Вплив радіації на здоров’я людини

Радіоактивні речовини характеризуються іонізуючим випромінюванням, енергії якого достатньо для відділення електронів від атомів (в результаті чого утворюються заряджені іони) і розриву хімічних зв’язків. Іонізуюча радіація може пошкодити будь-який тип тканини людського організму, причому в більшості випадків ушкодження від іонізуючого випромінювання не піддаються відновленню. Більш того — будь-яке порушення природного механізму відновлення організму призводить до утворення ракових клітин.

Найпоширеніші види іонізуючої радіації — альфа-і бета-частинки, або гамма-та ікс-промені.

У загальному випадку ступінь ушкоджень організму залежить від інтенсивності і тривалості радіаційного опромінення. Наслідки для здоров’я в результаті радіаційного опромінення прийнято поділяти на дві основні категорії: стохастичні і не стохастичні.

Стохастичні (випадкові) наслідки опромінення

Стохастичні наслідки опромінення пов’язані з довгостроковим опроміненням при мінімальному рівні радіації (сама назва «стохастичний» означає ймовірність чого-небудь). Чим вищий рівень радіації, тим імовірніше наслідки для здоров’я, проте рівень радіації не впливає на їх вигляд.

Більшість вважає рак ключовим наслідком для здоров’я людини внаслідок опромінення. Рак — це неконтрольований ріст клітин. Зазвичай організм контролює механізм росту і розвитку клітин, а також відновлення пошкоджених тканин. В результаті пошкоджень на клітинному або молекулярному рівні цей механізм порушується, приводячи до неконтрольованого росту клітин — раку. Ось чому здатність радіації розривати хімічні зв’язки в атомах і молекулах робить її потужним канцерогеном.

Крім того, в групу стохастичних, або випадкових наслідків опромінення входять зміни в ДНК, викликані радіацією — так звані клітинні мутації. У деяких випадках організм не справляється із завданням відновлення таких утворень, що призводить до появи мутацій нових. Мутації можуть бути тератоненні або генетичними. Тератогенні мутації викликані опроміненням плоду і впливають тільки на людей, постраждалих від опромінення. Генетичні ж мутації передаються наступним поколінням.

Чи не стохастичні наслідки опромінення

Не стохастичні наслідки для здоров’я людини пов’язані з опроміненням високої інтенсивності — чим інтенсивніше радіаційне випромінювання, тим серйозніше наслідки для здоров’я. Короткострокове інтенсивне опромінення називають гострим опроміненням.

На відміну від раку, наслідки короткострокового опромінення зазвичай виникають досить швидко. У числі найбільш поширених наслідків гострого опромінення — опіки і так звана променева хвороба, або радіаційне ураження, яка викликає передчасне старіння і часто призводить до летального результату. При опроміненні дозами значної потужності летальний результат наступає протягом двох місяців. У число основних симптомів променевої хвороби входять нудота, слабкість, втрата волосся, опіки шкіри, порушення роботи різних органів.

Від деяких наслідків для здоров’я, зазвичай спостерігаються при гострому опроміненні, страждають і пацієнти, що проходять курс радіотерапії.

Який рівень радіації безпечний?

Точно визначити повністю безпечний для людини, не тягне за собою ніяких наслідків для здоров’я рівень радіаційного опромінення неможливо. Деякі вчені вважають, що опромінення дозами невеликої потужності навіть корисно для здоров’я (ця концепція відома як гормезис). Тим не менш, з певним ступенем точності можна виділити декілька рівнів інтенсивності радіації, на яких опромінення супроводжується певними ризиками для здоров’я.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.