Харчове отруєння — симптоми: зверніться до лікаря

Харчове отруєння часто асоціюється з літнім відпочинком далеко від дому. Харчове отруєння може бути різним, залежно від того, який харчовий продукт став його причиною. Найбільш поширеними харчовими отруєннями є харчові токсикоінфекції.

Що таке харчові токсикоінфекції і чому вони виникають

Харчові токсикоінфекції — це гострі кишкові інфекції, що починаються після вживання в їжу продуктів, в яких розмножилися ті чи інші бактерії і накопичилися їх токсини. Харчові токсикоінфекції, як правило, починаються гостро, протікають швидко і важко з розвитком гастроентериту і втратою хворим великої кількості рідини і корисних мінеральних речовин з блювотою і проносом. Харчові токсикоінфекції нерідко носять характер масових отруєнь (наприклад, в дитячих таборах).

Для виникнення харчової токсикоінфекції просто інфікованого продукту недостатньо, необхідно ще масивне накопичення збудника і його токсинів в їжі, причому останнє має провідне значення.

Захворіти можна, вживши забруднену в процесі приготування їжу. Захворювання завжди пов’язане або з інфікованою продуктом, що не пройшли належної термічної обробки, або з готовою їжею, інфікованої після її приготування і неправильно зберігалася.

Симптоми харчової токсикоінфекції

Захворювання починається в проміжок між 2 — 4 і 24 — 48 годинами після прийому інфікованих продуктів. Спочатку виникають неприємні відчуття у верхній частині живота, метеоризм, посилення рухової активності кишечника, яке відчувається як бурчання в животі, вимотуюча нудота, головний біль, іноді — порушення свідомості. Потім виникає зазвичай часта блювота, болісна нудота, болі в животі у вигляді спазмів.

Приблизно через годину починається пронос. З’являється спочатку просто рідкий стілець, який швидко набуває водянистий характер і смердючий запах, іноді у випорожненнях присутні домішки слизу і крові. Частота стільця досягає 15 разів на добу. Одночасно зі всіма цими розладами з’являється озноб, серцебиття, низький артеріальний тиск, блідість шкіри, іноді — стан напівнепритомності. Тяжкість стану обумовлена інтоксикацією і тим, наскільки багато рідини та мінеральних солей втратив організм з рідким стільцем і блювотними масами. З’являються задишка сухість шкіра, синюшність губ і кінчиків пальців, м’язові судоми, зменшення об’єму сечі аж до повного припинення сечовипускання.

Тривалість хвороби при наданні своєчасної медичної допомоги складає зазвичай 1 — 3 дні. Але після припинення гострих явищ у вигляді блювоти і проносу залишаються наслідки, які вимагають тривалої реабілітації. Так, тривалий час зберігаються порушення функціорганов травлення у вигляді порушення виділення травних ферментів, підвищеної рухової активності шлунка і кишечника, порушення всмоктувальної і перетравлює здібності кишечника, дисбактеріозу. Це супроводжується проносами і запорами, здуттям живота (метеоризм), спастичними болями в животі.

Симптоми харчової токсикоінфекції майже не залежать від збудника інфекції, але при токсикоінфекції, викликаної протеєм, випорожнення мають більш смердючий запах.

Ускладнення спостерігаються рідко, частіше вони бувають у дітей та в осіб літнього віку, хворих з важкими супутніми захворюваннями. Можливий розвиток інфекційно-токсичного шоку з переважанням явищ інтоксикації, зневоднення, тромбозу судин, холециститу, інфекції нирок і сечовивідних шляхів.

Особливості харчових токсикоінфекцій у дітей

Діти частіше хворіють при вживанні в їжу інфікованих молочних продуктів. Може заразитися дитина і через іграшки, соски, предмети догляду, руки матері. Захворювання можуть протікати у вигляді спалахів в пологовому будинку, дитячому закладі або в дитячій лікарні.

У дітей, особливо, у пологових будинках, спалахи харчової токсикоінфекції частіше бувають стафілококової природи і нерідко протікають у важкій формі, особливо, у новонароджених. Серед основних симптомів захворювання переважають порушення водно-мінерального та білкового обміну з розвитком зневоднення організму — ексикозу, ураженням центральної нервової системи і порушеннями кровообігу.

Зміни в кишечнику у дітей можуть бути дуже різними від незначних місцевих порушень кровообігу до виразково-некротичного ентероколіту. У таких дітей відзначаються підвищення температури, зригування, блювота, частий рідкий стілець, зневоднення, у важких випадках — нейротоксікоз (занепокоєння, збудження, порушення свідомості, судоми).

Важко протікають харчові токсикоінфекції у дітей можуть ускладнюватися інфекційно-токсичним шоком, запаленням легень, запаленням середнього вуха, стоматитами, гнойничковой висипом.

При перших же ознаках харчового отруєння потрібно негайно звернутися до лікаря, особливо, якщо захворіла дитина.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.