Вузлова еритема: васкуліт шкіри

Вузлова еритема — це запалення шкіри, яке локалізується в певної частини жирового шару шкіри. Вузлова еритема призводить до появи червонуватих болючих вузликів, які найбільш часто розташовані на передній частині ноги, нижче коліна. Діаметр цих вузликів становить від 1 до 5 сантиметрів. Причиною їх появи є запальні процеси в жировому шарі шкіри

Вузлова еритема може бути самоограничивающиеся захворюванням, яке проходить без лікування за три-шість тижнів. Після одужання на шкірі може залишитися тимчасовий синець, або постійна вм’ятина, яка з’являється на тому місці, де відбулося запалення жирової тканини.

Існує кілька варіантів перебігу цього захворювання. У більшості випадків запалені вузлики зникають через кілька тижнів після своєї появи, і настає повне одужання. Іноді запалені вузлики з’являються час від часу в різних місцях, і це може тривати протягом декількох місяців, після чого теж настає одужання. У деяких випадках розвивається хронічна вузлова еритема, яка може тривати декілька років — іноді вона викликана іншими захворюваннями.

Причини

Вузлова еритема може розвиватися як сама по собі, так і одночасно з іншими порушеннями. Так, причинами вузлової еритеми можуть стати стрептококові інфекції, хвороба котячої подряпини, грибкові захворювання, інфекційний мононуклеоз, саркоїдоз, хвороба Бехчета, запальні захворювання кишечнику (хвороба Крона і виразковий коліт). Крім того, іноді вузлова еритема розвивається в результаті прийому сірковмісних препаратів, протизаплідних засобів, а також при нормальній вагітності.

Симптоми

Характерною ознакою вузлової еритеми є хворобливі вузлики, які найчастіше виникають на щиколотках, але можуть також з’явитися на стегнах, передпліччях, обличчі і шиї.

Діаметр вузликів може варіюватися від 1 до 10 см, але в більшості випадків він не перевищує 5 см.

Першими неспецифічними симптомами вузлової еритеми можуть бути пропасниця, набряки ніг і болю в суглобах.

Діагностика

Зазвичай для діагностики вузлової еритеми буває достатньо візуального огляду. Досвідченому лікареві для виявлення цього захворювання не потрібні додаткові аналізи.

Якщо на підставі зовнішнього вигляду вузликів поставити діагноз не вдається, може бути проведений забір зразка тканини для лабораторних аналізів — біопсія. За допомогою спеціального пристрою і під місцевим наркозом беруть невеликий фрагмент жирової тканини, в якій протікають запальні процеси.

Лікування

Лікування при вузловій еритемі фокусується, перш за все, на лікуванні основного захворювання — якщо воно є. Одночасно використовуються методи лікування, спрямовані безпосередньо на запалення жирових тканин.

Для лікування вузлової еритеми використовують протиревматичні препарати і кортизон, оральний або ін’єкційний. Колхіцин також ефективно знімає запалення. Лікування повинне підбиратися індивідуально під конкретного пацієнта, з урахуванням основних захворювань і загального стану здоров’я. Важливо відзначити, що вузлова еритема, хоча і є дуже неприємним і, часто, хворобливим порушенням, не представляє небезпеки для внутрішніх органів і прогноз для пацієнтів з цим захворюванням дуже сприятливий.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.