Харчування при вагітності — запорука нормального розвитку плоду

З продуктами харчування в організм вагітної жінки надходять речовини, з яких будується організм дитини й усі необхідні для цього біологічно активні речовини. Саме із продуктів харчування в організм матері та плоду надходить енергія, необхідна для підтримки їх життєдіяльності. Тому харчування жінки повинне бути різноманітним, добре збалансованим і раціональним.

Травлення плоду під час вагітності

Основні поживні речовини надходять безпосередньо в кров плоду з крові матері через спеціальний тимчасовий орган — плаценту. Тим не менше, і робота травного тракту у плода також досить активна. Травний тракт дитини починає функціонувати між 16 — ої і двадцятого тижнями внутрішньоутробного розвитку. У цей час з’являється добре розвинений ковтальний рефлекс, в слинних залозах містяться травний фермент амілаза (розщеплює вуглеводи), в шлунку — пепсиноген (розщеплює білки). На 18 — му тижні в тонкій кишці визначається секретин, після 20-го тижня починається секреція трипсиногена.

Встановлено, що нормальний плід заковтує велику кількість навколоплідної (амніотичній) рідині. Проковтнуті навколоплідні води проникають через шлунок в кишечник і піддаються всмоктуванню, а окремі компоненти попередньо гідролізуються (розкладаються). Крім того, в травному тракті плода засвоюються також продукти, що надходять в нього з крові. Лише частина вмісту шлунка і кишечника не піддається переварюванню і всмоктуванню і утворює кал (меконій). Протягом перших шести місяців вагітності навколоплідної рідини містить 6 — 18 г / л білка, а пізніше — 2 — 3 г / л. Концентрація глюкози на 10 — 11 — му тижні вагітності — 0,54 г / л, на 14 — 15-ий — 0,40 г / л, на 35 — 40-ий — 0,22 г / л.

Якщо врахувати, що протягом доби плід заковтує приблизно 450 мл навколоплідних вод, то добове вміст білка, що надходить у травний тракт, становить близько 1 г, тобто білок амніотичної рідини є для плода важливим засобом харчування.

Рекомендації по правильному харчуванню

Правильне харчування під час вагітності має велике значення для збереження здоров’я жінки і нормального розвитку плоду. У першій половині вагітності особлива дієта не обов’язкова. Їжа має бути різноманітною і смачно приготованою. Харчування в другій половині вагітності повинне враховувати фізіологічні потреби організму. Кількість білків — 100 — 120 г на добу. З продуктів, що містять повноцінні білки, рекомендуються кисломолочні продукти (кефір, ряжанка і т.д.), молоко (якщо жінка його добре переносить), сир, яйця, сир, нежирне м’ясо (100 — 120 г на день), риба (150 — 250 г на день).

Кількість вуглеводів має бути не менше 500 г на добу. Рекомендуються овочі, фрукти, ягоди, а також хліб грубого помелу (джерело клітковини і вітамінів групи В). Жирів рекомендується 100 — 110 г на добу, переважно у вигляді вершкового масла, сметани і рослинних олій.

Кількість рідини обмежується до 1 — 1,2 л на добу. Кількість кухонної солі також обмежується, особливо, у другій половині вагітності (до 8 — 5 г на добу).

Під час вагітності зростає потреба організму у вітамінах. Хорошим джерелом вітаміну А є печінка і нирки тварин, молоко, яйця, вершкове масло, морква, риб’ячий жир, шпинат. Вітаміном В1 багаті пивні дріжджі, печінка, нирки, зернові та бобові культури. Добова доза вітаміну В1 — 10 — 20 мг. Добова потреба у вітаміні В2 (рибофлавін) дорівнює 2 мг. Вітаміну РР багато в дріжджах, м’ясі, печінці, зернах пшениці, добова потреба в цьому вітаміні — 15 мг. Вітаміну С на добу потрібно 1,0 — 1,5 м. Вітамін С міститься в овочах, фруктах, ягодах. Вітаміном Е багаті зародкові частини пшениці та кукурудзи, яйця, печінка, соєва олія, вітаміном D — риб’ячий жир, печінка, ікра, вершкове масло.

Вагітним рекомендується чотирьох-п’ятиразове харчування: перший сніданок повинен містити 25% харчового раціону, другий сніданок — 10 — 15%, обід — 40%, полуденок — 10%, вечеря — 15 — 20%. Страви краще варити, тушкувати або готувати на пару.

Взимку і навесні рекомендується призначати вагітним вітамінно — мінеральні комплекси, призначені спеціально для вагітних.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.