Втрата пам’яті — не лише в теленовели

Це улюблений симптом кінематографістів. Герой отримує удар по голові і потім безцільно бродить, намагаючись пригадати, хто він і звідки. Такі випадки раптової і обширної амнезії рідкісні, але втрата пам’яті все ж може бути серйозною проблемою. Є багато видів втрати пам’яті — від випадкової забудькуватості до повної втрати короткочасної пам’яті.

Причини втрати пам’яті

 • Ліки. Деякі препарати можуть впливати на пам’ять або призводити до втрати пам’яті. Серед таких препаратів — антидепресанти, антигістамінні, засоби від тривожності, міорелаксанти, транквілізатори, снодійні і знеболюючі.
 • Алкоголь, тютюн, наркотики. Давно відомо, що зловживання алкоголем може призводити до втрати пам’яті. Куріння також шкодить пам’яті, зменшуючи кількість кисню, яка потрапляє в мозок. Дослідження показали, що курці гірше запам’ятовують імена та особи людей. Наркотики змінюють хімічні взаємодії в мозку, що може призводити до втрати пам’яті.
 • Брак сну. І кількість, і якість сну важливі для хорошої пам’яті. Якщо людина мало спить або постійно прокидається, у нього накопичується втома, що погіршує здатність згадувати.
 • Депресія і стрес. Депресія може призвести до того, що людині стає складно зосереджуватися, а це впливає на пам’ять. Стрес і занепокоєння також впливають на концентрацію. Коли ви напружені, здатність запам’ятовувати погіршується. До втрати пам’яті також може призводити стрес, викликаний емоційною травмою.
 • Недолік поживних речовин. Хороше харчування — включаючи якісні білки і жири — важливо для функціонування мозку. Особливо важливі для хорошої пам’яті вітаміни В1 і В12, їх нестача може призводити до втрати пам’яті.
 • Травма голови. Сильний удар по голові — наприклад, при падінні або автомобільної аварії — може пошкодити мозок і викликати втрату як короткочасної, так і довготривалої пам’яті. Але з часом пам’ять може поступово відновитися.
 • Інсульт. Інсульт відбувається, коли порушується кровопостачання мозку — через закупорку кровоносної судини, що йде в мозок, або розриву кровоносної судини в мозку. Інсульти часто викликають втрату короткочасної пам’яті. Людина після інсульту може чудово пам’ятати події з дитинства, але при цьому не може згадати, що їв на сніданок.
 • Деменція (недоумство). Так називається прогресуюча втрата пам’яті та інших розумових функцій, причому порушення достатньо сильні, щоб заважати повсякденному житті людини. Хоча у недоумства може бути багато причин (наприклад, хвороби судин, зловживання алкоголем чи наркотиками, інші чинники, які пошкоджують мозок), найчастішою і відомою причиною є хвороба Альцгеймера.
 • Інші причини. Також причинами втрати пам’яті можуть бути недостатня або надмірна активність щитовидної залози, а також інфекції, такі як ВІЛ, туберкульоз, сифіліс, які можуть впливати на мозок.
 • З’ясування причини

  Якщо ви відчуваєте, що забудькуватість прогресує або проблеми з пам’яттю впливають на ваше повсякденне життя, зверніться до лікаря, щоб з’ясувати причину і призначити лікування.

  Лікар запитає про історію хвороби, огляне вас, може запропонувати тести. В залежності від результатів надалі вас можуть направити на аналізи крові і сечі, обстеження нервів, магнітно-резонансну або комп’ютерну томографію мозку.

  Лікування втрати пам’яті

  Лікування залежить від причини втрати пам’яті. У багатьох випадках зміни оборотні. Наприклад, якщо пам’ять погіршується через прийом ліків, може допомогти заміна їх на інші препарати. Якщо причина в нестачі певних речовин, допоможе прийом харчових добавок. Лікування депресії допоможе, якщо саме депресія була причиною втрати пам’яті. У деяких випадках — наприклад, після інсульту — терапія може допомогти людині згадати, як виконувати прості повсякденні дії. У багатьох випадках пам’ять може відновитися з часом.

  У разі хвороби Альцгеймера призначають ліки, які можуть поліпшити пам’ять, а також засоби для зниження тиску, щоб зменшити ризик пошкодження мозку.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.