Внутрішньоматкова спіраль — як уникнути ускладнень?

Внутрішньоматкова спіраль — метод контрацепції, призначений для введення в матку жінки. Вона перешкоджає просуванню сперматозоїдів в порожнину матки, зменшує термін життя яйцеклітини, перешкоджає прикріплення заплідненої яйцеклітини до стінки матки. Внутрішньоматкову спіраль також називають засобом внутрішньоматкової контрацепції.

Внутрішньоматкова спіраль являє собою мідну зволікання у формі літери «Т», обгорнуту навколо еластичного стержня довжиною 3-4 см, до якого прикріплена нейлонова нитка. Спіраль вводиться лікарем у порожнину матки, де перешкоджає настанню вагітності. Спочатку вусики спіралі складені, але в матці вони розкриваються, утворюючи верхню частину букви «Т». Спіраль розташовується усередині матки: підстава «Т» знаходиться трохи вище шийки матки, а верхня частина «T» горизонтально розкриті. Невелика частина нейлонової нитки спіралі виходить через шийку матки в піхву. Наявність цієї нитки свідчить про те, що спіраль на місці, крім того, вона необхідна для видалення спіралі.

Типи внутрішньоматкових спіралей

Внутрішньоматкові спіралі бувають двох різних типів:

 • медьсодержащие
 • прогестинові.
 • Дія медьсодержащих спіралей (ParaGard) засновано на токсичному дії міді на сперматозоїди. Медьсодержащего спіраль сприяє виробленню матки і фаллопієвих труб рідини, яка знищує сперматозоїди. Ця рідина містить лейкоцити, іони міді, ензими і простогландин Мідна спіраль може залишатися в матці протягом 10 років.

  Дія спіралей з левоноргестрелом (Mirena) засновано на знищення або пошкодження сперматозоїдів і формуванні густий і в’язкого слизу шийки матки, що перешкоджає попаданню сперматозоїдів в матку. Крім того, гормональні спіралі запобігають потовщення вистилки матки (ендометрія), що робить матку непридатна для імплантації заплідненої яйцеклітини. Внутрішньоматкова спіраль з левоноргестрелу діє протягом 5 років.

  Принцип дії

  Механізм дії внутрішньоматкової спіралі ще не до кінця вивчений. Вважається, що спіраль запобігає зачаття, викликаючи коротке локалізоване запалення, яке починається близько 24 годин після введення спіралі. Це запускає запальну реакцію в матці, в результаті чого в ній формується кисле середовище з високим вмістом лейкоцитів, що виробляють речовини, що знищують сперму. Прогестинові внутрішньоматкові спіралі також викликають зміни в ендометрії матки, в результаті чого він стає непридатним для імплантації заплідненої яйцеклітини. Цей тип спіралі також впливає на вироблення цервікальної слизу, яка гальмує проходження сперматозоїдів через шийку матки.

  Внутрішньоматкові спіралі можна придбати тільки за рецептом лікаря, так як їх не можна встановлювати самостійно. Це повинен зробити лікар в амбулаторних умовах. Перед введенням спіралі необхідно пройти повне гінекологічне обстеження, щоб виявити можливі інфекції статевих шляхів (вони є протипоказанням до установки спіралі). ВМС зазвичай вводять в порожнину матки під час менструації, хоча це можна зробити в будь-який період менструального циклу.

  Застосування внутрішньоматкової спіралі вимагає регулярного спостереження гінеколога (через тиждень після введення, потім — кожні півроку). Це необхідно, щоб переконатися, що спіраль на місці, так як іноді матка відторгає ВМС. За статистикою, в перший рік використання частота відторгнення спіралі досягає 10%. Як правило, відторгнення спіралі протікає безсимптомно, тому його легко не помітити.

  Переваги

  Основні переваги внутрішньоматкової спіралі в тому, що вона ефективно запобігає зачаття (99% ефективності), її дія починається практично відразу після введення, а після видалення спіралі можна швидко завагітніти. Крім того, спіраль може бути єдиним засобом контрацепції, розрахована на тривалі строки застосування (5 — 10 років). Після введення спіралі немає необхідності в спеціальному медичному спостереженні, вона не робить впливу на весь організм. Ще одна вагома гідність внутрішньоматкових спіралей — їх доступність і швидкість установки (п’ять хвилин у гінекологічному кріслі).

  Побічні ефекти

  Побічні ефекти внутрішньоматкової спіралі поширюються в основному на матку. До них відносяться:

 • спазми;
 • кров’янисті виділення;
 • рясні менструальні виділення;
 • інфекції;
 • запальні захворювання органів тазу;
 • безпліддя (в окремих випадках).
 • Крім того, спіраль може проткнути стінки матки і потрапити в черевну порожнину, звідки її потрібно буде витягувати хірургічним шляхом. Перфорація або пошкодження стінки матки спіраллю відбувається в 1 з 1000 випадків. Симптоми можливих ускладнень при використанні спіралі: біль у животі, сильна кровотеча, патологічні кров’янисті виділення або кровотеча, виділення з піхви з неприємним запахом.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.