Вплив стресу на волосся: що думають фахівці?

Про волосся складали багато різних історій . Вони вважалися осередком чоловічої сили, жіночої краси і навіть захистом скромності. Але навіть якщо ви не Самсон, Рапунцель чи леді Годіва, міфологія волосся існує і для звичайних людей в наш час.

Кажуть, що можна посивіти або облисіти від стресу. Чи правда це?

Іноді вам хочеться рвати волосся на голові через стресу, викликаного особистими або робочими причинами, але навряд чи стрес безпосередньо змусить вас посивіти. Недавні дослідження показали, що найбільш вірогідна причина сивини — неминучі пошкодження ДНК в клітинах, які відповідають за вироблення пігменту волосся.

Але чи може стрес прискорити процеси старіння на клітинному рівні і, як результат, викликати передчасне зміна кольору волосся? Відповідь на це питання поки неоднозначний. Існує багато свідчень про те, як люди швидко сивіли. Але ніяких досліджень на цю тему не проводилося.

Чи може стрес привести до прискорення випадіння волосся? Фахівці вказують, що тут важливий вид стресу. Запізнення на роботу і пов’язаний з цим стрес навряд чи призведе до випадання волосся. Короткостроковий стрес не впливає на здоров’я волосся. Надати такий вплив може тільки тривалий стрес, який, наприклад, викликає безсоння, втрату апетиту і тривале підвищення рівня гормонів стресу.

Цикл життя волосся

Зазвичай на голові у людини близько 120-150 тисяч волосся. У кожен момент часу приблизно 90% волосся знаходяться у фазі росту і зростають приблизно на один сантиметр на місяць. Ця фаза триває два-три роки. Після цього волосся перестає рости і переходять у фазу спокою. Вона звичайно триває від трьох до чотирьох місяців, після чого волосся випадає, а на його місці виростає інший.

Зазвичай у людини випадає до ста волосся в день, це не дуже багато, тому більшість людей не звертають на це уваги.

Іноді сильний стрес впливає на функціонування організму, і кількість волосся в фазі спокою збільшується. Через три-чотири місяці або пізніше всі ці волосся випадає. Така кількість випали волосся вже складно не помітити.

Проте вчені вказують на різницю між фізіологічним і емоційним стресом. Випадання волосся може бути відповіддю на значний фізіологічний стрес, викликаний дієтою, хворобами або зміною способу життя.

Хороша новина в тому, що така втрата волосся зазвичай тимчасова і оборотна. Якщо стрес проходить, волосся через деякий час ріст волосся повертається до нормального циклу.

Що викликає випадання волосся

Різні приводи для стресу можуть призвести до випадання волосся. Це різні події, які призводять до фізіологічних змін в організмі. Наприклад, це може бути сильне зниження ваги або початок прийому оральних контрацептивів. Також до цього можуть призвести сувора низькокалорійна дієта, народження дитини, серйозна хвороба, висока температура, операція, серйозні інфекції.

До випадання волосся може призвести і прийом деяких медичних препаратів, таких як засоби для зниження тиску або для лікування щитовидної залози. Крім того, випадання волосся може викликати брак вітаміну D або надлишок вітаміну А.

Встановити причину випадання волосся не завжди просто. Справа в тому, що між впливом стресового чинника і помітним випаданням волосся проходить від трьох до шести місяців. Тобто щоб встановити причину, вам потрібно згадати, що відбувалося з вами в цей час.

Зв’язок фізіології та емоцій

Фізіологічний стрес можуть викликати різні чинники. Наприклад, ви переживаєте важке розлучення, через це у вас пропадає апетит, ви погано спите і втрачаєте вагу. Або ви перестали, а потім знову почали приймати протизаплідні таблетки. Все це може викликати фізіологічний стрес і дисбаланс в організмі. Тобто ви втрачаєте волосся не тому, що ненавидите колишнього чоловіка, а через цього дисбалансу.

Різні етапи в житті жінки можуть викликати випадання волосся. Наприклад, ви вийшли заміж і почали приймати протизаплідні засоби. Потім ви вирішили завагітніти і припинили їх приймати. Це може викликати деяке випадання волосся. Потім ви завагітніли, в цей період волосся випадає менше (багато жінок помічають, що під час вагітності волосся стає густішим). Потім, після народження дитини волосся почнуть випадати сильніше — приблизно через три-шість місяців.

Крім того, можливо, після пологів ви помітите, що набрали зайві 15 кг і вирішите схуднути, дотримуючись дієти. Це теж може сприяти випаданню волосся. І ось в якийсь момент хтось з ваших родичів вмирає. Ви чули, що волосся може випасти від горя, і вирішуєте, що саме це з вами і сталося. Але насправді ви втрачаєте волосся через те, що схудли.

Втім, багато жінок можуть починати і переставати приймати таблетки або народжувати дітей, при цьому зберігаючи волосся в колишньому обсязі. Передбачити, чи відбудеться це з вами, неможливо. Єдине, що можна припустити — що якщо ви вже стикалися з випаданням волосся в результаті стресу, то це з більшою ймовірністю може статися з вами знову.

Звернення до лікаря з приводу випадіння волосся

На відміну від інших видів втрати волосся, які частіше перманент, втрата волосся через фізіологічного стресу зазвичай тимчасова. Крім того, в цьому випадку не утворюється лисина, як при інших видах випадіння волосся, волосся випадає по всій голові рівномірно (дифузно).

Іноді буває так, що ви помічаєте сильне випадання волосся, але насправді волосся вже почали рости знову. Відростаючих волосся як би виштовхують старі.

Втім, це не означає, що не слід звертатися до лікаря. Випадання волосся може бути симптомом приблизно тридцяти різних хвороб. Лікар може визначити причину цієї проблеми і призначити лікування. Не варто самостійно вибирати і купувати засоби, що сприяють росту волосся, їх безконтрольне вживання може призвести до різних проблем. Крім того, лікар допоможе вам визначити, який стресовий фактор призвів до випадання волосся, а знаючи, з чим треба боротися, вам буде простіше впоратися з причиною випадання волосся і зупинити його.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.