Харчова непереносимість — чому вона виникає?

Харчова непереносимість — це термін, використовуваний для опису різних фізіологічних реакцій на продукти харчування або певні містяться в них речовини. Вона — це негативна реакція організму, яка може викликати різні симптоми, однак не є алергічною реакцією. При справжньою алергічної реакції в крові людини присутній імуноглобулін е; при харчовій непереносимості аналіз на імуноглобулін е дає негативний результат. Тільки в 1995 році Європейська академія алергології та клінічної імунології запропонувала розділити харчову алергію і харчову непереносимість.

Симптоми

Харчова непереносимість зазвичай викликає не стільки гострі і помітні симптоми, як харчова алергія. Як правило, діагностувати її важче, ніж алергію. Оскільки при харчовій непереносимості реакція на певні продукти може проявитися лише тривалий час після його вживання, виявити тригери негативної реакції буває непросто. Якщо симптоми харчової алергії зазвичай проявляються практично відразу, то ознаки харчової непереносимості можуть з’явитися через півгодини або годину після вживання продукту-тригера; в деяких випадках — тільки через 48 годин.

Симптоми харчової непереносимості зазвичай зачіпають шкіру, дихальні шляхи, шлунково-кишковий тракт. Найпоширеніші симптоми: шкірний висип і свербіж, ангіоневротичний набряк, дерматит, екзема, закладеність носа, синусит, сухий кашель, задишка, виразки в порожнині рота, нудота, підвищене газоутворення, пронос, запор; в поодиноких випадках — анафілаксія.

Харчову непереносимість іноді пов’язують з синдромом роздратованого кишечника, хронічним запором, непереносимістю нестероїдних протизапальних препаратів, функціональною диспепсією, і деякими іншими порушеннями.

Причини

Харчова непереносимість зустрічається частіше, ніж справжня харчова алергія. Як правило, негативну реакцію викликають різні хімічні сполуки, що містяться в продуктах як тваринного, так і рослинного походження; дещо рідше така реакція виникає на різні штучні добавки.

Однією з причин харчової непереносимості є дефіцит травних ферментів. Так, непереносимість лактози є результатом недостатньої вироблення організмом лактази — ферменту, необхідного для переробки міститься в молоці лактози. Спадкова непереносимість фруктози — ще один вид харчової непереносимості, викликаний дефіцитом певних травних ферментів.

Целіакія — аутоімунне розлад, викликане імунною відповіддю на білок глютен; воно характеризується непереносимістю глютену і може викликати тимчасову непереносимість лактози.

Дуже часто тригерами харчової непереносимості є бензоати і саліцилати. Вони містяться в багатьох продуктах живленнях — у фруктах і овочах, спеціях, травах, горіхах, чаї та кава. При підвищеній чутливості до саліцилати реакція харчової непереносимості може розвиватися в результаті вживання різних фруктів і ягід, а також, наприклад, ацетилсаліцилової кислоти.

Діагностика

Для діагностики харчової непереносимості зазвичай використовуються водневий дихальний тест, і виключають дієти. Діагностувати харчову непереносимість значно важче, ніж алергію; як правило, за допомогою виключає дієти вдається виявити продукти, які є тригерами негативних реакцій. Серйозні клінічні дослідження зазвичай проводять у більш серйозних випадках, коли існує ймовірність, що харчова нестерпність може значно погіршити якість життя пацієнта.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.