Восьмий тиждень вагітності: мама — найголовніша людина

Перші вісім тижнів внутрішньоутробного розвитку людини звуться ембріонального або зародкового періоду. Період з дев’ятого тижня розвитку й до закінчення вагітності називається плодовим або фетальним. Відповідно і розвивається внутрішньоутробно людина отримала назву спочатку ембріона або зародка, а потім плоду.

Чим характеризується ембріональний період розвитку

Ембріональний період — найвідповідальніший у внутрішньоутробному розвитку, так як в цей час починається і відбувається інтенсивний розвиток всіх структур організму людини. Утворилися три зародкових листка протягом цього часу диференціюються в різні тканини і органи. Так, зовнішній листок (ектодерма) дає початок плодовим оболонкам і плаценті, внутрішній (ентодерми) — це основа всіх внутрішніх органів, середній листок (мезодерма), що розташовується між екто-і ентодерми, розвивається в шкіру, скелет і м’язи.

До кінця ембріонального періоду (8-й тиждень вагітності) основні органи ембріона вже функціонують. У розвитку людини ембріональний період є критичним. Ембріон особливо схильний до впливу різних факторів зовнішнього середовища і залежить від стану материнського організму.

До кінця восьмого тижня вагітності довжина плоду становить 2,5-3 см, маса — близько 5 р. До цього часу у нього вже досить добре сформовані риси обличчя, кінцівки, зовнішні статеві органи. Різко зменшується хвіст, намічається розподіл кінцівок на три відділи, а шкіра має червонувато — жовтий колір. Очі ембріона великі і широко розставлені, є ніс і зачатки вух.

У ембріона вже майже сформовані шлунок, кишечник, підшлункова залоза і печінка, нервова, кровоносна і дихальна системи. Вже через тиждень це буде не ембріон, а плід.

Самопочуття жінки на восьмому тижні вагітності

Так як йде дуже швидкий розвиток ембріона, в той час як плацента ще не встигла сформуватися, у жінки можуть наростати явища токсикозу. Їй все важче вставати вранці (нудить і паморочиться голова), та й протягом дня можуть з’являтися моменти слабкості і нездужання. Але вже зовсім скоро все це мине.

Приєднуються й інші ознаки: прискорене сечовипускання (результат вплив прогестерону і тиску зростаючої матки), печія запори і метеоризм. Порушення з боку шлунково-кишкового тракту можна подолати за допомогою дієти: часте дробове харчування, виключення жирної, смаженої, гострої та солоної їжі. Від закрепів добре допомагають кисломолочні напої і сухофрукти (сушені сливи, інжир, курага).

Як і раніше ростуть і нагрубают молочні залози. У цей час рекомендується носити бюстгальтери з натуральних тканин з широкими лямками.

Обстеження жінки на восьмому тижні вагітності

Восьмий тиждень вагітності — відповідальний період. Якщо жінка не планувала вагітність і заздалегідь не обстежувалася, то вона повинна пройти всі обстеження під час вагітності.

Перш за все, виявляються приховані запальні процеси жіночих статевих органів та інфекції. Це дуже важливо, оскільки надалі вони можуть перейти до дитини і викликати у нього внутрішньоутробну інфекцію або різні пороки розвитку. Не бійтеся виявлення цих інфекцій, знайте, що у переважної більшості жінок є якась патологічна мікрофлора. Але лікувати її обов’язково потрібно. Для цього в акушера-гінеколога є спеціально розроблені для вагітних жінок безпечні методики. Лікування також проводиться в безпечні для дитини терміни.

Іншим обов’язковим дослідженням є визначення гормонів крові. Основний гормон, який забезпечує дозрівання ембріона і пригнічує скорочення м’язів матки (тобто запобігає викидень) — це прогестерон. Якщо його недостатньо, то призначають його додатковий прийом. Від прийому прогестерону ні в якому разі не можна відмовлятися, оскільки він підтримує природний розвиток вагітності.

Наступний вид обстеження — ультразвукове дослідження плоду (УЗД). На ранніх термінах на УЗД можна побачити, що зародок прикріпився там, де потрібно (в матці, тобто виключити позаматкову вагітність), а також виключити завмерлу вагітність, яка в подальшому не буде розвиватися.

Нарешті, визначається група крові та резус-фактор вагітної жінки для того, щоб своєчасно виявити несумісність крові матері та плоду. До того, що можливий такий конфлікт, потрібно бути готовим: жінки з резус-негативною кров’ю знаходяться під особливим спостереженням і можуть народжувати не в кожному пологовому будинку, а тільки там, де для цього є умови.

Нарешті, вагітну жінку оглядає терапевт жіночої консультації, який виявляє у неї всі хронічні захворювання і вогнища інфекції і лікує їх. Цього фахівця не може замінити звичайний терапевт, так як він проходить спеціальну підготовку по нагляду за вагітними жінками, що страждають хронічними захворюваннями. Крім того, терапевт жіночої консультації точно знає, які лікарські препарати можна застосовувати вагітній жінці, а які не можна.

Вагітність — це велика відповідальність перед своїм майбутнім дитиною.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.