Харчове отруєння при вагітності: без паніки

Під час вагітності жінка може і хворіти, і навіть отримати гостре харчове отруєння. Головне при цьому не панікувати і не займатися самолікуванням, а вчасно звернутися за медичною допомогою. І якщо така допомога буде надана, в більшості випадків ніяких ускладнень для плоду не буде.

Чим можна отруїтися і як протікає харчове отруєння при вагітності

Так само, як і у решти людей, харчове отруєння під час вагітності найчастіше буває у вигляді харчової токсикоінфекції, тобто отруєння продуктами, зараженими хвороботворними бактеріями та їх токсинами. Зараження різних продуктів відбувається від хворих людей. Це може відбутися в процесі приготування продукту (наприклад, салату, вінегрету), його транспортування (молока, молочних продуктів) або зберігання (торти, тістечка). Головне тут не тільки потрапляння бактерій, але і умови для їх подальшого масивного розмноження.

Після того, як вагітна жінка з’їсть обсіменіння бактеріями продукт, години через дві у неї з’являються ознаки харчового отруєння. У деяких випадках інкубаційний період буває більш тривалим і продовжується від декількох годин до двох діб.

Після цього з’являється нездужання, слабкість, головний біль, приєднується наростаюча нудота. Якщо у жінки в цей період є прояви раннього токсикозу вагітності, то вона може сплутати початкові ознаки отруєння зі своїм звичайним станом. До нудоті приєднується блювота — організм намагається позбутися від неякісної їжі. Поки з організму видаляється їжа, краще блювоту не зупиняти. Після того, як блювота кілька вщухне, з’являється бурчання і спастичні болі в животі, а потім через деякий час починається пронос.

Екскременти при харчовій токсикоінфекції рідкі, іноді смердючі і частіше без домішок слизу і крові, але буває, що такі домішки все ж зустрічаються, це залежить від збудника інфекції.

Якщо харчова токсикоінфекція протікає важко, то вже через добу стан жінки покращується (організм шляхом блювоти і проносу позбавився від неякісної їжі) і залишається тільки виражена слабкість (астенія), яка при вагітності буває особливо сильною і лякає жінок. Але це звичайний стан організму, який відновлює свої сили після гострого захворювання.

При тяжкому перебігу харчового отруєння всі його прояви (блювота, пронос) тримаються до трьох днів. Піднімається температура, стан жінки може бути дуже важким. Чим раніше їй буде надана медична допомога, тим швидше вона вийде з цього стану і тим більше шансів не отримати ускладнень.

Які ускладнення можуть виникнути під час гострого отруєння у вагітної жінки

Сама головна небезпека — зневоднення організму, коли з блювотою і проносом жінка втрачає рідину і мінеральні солі. Перш за все, згущення крові загрожує утворенням тромбів. У вагітної жінки і так під дією гормонів кров здатна застоюватися у венах нижніх кінцівок, а при її згущуванні з’являється пряма загроза тромбозів. Саме тому жінці потрібна медична допомога.

Що стосується дитини, то токсини з харчових продуктів зазвичай не проходять плацентарний бар’єр і ця небезпека якраз мінімальна. Для плода небезпечні порушення кровообігу, пов’язані з отруєнням — це завжди сприяє порушенню постачання плоду киснем, що може важко відбитися на стані його головного мозку.

Збільшилася рухова активність гладкої мускулатури шлунково-кишкового тракту може передатися і гладкій мускулатурі матки, адже вся гладка мускулатура иннервируется вегетативної нервової системою (як відомо, вагітній жінці через небезпеку стимуляції рухової активності м’язів матки не можна користуватися навіть проносними засобами). Тому існує загроза невиношування вагітності.

Що робити, якщо вагітна жінка все ж отруїлася

Перш за все, не впадати в паніку і пам’ятати, що прямої загрози дитині немає. Потім потрібно згадати, що є загроза зневоднення і викидня і усвідомити, що допомогти в даному випадку можна тільки в стаціонарі. Тому треба негайно викликати швидку допомогу.

До приїзду швидкої допомоги не слід приймати будь-яких лікарських засобів, що зупиняють блювоту — від неякісної їжі потрібно позбутися. Можна випити кілька склянок кип’яченої прохолодної води для того, щоб підтримати блювоту і очистити шлунок. У воду можна додати кілька розтертих таблеток активованого вугілля (п’ять-шість таблеток), він осаджує не собі токсини.

Якщо лікар швидкої допомоги рекомендує стаціонарне лікування, то відкидати цю пропозицію не варто — ризик дуже великий. І потім, більше, ніж на добу — двоє, якщо немає ускладнень, жінка там неї затримається. Зате їй в стаціонарі заповнять втрати рідини та мінеральних солей шляхом введення внутрішньовенно крапельно спеціальних розчинів, що попередить загрозу тромбозу. Якщо підвищиться рухова активність мускулатури матки, то і цю загрозу в умовах стаціонару можна запобігти.

Найголовніше для вагітної жінки під час гострого харчового отруєння — це своєчасне звернення за медичною допомогою.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.