Хміль — звертайтеся обережно

Хміль (латинська назва Humulus lupulus) — це багаторічна кучерява рослина сімейства коноплевих, досягає у висоту приблизно три-шість метрів і виростає в Європі, Азії, США, Новій Зеландії та Австралії. Найбільш добре не роблять для росту хмелю долини річок, яри і сирі широколистяні ліси. На шорсткому стеблі навпроти розташовані темно-зелені лопатеві, шорсткі листя. Чоловічі і жіночі суцвіття хмелю розташовуються на різних рослинах. Чоловічі суцвіття утворюють на стеблах пухкі волоті завдовжки сім-п’ятнадцять сантиметрів з непримітними зеленувато-білими дрібними квітками, але не представляють інтересу для фармацевтичної промисловості.

У лікувальних цілях вирощують тільки жіночі рослини хмелю. Вони утворюють головчасте суцвіття з щільно зібраних в помилковий колос квіток, так звані «шишки». Під час цвітіння шишка має вигляд злегка подовженого кульки біля основи листя, жовтувато-зеленого кольору. Шишка містить лупулин (жовта пилок) — гірку речовину, що дає хмелю його тонізуючі якості. Лупулин містить до трьох відсотків ефірного масла, п’ятдесят-сімдесят відсотків смол, до складу яких входять гіркоти. Крім заспокійливої, жовчогінного, і снодійної дії, лупулин володіє високою антибактеріальною активністю. Збирають шишки хмелю в кінці серпня, незадовго до того, як вони повністю дозріють, щоб при зборі не відпали їх залізисті лусочки.

Застосування в народній медицині

Сушені жіночі суцвіття хмелю здавна застосовувалися в якості заспокійливого засобу при збудженні, безсонні і легких депресіях. Седативну дію хмелю пояснюється вмістом в ньому метілбутенола, речовини, гальмуючого активність центральної нервової системи. Крім того, хміль славиться своїми антивірусними і антибактеріальними властивостями, тому мазь на основі хмелю застосовують для лікування трофічних виразок і тривало не загоюються ран, а в китайській медицині хміль використовується при укусах отруйних змій і скорпіонів.

Препарати хмелю зменшують напругу гладких м’язів у кровоносних судинах, шлунково-кишковому тракті і у сечовивідних шляхах, а також незначно знижують кров’яний тиск і підсилюють виділення сечі. Крім метілбутенола, рослина також містить велику кількість різних флавоноїдів, гіркоти, ефірне масло та інші корисні речовини, з яких особливо слід відзначити гумулон і лупулон, що стимулюють вироблення шлункових соків і тим самим поліпшують травлення.

За деякими даними, хміль допомагає запобігти утворенню нових кровоносних судин і є натуральним протиракову засобом, тобто запобігає виникненню, ріст і розмноження ракових клітин.

Відзначено позитивний вплив препаратів хмелю на обмінні процеси і, особливо, на регуляцію жирового, мінерального і водного обміну. Завдяки вмісту фітоестрогенів (рослинних аналогів жіночого гормону естрогену) хміль надає стимулюючу дію на менструальний цикл (це застосування хмелю було відомо ще в Древньому Греції і Римі), а в поєднанні з іншими фітопрепаратами сприяє збільшенню грудей.

Екстракт жіночих суцвіть хмелю застосовується в лікуванні прокази, туберкульозу легень та гострої бактеріальної дизентерії. Компрес з листя і шишечок хмелю використовується для усунення «холодних» пухлин, а мазь на основі лупулин допомагає при лікуванні ракових виразок. Існує думка, що хміль знижує сексуальний потяг, сприяє підвищенню потовиділення, ефективний як знеболююче і сечогінний засіб.

Крім того, хміль (завдяки аспарагін — аміди аспарагінової амінокислоти) ефективний при лікуванні наривів, ударів, жовчнокам’яної хвороби, циститу, нездужання, діареї, диспепсії, лихоманки, судом, істерії, запалень, жовтяниці, невралгій, ревматизму і зубного болю.

Спосіб застосування і дозування

Стандартна доза препаратів хмелю (таблеток та капсул) становить 500 мг. В якості заспокійливого і снодійного засобу рекомендується приймати трав’яний чай хмелю: дві чайні ложки з верхом шишок хмелю заливають 0,25 л киплячої води і витримують приблизно п’ятнадцять хвилин. Настоянку хмелю приймають з розрахунку: по двадцять крапель на склянку води три рази на день для лікування нервових розладів чи по десять крапель з водою по п’ять разів на день для поліпшення травлення. Рекомендовані дози комерційних препаратів хмелю варіюються, тому їх слід приймати під наглядом лікаря.

Запобіжні заходи при використанні хмелю

Хоча хміль має седативну дію, не рекомендується давати його немовлятам і дітям. Також хміль протипоказаний людям, що страждають депресією і приймають антидепресанти і снодійні препарати, в тому числі: карбамазепін, фенітоїн, фенобарбітал, алпразолам, діазепам, амбіен, димедрол, доксепін і нортриптилін.

Оскільки хміль має сечогінні властивості, які можуть вплинути на деякі ферменти печінки, він не рекомендований людям, що приймають рецептурні ліки, такі як: Аллегра, споранокс і низорал, етопозид, паклітаксел, вінбластин, ловастатин і оральні контрацептиви. Поєднання хмелю з іншими фітопрепаратами, що володіють заспокійливою дією (Варіан, звіробій, кава-кава і інші), може призвести до надмірної седації.

Про безпеку хмелю при тривалому застосуванні відомо мало. Перш ніж застосовувати хміль для лікування і профілактики будь-яких захворювань, проконсультуйтеся з лікарем і обговоріть можливі ризики та переваги.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.