Вузлові захворювання щитовидної залози: виявляються медичним оглядом

загрузка...

Тиреоїдні вузли — тверді або наповнені рідиною утворення, що формуються в тканини щитовидної залози, невеликий залози, розташованої біля основи шиї. У більшості випадків вузлові захворювання щитовидної залози не небезпечні й не супроводжуються виразними симптомами. У рідкісних випадках тиреоїдні вузли — перша ознака раку щитовидної залози.

Найчастіше тиреоїдні вузли виявляються тільки в ході медичного огляду, проте іноді такі утворення розростаються і перетискають трахею, утруднюючи дихання і ковтання. Лікування вузлових захворювань щитовидної залози залежить від типу розладу.

У деяких випадках вузлові захворювання щитовидної залози приводять до збільшення секреції тироксину, гормону, що виробляється щитовидною залозою. Підвищена вироблення тироксину, в свою чергу, може призвести до деяких проблем зі здоров’ям: різкого зниження маси тіла, підвищеної нервозності і збудливості, порушення або почастішання серцебиття.

Дуже рідко тиреоїдні вузли стають першою ознакою раку щитовидної залози, однак розпізнати захворювання по таким симптомам дуже складно. Злоякісні утворення за розміром і виглядом практично не відрізняються від нешкідливих тиреоїдних вузлів, хоча і збільшуються в розмірах швидше.

Коли потрібно звертатися до лікаря?

Хоча вузликові утворення в тканинах щитовидної залози в більшості випадків абсолютно нешкідливі і не викликають дискомфорту, при виявленні неприємних симптомів — характерних пухлин, утрудненні дихання або ковтання — краще проконсультуватися з лікарем.

Крім того, звернутися до лікаря необхідно при появі ознак та симптомів гіпертиреозу, який може стати наслідком вузлових захворювань щитовидної залози. У числі таких симптомів:

 • Різке зменшення маси тіла при нормальному апетиті
 • Прискорене серцебиття
 • Порушення сну
 • Слабкість м’язів
 • Нервозність, дратівливість
 • Причини вузлових захворювань щитовидної залози

  До утворення тиреоїдних вузлів в тканинах щитовидної залози можуть призвести самі різні чинники. У число найпоширеніших причин вузлових захворювань щитовидної залози входять:

 • Дефіцит йоду. У деяких випадках нестача йоду в раціоні може спровокувати утворення тиреоїдних вузлів.
 • Розростання нормальної тканини щитовидної залози. Точні причини цього явища невідомі, проте розростання нормальної тканини щитовидної залози — стан, також відоме як тиреоїдна аденома — в більшості випадків абсолютно нешкідливо. Деякі тиреоїдні аденоми (автономно функціонуючі або гіперфункціонірующей тиреоїдні вузли) самостійно виробляють гормони щитовидної залози, що призводить до надлишку таких гормонів (гіпертиреоз).
 • Кіста щитовидної залози. Наповнене рідиною освіту (кіста) в тканинах щитовидної залози — це найчастіше результат виродження тиреоїдної аденоми. Кіста щитовидної залози в більшості випадків абсолютно нешкідлива, але в дуже рідких випадках може бути ознакою розвитку раку щитовидної залози.
 • Хронічне запалення щитовидної залози (тиреоїдит). Так званий тиреоїдит Хашимото, або хронічний тиреоїдит, може викликати запалення і збільшення щитовидної залози, що призводить до зниження її активності (гіпотиреозу).
 • Багатовузловий зоб. Терміном «зоб» визначають будь-які види розростання щитовидної залози, які можуть викликати дефіцит йоду або інші захворювання щитовидної залози. Багатовузловий зоб складається з великої кількості тиреоїдних вузлів.
 • Рак щитовидної залози. Хоча шанси розвитку раку щитовидної залози в результаті утворення злоякісних тиреоїдних вузлів дуже малі, в групу ризику входять люди молодше тридцяти років і старше шістдесяти років, чоловіки, люди, стикалися з радіаційним випромінюванням. Один з перших ознак раку щитовидної залози — великі і тверді тиреоїдні вузли, викликають біль або відчуття дискомфорту.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.