинених країнах. Однак холера все ще зустрічається в Азії, на Близькому Сході, в Латинській Америці, Індії та регіоні Африки на південь від Сахари. Ризик епідемії холери стає особливо високим, коли злидні, війни або стихійні лиха змушують велике число людей жити в дуже обмежених умовах, без належних санітарних умов.

Холера легко лікується. Смерть при цьому захворюванні є результатом сильного зневоднення організму, якому можна запобігти за допомогою простого і недорогого розчину для регідратації.

Симптоми

Більшість людей, які піддавалися впливу бактерій-збудників холери (Холерний вібріон), не хворіють холерою і ніколи не дізнаються, що вони були інфіковані. Однак, протягом 7-14 днів бактерії будуть присутні в їх стільці, і вони можуть заразити інших людей, якщо їх фекалії потраплять у воду. У більшій частині симптоматичних випадків холери вона викликає слабку і помірну діарея, яку часто важко відрізнити від діареї, викликаної іншими причинами.

Тільки у одного з десяти інфікованих з’являються типові ознаки і симптоми холери, зазвичай протягом декількох днів після зараження.

Симптоми холери:

Діарея. Викликана холерою діарея починається раптово і може швидко привести до втрати рідини небезпечними темпами — до 0.95 літрів на годину. Стілець хворого холерою, як правило, молочного кольору і дуже рідкий.

Нудота і блювання спостерігаються як на ранніх, так і на більш пізніх стадіях розвитку холери; епізоди блювоти можуть тривати до декількох годин.

Зневоднення може розвинутися вже через кілька годин після появи симптомів холери. В залежності від кількості втраченої рідини зневоднення варіюється від легкого до важкого. Втрата 10% або більше від загальної ваги тіла вказує на важке зневоднення організму.

Симптомами зневоднювання при холері можуть бути дратівливість, млявість, запалі очі, сухість у роті, дуже сильна спрага, суха і зморщена шкіра, дуже рідкісні сечовипускання або відсутність сечовипускання, низький кров’яний тиск і нерівне серцебиття (аритмія).

Зневоднення може призвести до швидкої втрати корисних мінералів (електролітів), що забезпечують баланс рідини в організмі. Електролітний дисбаланс, у свою чергу, може викликати такі симптоми, як:

М’язові судоми, що є результатом швидкої втрати натрію, хлориду і калію.

Шок — одне із самих серйозних ускладнень зневоднення. Шок настає, коли зниження обсягу крові викликає зниження кров’яного тиску і зменшення кількості кисню в організмі. При відсутності лікування важкий гіповолемічний шок може призвести до смерті всього за кілька хвилин.

Ознаки та симптоми холери у дітей

Зазвичай холера у дітей проявляється тими ж симптомами, що й у дорослих, але до них можуть додатися:

 • Лихоманка;
 • Судоми;
 • Крайня сонливість або навіть кома.
 • Хоча в промислово розвинених країнах холера зустрічається рідко, при появі сильного проносу рекомендується пройти медичне обстеження. Якщо у вас з’явилися які-небудь з перерахованих симптомів і існує ймовірність того, що ви заразилися холерою — наприклад, подорожували по регіонах, в яких ця хвороба поширена — звертайтеся до лікаря негайно.

  Причини

  Як вже говорилося, збудником холери є бактерія холерний вібріон — Vibrio cholerae. Однак смертоносні наслідки цієї хвороби є результатом діяльності потужного токсини, який бактерії виробляють в тонкому кишечнику. Холерний токсин прикріплюється до стінок кишечника, порушуючи нормальний рух натрію і хлору. Через це з організму виводиться величезна кількість води, починається діарея та швидка втрати рідини і електролітів.

  Забруднена вода є головним рознощиком холери, однак холерний вібріон також може жити в молюсках, на свіжих фруктах і овочах, і на деяких інших продуктах харчування.

  Холерний вібріон може протягом тривалого часу залишатися на поверхні води. У регіонах, де поширена холера, масові зараження часто відбуваються через громадські джерела питної води.

  Фактори ризику

  Факторами ризику по зараженню холерою є:

 • Погані санітарні умови.
 • Знижена кислотність шлункового соку. Холерні вібріон не може вижити в кислому середовищі і шлункові сік з нормальним рівнем кислотності може захистити людину від хвороби. Якщо вироблення шлункової кислоти, ймовірність зараження зростає.
 • Група крові 0 (перша група). З незрозумілих причин ймовірність зараження холерою за інших рівних умов для володарів цієї групи крові в два рази вище, ніж для решти.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.