Хіміотерапія — чи завжди випадає волосся?

Хіміотерапія — це лікування раку за допомогою спеціальних медикаментозних засобів. Вона припиняє або уповільнює зростання ракових клітин, але може зашкодити і деякі здорові клітини, викликаючи численні побічні ефекти.

Завданнями хіміотерапії можуть бути:

 • Лікування раку;
 • Контроль над розвитком раку — запобігання поширення раку, уповільнення його розвитку;
 • Полегшення симптомів раку (паліативна терапія).
 • Хіміотерапія може бути використана як єдиний засіб лікування, або в поєднанні з іншими методами, такими як хірургія, радіотерапія, біологічна терапія. В останньому випадку її можуть використовувати для зменшення розмірів пухлини перед операцією або курсом радіотерапії, для знищення ракових клітин, які залишилися в організмі після операції, для підвищення ефективності радіотерапії та біологічної терапії, а також для руйнування ракових клітин, які викликають рекурентний або метастатичний рак.

  Вибір препаратів для хіміотерапії залежить від типу раку, наявності у пацієнта інших захворювань, наприклад, діабету і хвороб серця, а також від того, чи проходив пацієнт хіміотерапію раніше.

  Частота сеансів терапії залежить від типу та стадії раку, завдання лікування, типу препаратів для хіміотерапії і від реакції організму на хіміотерапію.

  Курс хіміотерапії можна проводити циклами. Наприклад, за одним тижнем хіміотерапії слідують три тижні відпочинку. Ці чотири тижні утворюють один цикл терапії. Періоди відпочинку дають організму час, щоб створити нові, здорові клітини.

  Препарати для хіміотерапії можна вводити в організм безліччю способів:

 • За допомогою звичайної ін’єкції;
 • внутрішньоартеріально — препарати вливають безпосередньо в артерію, яка живить ракову пухлину;
 • внутрішньочеревно введення — препарати для хіміотерапії вводять в черевну порожнину;
 • Внутрішньовенне вливання;
 • Точкове застосування — препарати для хіміотерапії існують у вигляді мазей, які слід втирати в шкіру;
 • Орально — медикаменти приймають у вигляді таблеток, капсул або розчинів.
 • Самопочуття пацієнта під час хіміотерапії

  Як хіміотерапія впливає на самопочуття пацієнта, залежить від стану його здоров’я до початку лікування, типу та стадії раку, виду препаратів, які використовуються для лікування, і дозування. Неможливо точно вгадати, як тієї чи іншої пацієнт відреагує на хіміотерапію. Багато пацієнтів після першого сеансу відчувають сильну втому. Когось цей симптом переслідує впродовж всього курсу лікування.

  Під час хіміотерапії пацієнти можуть продовжувати працювати, якщо графік відвідувань клініки і їх самопочуття не будуть цьому заважати.

  Побічні ефекти

  Хіміотерапія може викликати безліч побічних ефектів, у тому числі, випадання волосся, придушення імунної системи, нудота, блювання, порушення травлення, слабкість, часті кровотечі, ушкодження внутрішніх органів. Крім того, хіміотерапія може призвести до безпліддя і неврологічних порушень. Результатом швидкого розпаду великих пухлин в результаті хіміотерапії може бути синдром лізису пухлини.

  Деякі пацієнти вважають, що поява серйозних побічних ефектів говорить про ефективність хіміотерапії, а їх відсутність — ознака того, що вона практично марна. Насправді для визначення ефективності хіміотерапії лікарі регулярно проводять різні обстеження, а наявність або відсутність побічних ефектів не говорить про це нічого.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.