Внутрішньочерепний тиск — якщо у вас болить голова

Щоб зрозуміти, що таке внутрішньочерепний тиск, потрібно згадати , що знаходиться всередині черепа. Одне з трьох головних умістів черепа — спинномозкова рідина; решта — це система артерій і вен, які забезпечують приплив крові до мозку, і сам мозок. У нормі вони співпрацюють в повній гармонії. Між спинномозковою рідиною, мізків і кровоносною системою існує відношення об’єму і тиску. Оскільки череп — це кістка, яка не може розширюватися, збільшення обсягу будь-якого з трьох може відбутися лише за рахунок зменшення обсягу двох інших. Наприклад, збільшення розміру мозку призведе до компресії кровоносних судин і більшого заповнення субарахноїдального простору спинномозковою рідиною. Це призвело б до підвищення внутрішньочерепного тиску і зменшення кровотоку.

У спинномозковій рідині є кілька важливих функцій. Вона служить свого роду амортизатором між мозком і черепом, поставляє поживні речовини до тканин мозку і виводить відходи.

Спинномозкову рідина виробляє ділянку мозку, яка називається судинним сплетенням; він виробляє близько 400-500 мл рідини в день. Одноразово всередині черепа може перебувати приблизно 140 мл спинномозкової рідини.

Підвищений внутрішньочерепний тиск є серйозним і потенційно небезпечним порушенням. Воно може призвести до пошкодження головного або спинного мозку і обмежити приплив крові до головного мозку.

Багато факторів можуть сприяти підвищенню кров’яного тиску, в тому числі:

 • Розрив аневризми і субарахноїдальний крововилив
 • Пухлина головного мозку
 • Енцефаліт
 • Травма голови
 • Гідроцефалія (водянка головного мозку)
 • гіпертонічним крововиливом у мозок
 • внутрішньошлуночкових крововиливів
 • Менінгіт
 • Субдуральна гематома
 • Епілептичний статус
 • Інсульт
 • Симптомами підвищеного внутрішньочерепного тиску найчастіше бувають головні болі, напади блювоти (їм, як правило, не передує почуття нудоти), зміна рівня свідомості, болі в спині і порушення зору. Якщо підвищення тиску викликано пухлиною мозку, можуть спостерігатися і такі симптоми, як високий кров’яний тиск і утруднене дихання.

  Нормальне внутрішньочерепний тиск здорової дорослої людини становить 10-15 мм ртутного стовпа. Якщо воно перевищує 25-35 мм, людина може втратити свідомість; подальше підвищення, врешті-решт, призводить до смерті мозку.

  Перевірка внутрішньочерепного тиску

  Внутрішньочерепний тиск можна вимірювати за допомогою внутрішньошлуночкового катетера. Цей метод вважається найбільш точним. Катетер вставляється в бічний шлуночок мозку, в якому зазвичай міститься спинномозкова рідина. Якщо необхідно знизити внутрішньочерепний тиск, частина спинномозкової рідини можна відвести через катетер. При високому тиску буває дуже важко ввести катетер в потрібне місце.

  субдуральної гвинт — це порожнисте зсередини пристосування, схоже на гвинт, яке вставляють в зроблене в черепі отвір. Він дозволяє виміряти внутрішньочерепний тиск в субдуральному просторі.

  Епідуральний датчик вставляють між черепом і дурального тканиною. До цього з певної ділянки шкіри голови збривають волосся, обробляють її антисептиком, роблять надріз, відсувають шкіру так, щоб стало видно череп. Потім в черепі проробляють отвір, в який можна вставити епідуральний датчик.

  Вимірювати внутрішньочерепний тиск складно, це можна робити тільки за допомогою інвазивних процедур, але це потрібно лише при серйозних порушеннях.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.