Вустами дитини: коли дитина каже нетактовно

Уявіть, що ви гуляєте з дитиною. Ви впевнені, що навчили малюка хорошим манерам, і він вміє себе вести в громадських місцях. І раптом, зовсім несподівано для вас та оточуючих, дитина видає нетактовність, що межує з грубістю, і все це з абсолютно невинним виглядом. Ви в жаху. Не має значення, сказав дитина правду, чи ні, — не можна говорити продавщиці в магазині, що її сині волосся виглядає «страшно», і все тут. Ось вам і гарні манери. Всі уроки ввічливості пішли прахом, з досадою думаєте ви … Але все не так просто.

Всі батьки через це пройшли. Всі мами і тата небудь опинялися в ситуації, коли їх милий дитина говорив родичам, знайомим або зовсім незнайомим людям щось неприємне, а то й зовсім гидота, і навіть не розумів цього. Нікому не вдається відразу навчитися поєднувати хороші манери і чесність. Іноді ситуація виходить з-під контролю. Ваша дитина зробив це не навмисне.

Гнів — це не вихід

Як би вам не було соромно, не направляйте ваше роздратування на дитину — ви ж хочете, щоб він навчився «правильно» поводитися, придбав навички спілкування і впевненість у собі, а не боявся розкрити рот. Постарайтеся подолати збентеження і бажання негайно провалитися під землю від сорому чи опинитися де-небудь на іншому краю Землі, і пам’ятайте, що ваш малюк ще зовсім малий і не розуміє, що зробив не так. Якщо його коментар вимагає вибачень, ви повинні бути готові їх дати. Після цього можете сказати дитині: «Я розумію, що ти хотів сказати щось приємне, але вийшло навпаки. Давай поговоримо про це вдома ».

Обережніше з «прикриттям»

У момент соціальної катастрофи ваш перший (і природний) порив — «прикрити» і захистити дитину, знайти йому виправдання. Вам здається, що це врятує ситуацію. Але чи можете ви помилятися? У деяких випадках таке «прикриття» тільки приверне непотрібну увагу до промаху дитини і до того, що саме він сказав. Вибачення повинні бути короткими і по суті. Намагаючись виправити становище, ви можете тільки ускладнити неприємне враження.

Такт — це мистецтво

Тактовність — це розуміння тонкощів соціальної взаємодії, яке важко освоїти. Деяким це так і не вдається. Упевнені, серед ваших знайомих є як мінімум один дорослий, які регулярно бентежить оточуючих нетактовність. Якщо деяким дорослим так важко дотримуватися такт і не здійснювати прикрих промахів, що тоді говорити про маленьких дітей? Їм важко подвійно.

Можливо, найкращий спосіб пояснити, чому іноді краще мовчати, ніж говорити, — це звернутися до головного етичного принципу («Поводься з іншими так, як ти хотів би, щоб чинили з тобою»). Запропонуйте, що дитина могла б сказати в подібній ситуації. Наприклад, ви могли б показати, як можна зробити комплімент чогось, що дійсно подобається дитині, а не зосереджуватися на тому, що здається йому потворним або дивним.

Навчіться приймати поблажливість оточуючих

Оскільки більшість з нас хоча б раз у житті виявлялися в такій ситуації, серед нас чимало тих, хто реагує на дитячу нетактовність смішком або розуміючим поглядом. Всі батьки допускають помилки в процесі виховання дитини, і вас теж не мине ця доля. Звичайно, знайдуться люди, хто поставиться до цього інциденту з меншим розумінням, але їм не завадило б згадати про власне дитинство.

Не соромтеся приймати поблажливість інших людей. Обговоріть інцидент з іншими батьками, щоб зрозуміти, що ви не самотні у своєму збентеженні. Пам’ятайте: у безтактності дитини немає нічого ганебного або ненормального, це трапляється з усіма. Зрештою (може бути, навіть набагато раніше, ніж ви думаєте), ви зможете згадати про цю ситуацію з посмішкою.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.