Виховання різностатевих дітей: особливості хлопчиків і дівчаток

Кого важче виховувати: хлопчиків або дівчаток? Чи потрібні для них різні методи виховання і в чому їх відмінності? Крім очевидних відмінностей, ніж хлопчики відрізняються від дівчаток і як ці відмінності впливають на виховання? Це дійсно складні питання, на які немає простих однозначних відповідей.

З одного боку, більшість з нас знає, що багато наші уявлення про гендер сформовані під дією культури і суспільства. Наші знання про гендерну поведінку почерпнуті з кінофільмів і телепрограм, з реклами, від друзів і родичів. Про гендерних відмінностях буквально кричать іграшки: у хлопчиків — свої, у дівчаток — свої. Навіть кольори мають стать: рожевий чомусь вважається кольором дівчаток, а синій традиційно асоціюється з хлопчиками.

Більшість з нас також підозрює, що між хлопчиками і дівчатками дійсно є деякі розбіжності, які виходять за рамки соціокультурного впливу. Які ж ці відмінності, і як вони впливають на виховання?

Головний мозок у хлопчиків і дівчаток

 • Існують значні відмінності між головним мозком дівчаток і хлопчиків:
 • Мозок чоловіка більше.
 • У мозку жінки більше нервових волокон, по яких інформація йде з однієї півкулі в іншу.
 • У чоловіків швидше дозріває праве, «образне» півкуля, у жінок — ліве, «абстрактно-логічне».
 • Жінки частіше використовують обидві півкулі головного мозку.
 • Гендерні відмінності спостерігаються приблизно у 80% населення. Решта 20% влаштовані так само, як протилежну стать.

  Ці гендерні (статеві) відмінності пояснюють неоднорідне розвиток дівчаток і хлопчиків: дівчатка до десяти років краще запам’ятовують цифри і вирішують логічні завдання, швидше і успішніше оволодівають мовою. Хлопчикам через меншого числа нервових волокон складніше зіставляти інформацію, оброблювану в лівому і правому півкулях: в розумові процеси вибірково включаться або ліве, або права півкуля. При осмисленні слів у хлопчиків «включається» ліва півкуля, у дівчаток — обидва.

  Але ці відмінності будови і розвитку головного мозку ще не визначають долю. Як зазначалося вище, тільки один з п’яти хлопчиків або дівчаток демонструють «типове» для їх статі поведінку. Але дослідження виявили низку закономірностей і тенденцій у розвитку хлопчиків і дівчаток. У дівчаток, як правило, раніше розвиваються мовні навички, до того ж, вони краще здатні виражати свої емоції словами. Дівчатка також раніше починають читати і писати. Хлопчики, у свою чергу, рано демонструють інтерес до просторовим завданням.

  Особливості, які не залежать від статі дитини

  Більшість з тих, хто виховує дітей різної статі, в тому числі чужих, знають, що між хлопчиками і дівчатками є відмінності. Деякі з цих відмінностей обумовлені впливом культурних факторів, але інші закладені від природи.

  Викладали середньої школи напевно спостерігали цю особливість: в наукові і технічні гуртки записуються переважно хлопчики, а в художні — дівчатка. Цікаво, чому так відбувається? Чому хлопчиків так цікавить наука і техніка? Сміливість винахідників? Бажання осягнути секрети Всесвіту? Або дівчинки просто соромляться записуватися в такі гуртки, тому що наука вважається справою чоловічою, а дівчаткам годиться цікавитися не двигунами внутрішнього згоряння, а поезією?

  Та й чи потрібні дівчинки в наукових гуртках, в чоловічій компанії? Одна справа — визнавати культурні та біологічні відмінності між хлопчиками та дівчатками. Зовсім інша — дозволяти цим відмінностям управляти вашим життям, накладаючи всілякі обмеження. Безумовно, гендерні відмінності існують, але є й індивідуальні відмінності. Визнаючи ці відмінності і долаючи їх, діти розвиваються. Якщо ми не розширюємо встановлені підлогою кордону, ми заохочуємо гендерні стереотипи. Ніхто не повинен відчувати себе обмеженим власним підлогою.

  Особливості виховання хлопчиків та дівчаток

  Батькам хлопчиків часто радять: «Запасайтеся пластиром і зеленкою. Вони вам стануть в нагоді », а батькам дівчаток говорять:« Готуйте для доньки рожеві спідниці і банти ». Так проявляється соціокультурне вплив на гендерну ідентифікацію. Сорочки з зображенням машинок і футбольних м’ячів — для хлопчиків. Красиві рожеві кофтинки з рюшами і стразами — для дівчаток.

  Наші діти опиняються під тиском суспільства з першого дня життя. Батьки повинні стежити за цими впливами і намагатися їм протистояти.

  Необхідно звернути увагу на один важливий аспект. Твердження про те, що «хлопчики інші» можна легко витлумачити інакше, представивши справу так, що вони «дефективні» або, того гірше, «не здатні ні на що». Колись подібні узагальнення застосовувалися до дівчаток: «Вони ніколи не досягнуть успіху в науці і техніці», «Вони дуже емоційні, щоб виконувати відповідальну роботу». Так що, будь ласка, поставтеся з усією серйозністю до наступних постулатів:

 • гендерні відмінності в розумовій діяльності практично нерозрізнені;
 • гендерні відмінності являють собою лише тенденцію;
 • гендерні відмінності не є універсальними;
 • ми не повинні сприймати гендерні відмінності як обмеження.
 • Пам’ятайте, що навіть самий типовий хлопчик і сама типова дівчинка — унікальні, у них є індивідуальні особливості. Зрештою, підлога — лише одна з характеристик особистості, причому далеко не вичерпна. Пол визначає людину не більше, ніж його темпераменти, здібності, або зовнішній вигляд.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.