Внутрішньочерепний тиск у дорослих: чим може бути викликано

Внутрішньочерепний тиск у дорослих, або внутрішньочерепна гіпертензія — стан, при якому тиск цереброспінальної рідини в черепі занадто високе.

Цереброспінальної рідина — один з трьох структурних компонентів всередині черепа, крім кровоносних судин, необхідних для нормальної роботи мозку, і самого мозку. У нормальних умовах три цих компонента функціонують разом, створюючи крихкий баланс. Збільшення обсягу якого з цих трьох компонентів відбувається за рахунок ущемлення двох інших, оскільки розміри черепа не змінюються. Наприклад, при розростанні пухлини в мозку і, відповідно, збільшенні його розмірів здавлюються кровоносні судини, що порушує приплив крові до мозку і збільшує внутрішньочерепний тиск. Підвищеним вважається внутрішньочерепний тиск у дорослих, що перевищує показник в двісті п’ятдесят міліметрів водяного стовпа.

Підвищення внутрішньочерепного тиску у дорослих: гостре і хронічне

Виділяють два види підвищеного внутрішньочерепного тиску у дорослих — гостра внутрішньочерепна гіпертензія і хронічна гіпертензія.

Гостра внутрішньочерепна гіпертензія у дорослих — це, найчастіше, результат важкої травми черепа або внутрішньочерепного крововиливу внаслідок розриву аневризми або в результаті інсульту. Такий стан характеризується, в першу чергу, дуже різким, стрімким підвищенням внутрішньочерепного тиску у дорослих, яке може привести до летального результату. У багатьох випадках для нормалізації стану пацієнта і порятунку його життя застосовується краніектомія — процедура, що передбачає видалення хірургічним шляхом окремих ділянок черепа для швидкого зниження внутрішньочерепного тиску у дорослих.

Хронічна внутрішньочерепна гіпертензія — абсолютно інший стан, неврологічний розлад, при якому внутрішньочерепний тиск у дорослих залишається підвищеним протягом тривалого періоду часу. Таке підвищення може протікати без будь-якої певної причини (так звана ідіопатична внутрішньочерепна гіпертензія) або стати результатом якого-небудь захворювання, травми, побічного ефекту прийому певних лікарських препаратів (так звана вторинна внутрішньочерепна гіпертензія). Найчастіше хронічне підвищений внутрішньочерепний тиск у дорослих — дуже тривалий і неприємне захворювання, що надає значний вплив на повсякденне життя людини.

Хронічна внутрішньочерепна гіпертензія може викликати ряд досить серйозних наслідків — і, зокрема, що швидко розвиваються порушення зору. Втрата зору, сліпота, викликана підвищенням внутрішньочерепного тиску у дорослих, зазвичай пов’язані з набряком зорового нерва в результаті внутрішньочерепної гіпертензії. Крім того, хронічне підвищений внутрішньочерепний тиск у дорослих часто супроводжується гострими болями — в тому числі постійним головним болем, погано піддається лікуванню навіть найефективнішими лікарськими препаратами.

Хронічне підвищений внутрішньочерепний тиск у дорослих спостерігається незалежно від статі, стану здоров’я, расової належності та інших факторів. Хоча цей стан зазвичай не призводить до летального результату, методи лікування хронічної внутрішньочерепної гіпертензії можуть викликати серйозні, часом навіть загрозливі життя ускладнення.

Основні причини вторинної внутрішньочерепної гіпертензії у дорослих

Так звана вторинна внутрішньочерепна гіпертензія — це підвищення внутрішньочерепного тиску, викликане якими-небудь захворюваннями, травмами, в рідкісних випадках — певними лікарськими препаратами. До найбільш поширених причин цього виду підвищеного внутрішньочерепного тиску у дорослих відносяться:

 • Травми голови (включаючи пост-травматичне ушкодження черепа)
 • Інсульт (субарахноїдальний крововилив)
 • Побічні ефекти деяких лікарських препаратів, у тому числі тетрацикліну, міноцікліна, ізотретиноїну, нітрофурантоїну, левоноргестрелу. У деяких випадках викликати підвищення внутрішньочерепного тиску у дорослих може гормонзаместітельная терапія.
 • Інфекційні захворювання — у тому числі бактеріальний або вірусний менінгіт, хвороба Лайма, поліомієліт, енцефаліт, сифіліс, малярія, ВІЛ, інфекційний мононуклеоз.
 • Інші захворювання: вовчак, саркоїдоз (хвороба Бека), гіпопаратиреоз (синдром недостатності функції паращитовидних залоз), хвороба Аддісона (хронічна кортикальна надниркова недостатність).
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.