Вузликові освіти щитовидної залози: необхідно обстежитися

загрузка...

Іноді в області щитовидної залози знаходять невеликі вузликові утворення, які не завжди прощупуються. Як показали дослідження, такі вузлові освіти зустрічаються майже у половини населення. Головне, що слід зробити при їх появі — це виключити наявність у них злоякісного процесу.

Що таке вузликові утворення щитовидної залози

Іноді під час профілактичного огляду лікар промацує в області щитовидної залози невеликі, діаметром один-два сантиметри вузлові освіти. У деяких випадках це одиничне освіту, в інших же симетричне (у двох боків щитовидної залози) або просто дрібні множинні вузлики. Буває і так, що при ультразвуковому дослідженні щитовидної залози з приводу порушення вмісту гормонів щитовидної залози в крові виявляються дрібні (менше двох сантиметрів у діаметрі) вузликові утворення, які неможливо промацати. Що це за вузлики і чи потрібно їх лікувати?

Як показали дослідження, вузлики являють собою фолікули, оточені сполучною тканиною — доброякісні пухлини аденоми або невеликі кісти. Але зустрічаються і злоякісні пухлини. У більшості випадків вони ніяк не позначаються на кількості гормонів щитовидної залози в крові і є випадковою знахідкою. Але іноді в цих одиничних вузликах виробляється додаткова кількість тиреоїдних гормонів і тоді гормональний фон підвищується.

Ознаки, за якими можна визначити наявність вузликових утворень у щитовидній залозі

Вузликові освіти щитовидної залози мають невеликий розмір, є безболісними і не здавлюють навколишні тканини. Тому більшість хворих їх не помічають, і вони є випадковою знахідкою в процесі обстеження з приводу інших захворювань. На дотик доброякісні вузлові утворення зазвичай тверді, гладкі, легко прощупуються під шкірою і зсуваються відносно неї.

Якщо ж вузлики являють собою злоякісну пухлину, то такий вузол зазвичай більш твердий, часто спаяний з навколишніми тканинами. Крім того, при цьому можна виявити збільшення довколишніх шийних лімфатичних вузлів, на які пухлина поширюється в першу чергу.

Що робити, якщо в щитовидній залозі виявлені вузлові освіти

Якщо в щитовидній залозі виявлені вузлові освіти, просто так, без обстеження, це залишити не можна. Для уточнення характеру, розміру і функції цих вузликів потрібно провести:

 • дослідження крові на гормони щитовидної залози — якщо кількість гормонів вище норми, це говорить про функціональної активності вузликів;
 • ультразвукове дослідження — при цьому виявляються точну кількість і розміри вузликів, наявність або відсутність симетричності їх розташування; за цими ознаками можна запідозрити наявність доброякісного або злоякісного процесу;
 • апіраціонную біопсію — взяття вмісту вузла для лабораторного дослідження; сьогодні така процедура часто робиться під контролем ультразвукового променя; в лабораторії остаточно підтвердять наявність або відсутність у вузлі атипових (характерних для злоякісної пухлини) клітин;
 • в деяких випадках проводиться — сцинтиграфія — дослідження щитовидної залози за допомогою радіоактивного йоду; в цьому випадку дослідження вузла проводиться на більш глибокому рівні; вузли, які не поглинають радіоактивний йод, називають «холодними» (вони можуть бути ознакою раку, але не завжди), а поглинають більше, ніж решта залоза, — «гарячими», останні можуть бути причиною гіпертиреозу; вузли, які поглинають така ж кількість йоду, як і решта залоза, називають «теплими».
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.