Харчові добавки — основна класифікація

загрузка...

Харчовими добавками називаються різні речовини, що додаються в продукти з метою поліпшення їх смаку, кольору, додання їм особливої текстури, збільшення терміну зберігання. В останні десятиліття хімічна промисловість розвивається семимильними кроками і на продуктах, які ми купуємо ми бачимо все нові і нові не завжди зрозумілі нам назви: загусники, підсолоджувачі, барвники, ароматизатори, консерванти і так далі. Ведуться суперечки на предмет їх необхідності та нешкідливості. На всяк випадок, нам усім необхідно знати, що ж означають ці написи на упаковках.

Харчові добавки діляться на кілька груп, відповідно до функцій, які вони виконують.

Живильні добавки збільшують харчову цінність продуктів харчування. Саме за допомогою таких добавок з’явилася можливість купувати продукти, які містять велику кількість самих різних вітамінів і мікроелементів, потрібну кількість жирів, вуглеводів, клітковини.

Для того, щоб надовго зберегти свіжість продуктів, використовуються антиоксиданти. Вони повинні не допустити взаємодія металів і компонентів їжі, втрати її кольору, смакових якостей.

Добавки, які допомагають придбати продуктам потрібний вид, колір сприяють кращому взбиванию вершків в піну, згортанню кисломолочних продуктів. Сюди входять хелатирующие агенти і секвестранти, а також речовини, що змінюють текстуру.

 • Консерванти — це всім відомі добавки, які дозволяють зберігати продукт довгий час без втрати його смакових, живильних властивостей. Ще древні люди використовували в якості консервантів цукор, сіль, дим, на якому коптили продукти. Сьогодні для зберігання овочів і фруктів використовую бензоат натрію, калію. В якості консерванту застосовують оцет. Для зберігання сухих овочів і фруктів використовують сульфіти, діоксид сірки. У виробництві борошняних і молочних продуктів величезну роль грають пропіонат, які не дають розмножуватися цвілевих грибів.
 • Барвники застосовують повсюдно для додання продуктам певного кольору. Барвники можуть бути натуральними і синтетичними. Останнім часом, разом з модою на здоровий спосіб життя та екологічно чисті продукти люди воліють саме барвники з природною основою, які в основному добувають з різних рослин.
 • Текстуранти — добавки для додання продуктам особливою, поліпшеною текстури. Наприклад, кальцій робить консервовані помідори більш міцними і пружними. Фосфати навпаки, пом’якшують, зменшують щільність продуктів. Емульгатори надають більш щільну консистенцію масляниста рідина. Розпушувачі використовують при випічці, для відповідної характеристики хлібобулочних виробів.
 • Підсолоджувачі з давніх часів добували у великих кількостях. Найпоширенішим, безумовно, був цукор. Однак бажання знизити калорійність продуктів привело до того, що почали виводити і використовувати штучні підсолоджувачі. Деякі штучні підсолоджувачі в 200 разів солодше сахарози, тому в даний час продовжують вести дослідження по виведенню найбільш оптимальних варіантів для поліпшення смакових якостей продуктів.
 • Багато хто схильний вважати, що саме поєднання «харчова добавка» вже несе в собі сенс того, що це якесь хімічна сполука, неодмінно шкідливе і небезпечне. Варто відзначити, що сьогодні існує безліч речовин, які відповідають усім санітарно-епідеміологічним нормам і є при цьому екстрактами натуральних продуктів: лимонна, оцтова, молочна кислота, сахароза. Звичайно, існують і дійсно некорисні для нашого організму добавки, наприклад, нітрити, що містяться в копченої ковбаси (норма вмісту речовин вище, тому що вважається, що їх вживають в менших кількостях). Штучні фарбники часто легко розпізнати по характерному неприродного кольору та запаху.

  Спори з приводу харчових добавок і раніше ведуться, йдуть також і дослідження з виведення нових видів, які будуть покращувати смак і вигляд харчової продукції. Покупателм ж., В своею чергу, незайве буде час від часу читати написи на етикетках і бути уважним до свого здоров’я.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.