Вузлувата еритема: симптоми і лікування

Вузлувата еритема — це запальне захворювання, яке характеризується появою хворобливих, червонуватих вузликів під шкірою. При появі симптомів вузлуватою еритеми настійно рекомендується звернутися до лікаря, так як вона може бути ознакою більш серйозного основного захворювання.

Причини

Приблизно в половині випадків точна причина вузлуватою еритеми залишається невідомою. В інших випадках вона може бути пов’язана з наступними порушеннями:

 • Інфекції. Зокрема, причинами вузлової еритеми можуть бути: стрептокок (це відбувається найчастіше), хвороба котячої подряпини, хламідіоз, кокцидіоїдомікоз, гепатит В, гістоплазмоз, лептоспіроз, мононуклеоз, мікобактеріози, мікоплазмоз, орнітоз, сифіліс, туберкульоз, туляремія, іерсінія;
 • Підвищена чутливість до деяких лікарських препаратів, включаючи амоксицилін і інші пеніциліни, сульфонаміди, сульфоніл, оральні контрацептиви, різні антибіотики, прогестин.
 • Вузлувата еритема також може бути викликана гормональними змінами під час вагітності.

  Інші розлади, які пов’язують з розвитком вузлуватою еритеми: лейкемія, лімфома, саркоїдоз, ревматизм, хвороба Бехчета, і виразковий коліт.

  Вузлувата еритема частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. Більшість пацієнток з цим захворюванням знаходяться у віці від 18 до 35 років.

  Симптоми

  Найбільш поширеним симптомом вузлуватою еритеми є вузлики, або ущільнення, які найчастіше з’являються на гомілках, але вона можуть також виникати на інших частинах тіла (на сідницях, литках ніг, стегнах і передпліччях).

  Спочатку ці ущільнення — плоскі, тверді, червонуваті, і гарячі на дотик, діаметром до 5 см, іноді — більше. Протягом кількох днів вони можуть стати фіолетовими, а потім за кілька тижнів поступово зникають, залишаючи після себе коричнюватої пляма.

  Іноді вузлувата еритема супроводжується такими симптомами, як загальне нездужання, болі в суглобах, почервоніння, запалення і подразнення шкіри, набряклість ніг.

  На місці червоною і запаленої шкіри можуть з’явитися плями, схожі на синці.

  Симптоми вузлуватою еритеми можуть нагадувати симптоми таких порушень, як рожа, укуси комах, гостра кропив’янка, сімейна середземноморська лихоманка, поверхневий мігруючий тромбофлебіт.

  Діагностика

  Діагноз зазвичай ставиться на підставі результатів візуального огляду.

  Біопсія ущільнень може показати характерні зміни (септальний панникулит).

  Іноді роблять спеціальні аналізи для виявлення інфекції, викликаної стрептококом.

  Для виключення або виявлення саркоїдозу або туберкульозу лікар може призначити рентген грудної клітки.

  Лікування

  Якщо вузлувата еритема викликана яким-небудь основним захворюванням, воно пройде за умови успішного лікування останнього. Нестероїдні протизапальні препарати можуть бути використані для полегшення симптомів. Пероральний прийом йодиду калію може бути ефективний у лікуванні вузликів, викликаних вузлуватої еритемою.

  Кортикостероїди або препарати з салицилатом використовуються при гострих запаленнях. При сильному болі можуть знадобитися рецептурні анальгетики та тимчасове обмеження активності.

  Гарячі або холодні компреси також можна використовувати для зменшення дискомфорту.

  Прогноз

  Вузлувата еритема викликає істотний дискомфорт, але вона не є небезпечною. Симптоми зазвичай зникають протягом 6 тижнів, але через деякий час вони можуть з’явитися знову.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.