Внутрішньоутробне розвиток дитини: тиждень за тижнем

Дитина починає розвиватися з однієї заплідненої яйцеклітини, яку можна побачити тільки під мікроскопом. За дев’ять місяців всього з однієї клітини виросте дитина вагою близько трьох кілограмів. Хіба це не диво? Так що ж відбувається в організмі жінки, як росте її малюк?

I триместр вагітності, перші 12 тижнів — початок розвитку дитини

Як тільки настав зачаття, яйцеклітина починає активно ділитися. Перші 12 тижнів вагітності дуже важливі для життя і здоров’я дитини. У цей час відбувається активний розподіл яйцеклітини і дозрівання плаценти — органу, який на 13-ому тижні вагітності повністю візьме на себе функцію по забезпеченню вагітності гормонами, обмін речовин плода та його захист від різних шкідливих впливів. А так як протягом перших тижнів вагітності дитина не захищений плацентою, то він уразливий для різних впливів: захворювань матері, прийнятих нею ліків, виробничих і побутових шкідливостей і так далі.

Спочатку клітини тільки поділяються, одночасно зародок просувається по матковій трубі в напрямку до матки. В кінці першого тижня запліднена яйцеклітина впроваджується в порожнину матки, щільно прикріплюючись до її слизовій оболонці.

Поступово клітини зародка поділяються на три зародкових листка: ектодерми, ентодерми і мезодерми. З ектодерми надалі утворюються оболонки плоду і плацента, з ентодерми — внутрішні органи плоду. Мезодерма утворюється останньої (в кінці 3-го тижня вагітності) — вона розвивається між ектодерми і ентодерми. З неї формуються шкірні покриви, скелет, м’язи плода, зачатки його нервової системи.

З початку 4-го тижня вагітності починається новий період у розвитку зародка людини. Якщо до цього його клітини просто ділилися, то тепер вони починають поділятися і здобувати нові властивості, тобто протягом 4-го тижня вагітності відбувається закладка основних тканин організму плода.

На початку 5-го тижня вагітності довжина зародка досягає 4 мм. У нього вже є голова, вигин тулуба, але поки ще немає ручок і ніжок. Головка складає більшу частину довжини всього тіла. Тіло вкрите шкірою, поступово розвиваються м’язи, формуються органи дихання і кровообігу. У ембріона вже є серце, але воно ще двокамерне, а не чотирикамерне, тому кровообіг працює не на повну силу. Закладаються органи травлення, нирки і сечовивідні шляхи, ендокринні залози. На 6-му тижні внутрішньоутробного розвитку в місці прилягання ембріона до стінки матки починає формуватися плацента. В кінці 7-го тижня серце ембріона стає чотирикамерним, поступово налагоджується правильний кровообіг. На 8-му тижні вагітності основні органи ембріона вже функціонують.

На 9-му тижні вагітності зародок називається вже плодом, на цьому тижні йде активне дозрівання головного мозку, збільшується його обсяг і диференціювання клітин. Плацента збільшується в розмірі, проростає кровоносними судинами, але поки повною мірою не функціонує.

12-й тиждень — це кінець першого триместру, до цього часу довжина плоду досягає 9 см, вага — 20 г. Майже половину довжини плоду становить головка, всі частини тіла добре диференційовані. У його кістковій системі з’являються точки окостеніння. До кінця 12-го тижня органи плоду майже повністю сформовані. Добре працюють серцево-судинна і сечовидільна системи, печінка виробляє жовч, яка надходить у кишечник і сприяє переробці їжі (дитина ж заковтує навколоплідні води), розвинені статеві органи. Обличчя дитини все більше стає схожим на обличчя людини: на ньому є оченята, прикриті століттями, ніс, рот, губи, вуха.

II триместр вагітності, з 13-ої по 24 тиждень — найспокійніший період розвитку

Це найбільш спокійний і комфортний для дитини період. З 13-го тижня починає функціонувати плацента, тому дитина стає більш захищеним: через плаценту з організму матері до нього майже не проникають ніякі шкідливі речовини. Малюк продовжує рости і розвиватися, зростання його досягає 10 см і більше, а вага — 25 г.

З 21 по 24 тиждень довжина плоду досягає 32 см, вага — до 650 г. Плід обростає жирком — він активно відкладається під шкірою. Якщо дитина народиться в цей період, то він має шанс вижити, але тільки якщо йому будуть створені спеціальні умови — вміст в кювезі (ліжечку — інкубаторі з постійно підтримуваної температурою), проведення інтенсивної терапії та реанімації.

III триместр вагітності, з 25-ої по 40 тиждень — наш малюк готується до виходу на світло

У цей період продовжують дозрівати всі органи і системи малюка, він росте і набирає вагу. У 32 тижня його шкіра стає більш гладкою (підшкірно-жировий шар збільшується), але вона має ще червоний колір. При народженні таких дітей їх також містять у кювезах і поводять інтенсивну терапію. Смоктальний рефлекс у дитини поки ще відсутня і в разі народження на цьому терміні його годують через зонд.

В 36 тижнів (довжина до 46 см, вага — до 2500 г) дитина набуває більш округлі форми, зникає зморшкуватий вигляд особи, подовжуються волосся на голівці, ущільнюються хрящі на вушках. У більшості новонароджених в цей час вже є смоктальний рефлекс і голосний крик. Після народження такі діти зазвичай нормально адаптуються до нових умов, але у деяких з них спостерігається гальмування обмінних процесів, яке може приводити до швидкої втрати ваги в перші тижні після народження.

У 40 тижнів плід стає зрілим (довжина — близько 50 см, вага — більше 3200 г). Нижня межа довжини доношеної плоду — 47 см, ваги — 2500 р. Він уже цілком здатний перенести пологи і адаптуватися до позаутробного існування. Після народження він голосно кричить, відкриває очі, рухає ручками та ніжками, добре смокче груди. І він дуже радий зустрічі з мамою.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.