Харчування годуючої матері — які продукти рекомендуються?

загрузка...

Протягом перших шести місяців після народження дитина харчується тільки грудним молоком, отримуючи всі поживні речовини від матері. Правильне харчування годуючої матері дуже важливо, оскільки кількість уживаних калорій, білки, вітаміни, мінерали та інші поживні речовини впливають на склад і якість грудного молока. Крім того, деякі мінерали і вітаміни необхідні організму матері-годувальниці для відновлення після пологів (наприклад, вітамін С і цинк).

Енергія

Протягом перших шести місяців після народження дитини годуючим матерям рекомендується вживати на п’ятсот калорій в день більше, ніж до вагітності. Кількість калорій в раціоні можна збільшувати по-різному — наприклад, збільшуючи розмір порцій. У середньому сто мілілітрів грудного молока — це сімдесят калорій; протягом перших шести місяців після пологів організм жінки виробляє сімсот п’ятьдесят мілілітрів грудного молока в день. Саме тому правильне харчування матері-годувальниці припускає збільшення кількості вживаних калорій. Якщо кількість калорій залишається однаковим, організм жінки почне спалювати жирові відкладення як джерело додаткової енергії.

Протеїн

Поряд з кількістю вживаних калорій необхідно збільшити і вміст у раціоні протеїну — наприклад, за рахунок включення в меню продуктів, багатих білком (сир, молоко, яйця). Дефіцит протеїну в раціоні годуючої матері може привести до зміни складу грудного молока — зокрема, зменшення кількості казеїну в грудному молоці. Білок казеїн — найважливіший компонент грудного молока, що допомагає забезпечити організму новонародженої дитини необхідні поживні речовини (кальцій, фосфати) та сприяє нормалізації травлення.

Інші живильні речовини

Кількість деяких поживних речовин в раціоні годуючої матері (наприклад, вітамінів С і А, тіаміну, рибофлавіну, вітамінів B6 і B12, йоду, селища) впливає на склад грудного молока. Саме ці поживні речовини новонароджений малюк отримує тільки з грудним молоком, тому, складаючи раціон харчування, необхідно подбати про те, щоб у раціоні було досить вітамінів і мінералів. Найкорисніші для годуючої матері джерела йоду — морепродукти та йодована сіль.

З іншого боку, такі речовини у грудному молоці, як цинк, залізо, вітамін D, кальцій, фолієва кислота і мідь не залежать від харчування матері-годувальниці — кількість цих поживних речовин у грудному молоці однаково незалежно від раціону. Прийом цих вітамінів і мінералів у вигляді добавок в період грудного вигодовування корисний тільки для матері-годувальниці, але практично не впливає на організм дитини.

Харчування годуючої матері обов’язково має включати більшу кількість кальцію, необхідного для вироблення грудного молока. Протягом перших шести місяців після пологів годуючим груддю жінкам рекомендується вживати не менше тисячі міліграмів кальцію в день. П’ятсот мілілітрів молока або молочних продуктів в день необхідно вживати на додаток до інших продуктів харчування, багатим кальцієм — наприклад, зеленим листовим овочам.

Норма поживних речовин в раціоні годуючої матері

У період грудного вигодовування дитини потреба організму матері-годувальниці в деяких поживних речовин і енергії збільшується, тому норма поживних речовин в раціоні жінки, яка годує грудьми, більше, ніж в раціоні вагітної жінки.

 • Енергія (кількість калорій): дві тисячі п’ятсот калорій в день протягом всього періоду грудного вигодовування;
 • Білки: сімдесят один грам у день (для порівняння, добова норма білка для жінок до вагітності становить сорок шість грамів);
 • Вітамін А: тисяча триста мікрограмів на день;
 • Залізо: дев’ять міліграмів на день;
 • Фолієва кислота: п’ятсот мікрограмів на день;
 • Йод: двісті дев’яносто мікрограмів на день;
 • Кальцій: Одна тисяча міліграмів на день;
 • Цинк: дванадцять міліграмів на день;
 • Вітамін B12: три мікрограма в день.
 • На весь період грудного вигодовування дитини матері-годувальниці рекомендується обмежити вживання кофеїну, відмовитися від вживання алкоголю і куріння (алкоголь і куріння можуть спровокувати млявість, дратівливість, нервозність у дитини). Крім того, годуючим матерям не рекомендується приймати які-небудь дієтичні добавки або лікарські препарати, не призначені лікарем.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.