Вторинний гіпотиреоз: знайти причину

загрузка...

Гіпотиреоз може виникати не тільки через патологічних процесів в щитовидній залозі. Велика група гіпотиреоз може викликатися захворюваннями системи, що регулює функцію щитовидної залози. Ця регулююча система розташована в області головного мозку.

гіпоталамо-гіпофізарно система та причини вторинного гіпотиреозу

Робота щитовидної залози регулюється складним нейрогуморальним механізмом під назвою гіпоталамо-гіпофізарна система. Ця система взаємодіє зі щитовидною залозою, стимулюючи її діяльність. Основним регулятором активності щитовидної залози є тіреоторопний гормон (ТТГ), який виділяється головною залозою внутрішньої секреції гіпофізом, розташованому в головному мозку. Якщо щитовидна залоза виробляє недостатню кількість своїх гормонів (тироксину — Т3 і трийодтироніну — Т4), то кількість ТТГ збільшується, якщо ж кількість Т3 і Т4 занадто багато, то кількість ТТГ знижується.

У свою чергу і секреція ТТГ також знаходиться під контролем. Контроль цей здійснюється гіпоталамусом (відділом головного мозку, відповідальним за роботу всієї ендокринної системи) шляхом секреції свого гормону — гіпоталамічного тіреотропінрілізінг-гормону (ТРГ).

При вторинному гіпотиреозі зміст тиреотропного гормону в крові знижений або нормальний в поєднанні зі зниженим Т4 (тоді як при первинному гіпотиреозі рівень ТТГ буде підвищений, а Т3 і Т4 нормальним або зниженим)

Причини вторинного гіпотиреозу — це поразка гіпофіза або гіпоталамуса. Це можуть бути, травми і їх наслідки, гострі інфекції та інтоксикації, які також можуть мати наслідки у вигляді змін у тканині головного мозку, пухлини гіпоталамуса або гіпофіза, пухлини головного мозку, порушують венозний кровообіг в системі гіпофіза, порушення функції надниркових залоз, вади розвитку головного мозку, наслідки променевої та хіміотерапії різних пухлин, наслідки некрозу (відмирання тканин) передньої долі гіпофіза при масивних крововтратах.

Ознаки вторинного гіпотиреозу

Ознаки первинного та вторинного гіпотиреозу подібні, але вторинний гіпотиреоз відрізняється тим, що протікає більш м’яко, так як навіть при нестачі стимуляції з боку регулюючої система щитовидна залоза все ж виробляє деяку кількість своїх гормонів.

Тим не менш, вторинний гіпотиреоз має свої ознаки:

 • блідість, легка жовтушність і слизовий набряк шкіри, випадання волосся на голові і на зовнішній стороні брів, ламкість нігтів;
 • набряк слизової оболонки дихальних шляхів і як наслідок — часті запальні захворювання, зниження життєвої ємності легень;
 • часті або, навпаки, рідкісні серцебиття, порушення серцевого ритму, зміни артеріального тиску;
 • великий, що не міститься в порожнині рота мову, ослаблення смаку, зниження апетиту, порушення рухової активності м’язів органів травлення та жовчовивідних шляхів, які можуть призводити до запорів, метеоризму, застою жовчі;
 • зниження функції нирок;
 • порушення менструального циклу, зниження статевого потягу;
 • у дітей — відставання кісткового віку від паспортного, затримка росту; у дорослих — явища остеопорозу (втрата кісткової тканиною кальцію);
 • залізодефіцитна анемія, порушення згортання крові;
 • зниження інтелекту і пам’яті, млявість, малорухомість, постійно поганий настрій;
 • знижена температура тіла, ожиріння, підвищення холестерину в крові;
 • порушення слуху, захриплість голосу, утруднення носового дихання.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.