Хлібні одиниці — чому їх треба вважати?

загрузка...

Те, що при цукровому діабеті харчування пацієнта відіграє вирішальну роль, знає багато хто. Дійсно, регулює надходження з їжею вуглеводів істотно полегшує підбір правильної дози інсуліну, однак дуже складно підраховувати необхідну кількість певних продуктів щодня, протягом багатьох років, а все, що складно, зазвичай людьми ігнорується. Тому-то і було введено поняття «хлібна одиниця», яке полегшило розрахунок харчування мільйонам людей, що страждають тією або іншою формою цукрового діабету.

Що таке хлібна одиниця

Хлібна одиниця (ХЕ) — міра вуглеводів в продуктах. Одна хлібна одиниця дорівнює дванадцяти грамам цукру, або двадцяти п’яти грамам чорного хліба. На розщеплення однієї хлібної одиниці витрачається деяка кількість інсуліну, в середньому дорівнює двом одиницям дії в ранковий час, півтора одиницям в денний, і одній одиниці дії увечері.

Цифри можуть коливатися в залежності від індивідуальних особливостей організму людини, тому всім хворим рекомендується перший час вести харчовий щоденник, в якому вони відзначають рівень глюкози натще, дозу введеного інсуліну, прийняті продукти, їх кількість і рівень глюкози після їди. На підставі цих даних, що відслідковуються два — чотири тижні, можна зробити висновок про кількість індивідуальної дози інсуліну, необхідної для розщеплення однієї хлібної одиниці.

Інформація про те, скільки міститься хлібних одиниць в конкретному кількості продукту, істотно полегшує життя хворого на цукровий діабет, оскільки допомагає визначити необхідну дозу інсуліну на кожне введення.

Визначення добової норми хлібних одиниць

Визначаємо норму добової калорійності їжі, використовуючи спеціальні таблиці, що враховують вік та вид діяльності. Якщо вага вище норми — віднімаємо від отриманого результату десять відсотків.

Приклад: знаходимо, що в день необхідно вживати 2000 ккал, якщо вага надмірний — віднімаємо 10% (200) і відзначаємо, що в добу потрібно вжити 1800 кілокалорій.

 • З вуглеводами має надійти 55% раціону, тому, 1800 множимо на 55 відсотків і отримуємо 990 кілокалорій.
 • Один грам вуглеводів дає 4 кілокалорії, тому 990 ділимо на 4 і отримуємо 248 грамів. Тобто за добу можна вжити 248 грамів вуглеводів.
 • Одна хлібна одиниця дорівнює 12 грамам вуглеводів, тому ділимо 248 на 12 і отримуємо 20 ХЕ.
 • Враховуючи той факт, що вага людини, його вік і сфера діяльності змінюються рідко — такий розрахунок теж проводиться не часто.

  Розподіл хлібних одиниць протягом доби

  Традиційно є три основних прийоми їжі — сніданок, обід і вечерю, тому більша кількість вуглеводів припадає саме на них, з урахуванням графіка робочого дня, індивідуальних особливостей апетиту і принципів раціонального харчування.

  Одночасно можна з’їдати не більше семи хлібних одиниць, так як не можна одночасно вводити більше 14 одиниць короткого інсуліну (на 1 ХЕ вводиться 2 ОД інсуліну). Примірне розподіл хлібних одиниць протягом доби може виглядати наступним чином: сніданок і обід по шість ХЕ, на вечерю — п’ять ХЕ і три ХЕ розподіляються протягом дня на так звані перекушування — другий сніданок, полуденок і другу вечерю.

  Знаючи, скільки хлібних одиниць можна з’їсти, пацієнт дивиться в спеціальні таблиці і підбирає ті продукти, які викликають апетит, відповідаючи критеріям підбору. Таким чином, харчування пацієнта буде різноманітним і повноцінним.

  Таблиці хлібних одиниць

  Існують докладні таблиці, в яких вказується назва продукту, його кількість в грамах, кілокалоріях і хлібних одиницях. Їх можна знайти в поліклініках у лікарів — ендокринологів, в спеціальних книгах і в інтернеті.

  За однією хлібній одиниці містять:

 • один стакан молока, кисляку або йогурту;
 • один звичайний шматок чорного хліба, і трохи менший — білого, два сухарі, п’ять крекерів;
 • дві столові ложки з гіркою будь вареної крупи, три столові ложки відварних макаронних виробів, десять столових ложок поп-корну без цукру, один млинець, два вареника, чотири пельменя, половина пиріжка з м’ясом, одна котлета;
 • дві чайні ложки цукру або меду без гірки, одна середня відварна картоплина, два абрикоса, одна велика айва, один апельсин, одна восьма частина кавуна, половина банана, дванадцять вишень, десять виноградин, одна невелика груша, один великий гранат, половина грейпфрута.
 • Хлібні одиниці, безумовно, дуже важливе поняття для хворого, який страждає на цукровий діабет, тому потрібно обов’язково ними користуватися і вести повноцінний спосіб життя, харчуючись правильно і різноманітно.

  Світлана Шимкович

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.