Вміст лейкоцитів у сечі — показання до термінового обстеження

загрузка...

Вміст лейкоцитів у сечі може змінюватися в залежності від ряду факторів, але основною причиною збільшення кількості білих кров’яних клітин в сечі завжди є розвиток інфекції сечовивідних шляхів, сечового міхура або нирок.

Як визначається вміст лейкоцитів в сечі?

Для визначення вмісту лейкоцитів у сечі застосовується стандартний аналіз сечі на лейкоцитарну еластазу — фермент, що виробляється білими кров’яними клітинами, — або безпосереднє дослідження зразків сечі під мікроскопом. Наявність у сечі білих кров’яних клітин в кількості, що перевищує норму, дозволяє припустити розвиток якої інфекції сечовивідних шляхів, сечового міхура або нирок. Перевищення норми називається лейкоцитурією, у випадку значного перевищення — пиурией (утримання великої кількості лейкоцитів у сечі при Піура призводить до зміни її кольору і консистенції). Підвищений вміст лейкоцитів в сечі може бути одним із симптомів пієлонефриту (запального захворювання нирок), циститу, уретриту, простатиту, в деяких випадках — наслідком каменів у нирках або сечоводі.

Додаткові аналізи

Якщо первинний аналіз сечі підтвердив вміст лейкоцитів в сечі, для встановлення безпосереднього джерела лейкоцитурії застосовується так звана трехстаканная проба — послідовний збір трьох порцій сечі. Якщо підвищений вміст лейкоцитів спостерігається в першій порції, то можна припустити наявність уретриту або простатиту. Переважання лейкоцитів в третій порції свідчить, як правило, про розвиток циститу — найпоширенішої бактеріальної інфекції сечовивідних шляхів. Якщо ж кількість лейкоцитів залишається приблизно однаковим у всіх порціях сечі, це, як правило, вказує на запальний процес у нирках.

Якщо аналіз сечі показує наявність аномально великої кількості білих кров’яних клітин і бактерій, то потрібне виконання посіву сечі — аналізу, що дозволяє ідентифікувати збудників бактеріальної інфекції. Такий аналіз необхідний для визначення бактерій, які спровокували інфекцію, і відповідного вибору антибіотиків для її лікування. У деяких випадках лейкоцитурія (вміст лейкоцитів в сечі понад норму) може спостерігатися і як самостійне явище, в умовах відсутності в сечі бактерій. Так звана стерильна лейкоцитурія може бути викликана різними чинниками — від деяких захворювань (пухлина сечового міхура, туберкульозне ураження нирок) до дії антибіотиків. Крім того, не виключається і такий чинник, як забруднення при безпосередньому зборі зразків сечі — як правило, в таких випадках призначається повторний аналіз сечі.

Нормальні показники аналізів

У вкрай невеликій кількості білі кров’яні клітини можуть бути постійно присутнім у сечі — саме по собі це ще не свідчить про будь-якої інфекції органів сечостатевої системи. Нормальним вважається вміст лейкоцитів у сечі, що не перевищує трьох білих кров’яних клітин в полі зору мікроскопа у чоловіків і не перевищує шести-семи клітин — у жінок (при безпосередньому вивченні зразків рідини під мікроскопом). Аналогічні показники і для маленьких дітей — нормальним вважається наявність до п’яти лейкоцитів у сечі у хлопчиків і до семи лейкоцитів — у дівчаток.

Хоча перевищення нормальних показників вмісту лейкоцитів у сечі саме по собі може бути ознакою розвитку якої інфекції органів сечостатевої системи, в деяких випадках діагноз ставиться тільки при виявленні в сечі не тільки лейкоцитів, але і нітритів — з’єднань, також сигналізують про протікають в організмі запальних процесах. У деяких випадках можуть спостерігатися одночасно лейкоцитурія (перевищення норми вмісту лейкоцитів у сечі) та інші симптоми інфекції сечовивідних шляхів, однак при цьому бактерії, що викликали інфекцію, виявити не вдається. Такий стан називається уретральним синдромом і пояснюється тим, що симптоми викликані не інфекцією сечовивідних шляхів, а, наприклад, хламідіями, гонококами, якими вірусами. У цьому випадку також потрібен спеціальний посів сечі.

Тетяна Смирнова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.