Хламідіоз — майже біблійна хвороба

В даний час відомо, що статевим шляхом передаються не тільки гонорея і сифіліс, як вважали раніше. Таких інфекцій значно більше. Деякі з них протікають приховано, руйнуючи організм чоловіків і жінок. Ці хвороби підступні ще й тим, що людина вважає себе здоровою, в той час як сам є джерелом інфекції. Саме до таких непомітним інфекцій відноситься хламідіоз — справжній бич нашого часу.

Що таке хламідіоз

Хламідіоз — інфекційне захворювання, що передається статевим шляхом. Збудником його є внутрішньоклітинні бактерії хламідії. Хламідії впроваджуються в клітини слизової оболонки сечостатевих органів, вражають її здатність до фагоцитозу (фагоцитоз — «пожирання» клітинами бактерій) і в подальшому вже безперешкодно розмножуються.

Хламідійна інфекція вражає головним чином сечостатеву систему, але іноді переходить і на інші органи: дихальні шляхи, очі і т.д. Хламідійна інфекція часто є причиною безпліддя і невиношування вагітності.

Історія хламідіозу

Збудник хламідіозу був виділений в 50-х роках ХХ століття. Але опис інфекції, викликаної Хамід, було зроблено ще в Стародавньому Китаї і в Давньому Єгипті. Відомості про таких захворюваннях є і в біблійних текстах.

Після відкриття збудника хламідіозу захворювання піддалося ретельному вивченню. З’ясувалося, що хламідіоз є найпоширенішою інфекцією (наскільки поширеною точно підрахувати неможливо, так як це захворювання не підлягає спеціальному обліку у венеролога), що передається статевим шляхом, вражаючи в основному людей репродуктивного віку.

Як можна заразитися хламідіозом

Зараження хламідіозом найчастіше відбувається статевим шляхом. Після статевого контакту з хворим хламідіозом заражається приблизно половина людей (багато що залежить від загальної опірності організму — імунітету). Набагато рідше може виникнути побутове зараження, так як хламідії у зовнішньому середовищі швидко гинуть. Тим не менш, заразитися хламідіозом можна в басейні, через предмети індивідуального користування (наприклад, рушники) і т.д.

Під час пологів близько 50% новонароджених заражаються хламідіозом від хворих матерів. У таких дітей частіше буває хламідійної ураження очей. Можливо також внутрішньоутробне зараження — у такому випадку дитина народжується з внутрішньоутробної інфекцією у вигляді інфекційного ураження різних органів.

Діагностика хламідіозу

Діагноз хламідіозу ставиться на підставі огляду уролога або гінеколога, підтверджених лабораторними дослідженнями: полімеразної ланцюгової реакцією (ПЛР або ДНК-діагностика), виділенням збудника в культурі клітин і серологічними методами — реакцією зв’язування компліменту (РЗК) і імуноферментним аналізом (ІФА)

Як проявляється хламідіоз у чоловіків

Хвороба іноді ніяк не проявляється і це саме небезпечне, оскільки людина не знає про загрозливу йому небезпеку (20% випадків). Найчастіше ознаки захворювання можуть з’явитися через 10-15 днів після контакту з хворим хламідіозом (повний інкубаційний, період хвороби, тобто період до її проявів, — 5-30 днів).

У чоловіків з’являються слизово-гнійні водянисті виділення, свербіж і біль при сечовипусканні, набряк і почервоніння в місці виходу сечівника. Якщо не проводити лікування, то з часом всі ці явища набувають стертий характер або зникають зовсім. Це небезпечний симптом, він говорить про те, що хвороба перейшла в хронічну стадію. Ця стадія характеризується повзучим поширенням інфекції знизу вгору по сечовивідних шляхах. При цьому інфекція з сечівника поступово поширюється на передміхурову залозу, насінні бульбашки, придатки яєчок. При запаленні яєчок збільшується в розмірах мошонка, може підвищуватися температура — це ускладнення може викликати чоловіче безпліддя.

Хламідіоз може поширюватися і на пряму кишку. Поширення хламідій по струму крові або лімфи може викликати запалення у віддалених органах (наприклад, в суглобах). Зараження очей може статися як з потоком крові, так і від брудних рук.

Хламідіоз у жінок

У жінок частіше, ніж у чоловіків, виникають безсимптомні форми захворювання (до 50% випадків). І це дуже погано, тому що хламідіоз може завдати величезної шкоди організму жінки і, перш за все, її можливості народити здорову дитину. Хламідіоз може стати причиною позаматкової вагітності, невиношування вагітності, внутрішньоутробної інфекції плоду з подальшою загибеллю дитини.

Прояви хвороби у жінок також може розпочатися через 10-15 днів. Так як уражається найчастіше слизова оболонка сечівника і шийки матки, то у жінки з’являються слизові або слизово-гнійні виділення, свербіж, біль, часте до сечовипускання. Інфекція у жінок, також, як і в чоловіків, має тенденцію до переходу в хронічну форму і поширенню знизу вгору на матку, маткові труби, яєчники. При ураженні цих органів виникають нові ознаки інфекції: підвищення температури, нездужання, болі внизу живота і так далі.

Пам’ятайте: репродуктивна система чоловіків і жінок схильна інфекцій, які можуть бути причиною самих різних, у тому числі важких захворювань. Саме тому статеві контакти з малознайомими партнерами такі небезпечні.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.